Mam 30 lat i trądzik…POMOCY!
Trądzik kojarzymy głównie z wiekiem młodzieńczym i okresem dojrzewania. W rzeczywistości może jednak pojawić się w dowolnym momencie naszego życia. Jest to szczególnie frustrujące dla 30-40-latków przekonanych, że okres młodzieńczych wyprysków powinni mieć już dawno za sobą. Tym bardziej, że twarz jest częścią ciała, którą trudno ukryć, dlatego tak nie lubimy, gdy pojawiają się na niej niedoskonałości. Właściwe rozpoznanie przyczyny trądziku w wieku dorosłym jest kluczowe, gdyż daje możliwość zastosowania skutecznego leczenia. Skąd bierze się trądzik u osób dorosłych i jak można z nim walczyć?
Trądzik w wieku dorosłym – gdzie leży przyczyna?
Trądzik występujący wśród nastolatków jest najczęściej efektem burzy hormonalnej zachodzącej w organizmie. Ma różne nasilenie, a wypryski pokrywają najczęściej czoło, nos oraz brodę. U osób dorosłych do rozwoju trądziku także może dochodzić na tle hormonalnym, jednak wahania poziomu hormonów nie będą w tym przypadku stanem fizjologicznym, a następstwem niezdrowego trybu życia. Warto w tym miejscu podkreślić, że trądzik u osób po 30. roku życia nie jest tak rzadkim zjawiskiem i dotyczy więcej kobiet (ok. 12%) niż mężczyzn (do 3%). Zmiany trądzikowe u osób dorosłych zlokalizowane są przeważnie nieco inaczej niż u nastolatków. Obejmują szyję, żuchwę lub brodę.
Bezpośrednią przyczyną rozwoju trądziku jest nadmiar sebum, czyli tłustej wydzieliny, która zapycha produkujące ją gruczoły łojowe. Jak już wspomnieliśmy, u nastolatków wzmożone wydzielanie sebum jest efektem zmian hormonalnych naturalnie zachodzących w organizmie. U dorosłych źródła zaburzeń hormonalnych należy upatrywać w niezdrowym trybie życia. Wysokokaloryczna, uboga w składniki odżywcze dieta, częste sięganie po pikantne potrawy, nadmiar stresu, brak snu oraz życie w ciągłym biegu będą sprzyjały powstawaniu zmian skórnych. W pozbyciu się ich mogą nie pomóc najlepsze kremy, peelingi czy żele do mycia twarzy. Konieczna jest modyfikacja stylu życia. Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym czynnikom sprzyjającym rozwojowi zmian trądzikowych u dorosłych.
Trądzik u dorosłych – przyczyną może być zła dieta
Zła dieta, która będzie zaburzała prawidłowy mikrobiom w jelitach, przyczyniając się do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Ponadto dieta zbyt uboga w kalorie lub odwrotnie – dieta wysokokaloryczna – może skutkować wspomnianym wahaniom hormonalnym. Niekorzystnie na skórę wpływa również nadmierne spożywanie alkoholu i innych używek oraz cukru. Jego nadmiar w diecie także będzie odpowiadać za zmiany trądzikowe.
Czytaj też: Badania profilaktyczne po 30-tce – jakie warto wykonać?
Trądzik u dorosłych – przyczyną może być stres
Dzisiejszy świat wymusza na nas życie w ciągłym pędzie. Jesteśmy zestresowani nadmiarem obowiązków i często niedosypiamy. Taki niehigieniczny tryb życia może zaburzyć gospodarkę hormonalną, doprowadzić do stanu zapalnego, a w konsekwencji do pogorszenia jakości naszej skóry.
Trądzik u dorosłych – przyczyną może być stosowanie niewłaściwych kosmetyków
Cera trądzikowa potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry kosmetykami dedykowanymi właśnie cerze trądzikowej. Dobrze, aby w ich składzie znalazły się kwas glikolowy, kwas salicylowy, mlekowy, alfa-hydroksykwasy czy nadtlenek benzoilu oraz siarka i cynk. Hamują one wydzielanie łoju, mają właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiednich kosmetyków do makijażu: ciężkie, mocno kryjące fluidy, pudry czy róże zatykają pory, nie pozwalając skórze swobodnie oddychać. Chcąc uniknąć trądziku, wybierajmy więc możliwie najlżejsze podkłady.
Masz 30 lat i problemy z trądzikiem? Udaj się do dermatologa!
Dermatolog dokładnie przyjrzy się skórze twarzy i określi typ trądziku. W razie potrzeby zleci też niezbędne badania, w tym badania hormonalne (hormony tarczycy, hormony płciowe, prolaktyna) oraz badanie poziomów glukozy i insuliny, w celu wykluczenia insulinooporności. W zależności od przyczyny trądziku dermatolog może skierować również pacjenta do innego specjalisty, np. dietetyka, jeśli zmiany trądzikowe są efektem błędów dietetycznych lub endokrynologa, jeśli problem tkwi w zaburzonej gospodarce hormonalnej.
Jak leczy się trądzik u osób dorosłych?
Jeśli stosowanie kosmetyków przeciwtrądzikowych i zmiana stylu życia nie przynoszą rezultatu, dermatolog wdraża leczenie farmakologiczne, w postaci maści i kremów z antybiotykiem lub preparatów doustnych. Do antybiotyków rekomendowanych w miejscowym leczeniu miejscowym trądziku możemy zaliczyć klindamycynę, erytromycynę oraz cykliczny węglan erytromycyny. Wszystkie działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Zobacz też: Białe płatki na włosach i ubraniu? To ŁUPIEŻ!
Podsumowują, trądzik po 30-tce to częsty problem dermatologiczny. Jego przyczyny mogą być bardzo różne. Najczęstszym powodem występowania zmian skórnych u osób dorosłych są zaburzenia hormonalne będące następstwem niezdrowego trybu życia. Dieta obfitująca w tłuszcze, nadmierny stres, brak snu i szybkie tempo życia sprzyjają powstawaniu trądziku. Wyeliminowanie tych czynników może przyczynić się do poprawy kondycji skóry. Jeśli stosowanie kosmetyków przeciwtrądzikowych i zmiana stylu życia nie przynoszą rezultatu, niezbędna jest wizyta u dermatologa, który wdroży leczenie farmakologiczne – w postaci maści, kremu lub preparatów doustnych.