Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Omikron, czyli kilka faktów o nowym szczepie wirusa SARS-CoV- 2

Wirus SARS-CoV-2 nieustannie mutuje, stając się jeszcze bardziej zaraźliwy i niebezpieczny dla naszego zdrowia. Czym Omikron, bo o nim mowa, różni się od pozostałych wariantów koronawirusa? Co możemy zrobić, aby przestał rozprzestrzeniać się w tak szybkim tempie? Sprawdź!

omikron

W jaki sposób wirusy mutują?

Ryzyko mutacji wirusa jest tym większe, im szybsza jest jego transmisja. Dając wirusowi możliwość zakażania kolejnych osób, musimy więc liczyć się z tym, że będzie on mutował. Bo choć wirusy nie są organizmami żywymi, to mają zdolność do namnażania się i to właśnie podczas tego procesu dochodzi do losowych zmian w ich materiale genetycznym, czyli do mutacji. Szczepienia są więc naszym największym sprzymierzeńcem w walce z niewidzialnym wrogiem, jakim jest wirus SARS-CoV-2 i wywołana przez niego choroba COVID-19. Przyjmując szczepionkę, nosząc maskę i stosując się do ogólnych zasad higieny, ograniczamy tempo szerzenia się pandemii oraz powstawania nowych szczepów.

Omikron – po raz pierwszy wykryto go już w listopadzie minionego roku

Dokładnie 11 listopada 2021 roku, a próbka pochodziła z Południowej Afryki. Nieco ponad miesiąc późnej pierwszy przypadek osoby zakażonej Omikronem stwierdzono także w Polsce – chorą okazała się 30-letnia mieszkanka Lesotho, która przyjechała na Śląsk. Nowy szczep został określony przez Światową Organizację Zdrowia jako Variant of Concern (VOC), czyli „budzący obawę”.

Czytaj też: Testy na koronawirusa SARS-CoV-2

Omikron bardziej zaraźliwy niż wariant Delta?

Szczep Omikron rzeczywiście wydaje się być bardziej zaraźliwy niż pozostałe szczepy wirusa SARS-CoV-2. Z drugiej strony z obserwacji wynika, że przebiega nieco łagodniej niż np. poprzedni wariant Delta. Omikron atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe, wywołując zapalenie zatok, zapalenie gardła czy jamy nosowo-gardłowej. Infekcja przypomina więc najczęściej zwykłe przeziębienie. Jednak mowa tu przede wszystkim o osobach zaszczepionych, które z reguły, jeśli już zachowują, przechodzą infekcję łagodniej. Z obserwacji wynika, że zakażenie Omikronem przebiega też nieco szybciej – objawy pojawiają się już po ok. 2 dniach od wniknięcia wirusa do organizmu. Jeśli pacjent jest w dobrym stanie zdrowia i w stałym kontakcie z lekarzem, ma szansę szybko powrócić do formy. Absolutnie nie oznacza to, że jest to szczep, który możemy bagatelizować. Niestety osoby starsze i obciążone chorobami współistniejącymi wciąż pozostają w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji.

I właśnie dlatego tak dużo mówi się o konieczności szczepienia przeciwko COVID-19. Tym bardziej, że jak wynika z obserwacji, wcześniejsze przechorowanie koronawirusa nie wyklucza zakażenia Omikronem. U ozdrowieńców przez pewien czas utrzymuje się oczywiście naturalna odporność, nikt jednak nie wie dokładnie, na jak długo przechorowanie zapewnia ochronę.

Czy szczepionka chroni przez nowym wariantem wirusa?

Wiele osób zastanawia się, czy dostępne na rynku szczepionki są w stanie uchronić przed zachorowaniem na nowy wariant wirusa? Przecież powstawały, gdy o istnieniu Omikronu nikt jeszcze nie wiedział.

Zacznijmy od tego, że szczepionka oparta na technologii mRNA nie zawiera w sobie ani osłabionego ani martwego wirusa. Jest natomiast nośnikiem informacji genetycznej (mRNA) z instrukcją, jak utworzyć kopię białka znajdującego się na kolcach koronawirusa, czyli tzw. białka „spike”. Białko szczepu Omikron z powodu licznych mutacji wygląda nieco inaczej niż w pozostałych szczepach. Skuteczność szczepionki względem tego wariantu może być więc nieco niższa. Naukowcy nie dysponują jednak wystarczającymi danymi, by móc to potwierdzić.

Wiadomo natomiast, że osoby zaszczepione wszystkimi dawkami (dawką podstawową i przypominającą) rzadziej trafiają do szpitala w następstwie ciężkiego przebiegu. Infekcja zdecydowanie rzadziej kończy się też zgonem chorego.

Czy dostępne na ryku testy RT- PCR wykrywają wariant Omikron?

Wraz z pojawianiem się nowych szczepów wirusa SARS-CoV-2 rodzi się pytanie, czy dostępne na rynku testy genetyczne wykorzystujące metodę RT-PCR są w stanie wszystkie je zidentyfikować. Odpowiedź brzmi: TAK! Testy genetyczne potrafią wykryć w badanej próbce każdy szczep wirusa, także Omikron.

Zobacz też: Rehabilitacja poCOVIDOVA na NFZ – komu przysługuje, jak przebiega?

Reasumując, wariant Omikron to nowy wariant koronawirusa, z jakim przyszło nam walczyć w tracie trwającej od ponad 2 lat pandemii. W porównaniu z wcześniejszymi wariantami, w tym wariantem Delta, Omikron jest bardziej zaraźliwy, za to przebieg infekcji wydaje łagodniejszy, zwłaszcza u osób, które przyjęły pełną serię szczepień. Wariant ten, tak samo jak pozostałe warianty koronawirusa jest wykrywalny przy pomocy dostępnych testów genetycznych, opartych na technologii RT-PCR.

Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 można wykonać w Centrum Medycznym holsäMED. Badanie wykonujemy po uprzedniej rejestracji telefonicznej. Zadzwoń i zarezerwuj termin: 32 506 50 85. UWAGA! Przyjmujemy tylko osoby zdrowe, bez objawów infekcji COVID-19.

Testy wykonywane z wymazu, czyli test genetyczny i test antygenowy można wykonać w punkcie wymazowym Gyncentrum albo tzw. wymazobusie. W celu wykonania testu antygenowego należy zgłosić się co najmniej pół godziny przed zamknięciem punktu wymazowego.

Pełna lista punktów wymazowych znajduje się pod linkiem: covid19.gyncentrum.pl/punkty-wymazowe

ZBADAJ SIĘ
BEZ WYSIADANIA Z AUTA!

Wypełnij formularz: covid19.gyncentrum.pl
Sprawdź wynik: covid19.gyncentrum.pl/wynik
Zadzwoń: 32 506 50 86

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.