Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Białe płatki na włosach i ubraniu? To ŁUPIEŻ!

Masz już dość białych płatków sypiących Ci się na ramiona? Nic dziwnego! Łupież to wyjątkowo krępująca dolegliwość. I w dodatku dość powszechna! Według badań nawet 50% populacji ludzkiej w którymś momencie swojego życia zetknie się z problemem łupieżu. Statystycznie jest to więc najczęstsze schorzenie skóry głowy. Niestety może mieć charakter przewlekły i przybierać różne formy. Czym właściwie jest łupież i jak możemy pozbyć się tej uciążliwej i nieestetycznej przypadłości?

łupież

Czym jest i jak powstaje łupież?

Łupież jest chorobą skóry głowy polegającą na nadmiernym złuszczaniu się naskórka. Przeważnie pojawia się na skórze głowy z tendencją do przetłuszczania się, ale może też wystąpić na skórze suchej lub wrażliwej. Co więcej, zmiany łupieżowe mogą obejmować także rzęsy oraz brwi. Nie do końca wiadomo, skąd bierze się łupież. Swój udział w jego powstawaniu na pewno mają czynniki genetyczne, a także zaburzenia hormonalne, immunologiczne, neurologiczne, dieta uboga w minerały, takie jak magnez, żelazo, selen, cynk, wapń czy potas oraz błędy pielęgnacyjne, np. zbyt częste suszenie włosów suszarką. Występowanie łupieżu jest jednak najczęściej związane z naturalnie bytującymi na naszej głowie grzybami drożdżakopodobnymi, w tym: Malassezia furfur, Malassezia pachydermatis, Malassezia globosa, Malassezia restricta, Malassezia obtusa, Malassezia slooffiae oraz Malassezia sympodialis.

Skoro jednak grzyby z rodzaju Malassezia wchodzą w skład naszego mikrobiomu, to dlaczego jedni mają łupież, a innych ten problem nie dotyczy? Otóż skóra naszej głowy stwarza wspomnianym grzybom wręcz idealne warunki do życia. Przede wszystkim mają na niej jedzenia pod dostatkiem. Malassezia odżywia się bowiem sebum, czyli substancją produkowaną przez obecne w skórze głowy gruczoły łojowe. Grzyb więc je, rośnie i rozmnaża się, a następnie w naturalny sposób wydala metabolity w postaci kwasu oleinowego, który może działać drażniąco na skórę głowy. Przy czym trzeba pamiętać, że jedni z nas są bardziej, a inni mniej (lub wcale) wrażliwi na działanie tego kwasu, co jest związane z uwarunkowaniami genetycznymi.

Przeczytaj też:  Łysienie plackowate – czy można je powstrzymać?

Białe płatki na włosach to nie jedyne objawy łupieżu…

Łupież to drobne, białe płatki, które sypią z głowy. Najbardziej widoczne są na czarnych ubraniach. Oprócz nich charakterystyczne dla łupieżu może być również:

  • zaczerwienienie skóry głowy,
  • pieczenie skóry głowy,
  • świąd.

Tłusty, suchy, pstry, azbestowy – różne oblicza łupieżu

Łupież nie jest chorobą o jednorodnym przebiegu i charakterze. Wyróżniamy bowiem kilka jego rodzajów:

  • Łupież tłusty występuje najczęściej po okresie dojrzewania i jest wynikiem nadmiernego wydzielania łoju. Dotyczy więc osób o skórze z tendencją do przetłuszczania. Niestety najczęściej ma charakter przewlekły i może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Łupież tłusty można poznać po grubej, tłustej łusce.
    .
  • Łupież suchy dotyczy osób, które nie mają tendencji do nadmiernego wydzielania łoju, a więc i przetłuszczania się skóry głowy. Często jest efektem niewłaściwej pielęgnacji i agresywnych zabiegów fryzjerskich. Występuje u alergików, atopików oraz u osób szczególnie wrażliwych na działanie grzybów drożdżakopodobnych.
    .
  • Łupież azbestowy jest rodzajem łupieżu tłustego, a jego charakterystyczną cechą są bardzo grube i trudne do usunięcia łuski. Próba ich zdjęcia często kończy się rozwarstwieniem łuski na drobne blaszki.
    .
  • Łupież pstry objawia się charakterystycznymi różowawymi plamami pokrywającymi kark, ramiona, plecy czy klatkę piersiową.

Jak wygląda leczenie łupieżu

Ponieważ w rozwoju łupieżu najistotniejszą rolę do odegrania mają grzyby, podstawę leczenia stanowią szampony przeciwłupieżowe, wzbogacone składnikami o działaniu przeciwgrzybiczym. Będzie to np. cyklopiroksolamina, ketokonazol czy siarczek selenu. Niekiedy, w zaawansowanych postaciach łupieżu, konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego pod kontrolą dermatologa.

Podsumowując, łupież to dolegliwość polegająca na nadmiernym łuszczeniu się skóry głowy. Objawia się obecnością białych płatków na włosach i opadaniu ich na ramiona. Łupież może mieć wiele przyczyn, jednak za główną uznaje się nadwrażliwość na działanie grzybów z rodzaju Malassezia. Podstawę leczenia łupieżu stanowią szampony przeciwłupieżowe o działaniu przeciwgrzybicznym. Jeśli to nie przynosi rezultatu i łupież w dalszym ciągu się utrzymuje, konieczna jest konsultacja z dermatologiem oraz wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Od jakiegoś czasu zmagasz się z uporczywym łupieżem? Pomimo stosowania specjalnych szamponów z Twojej głowy wciąż sypią się białe płatki? Konieczna może być wizyta u dermatologa. Już umów się na konsultację do poradni dermatologicznej holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.