Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty? Oto wskazania

Badanie okulistyczne pozwala wykryć wrodzone i nabyte nieprawidłowości narządu wzroku u dziecka. Przeczytaj i dowiedz się jak wyglądają badania wzroku w kolejnych latach życia malca i kiedy warto wybrać się z nim do specjalisty.

okulista dziecięcy katowice

Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, kiedy iść z dzieckiem do okulisty? Musisz wiedzieć, że pierwsze badanie okulistyczne dziecko przechodzi w zasadzie zaraz po narodzinach. Lekarz na podstawie badania fizykalnego ocenia dno oka, jego strukturę oraz symetrię gałek ocznych. Badanie okulistyczne, wykonane na tak wczesnym etapie życia dziecka, pozwala wychwycić pewne wrodzone nieprawidłowości narządu wzroku.

Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają badania wzroku w kolejnych latach życia malca i kiedy warto wybrać się z nim do specjalisty.

Pierwsze badanie wzroku

Pierwsze profilaktyczne badanie wzroku dziecko powinno przejść pomiędzy 2-3 rokiem życia zakładając, że nie ma przesłanek do wcześniejszej wizyty u okulisty. Przykładowo, gdy jedno z rodziców ma zeza, różnowzroczność lub nadwzroczność badanie u dziecka należy przeprowadzić jak najszybciej, w 1 roku życia dziecka. W trakcie badania okulista zakrapla oczy malucha tzw. kroplami porażającymi akomodację oka. Powodują one rozszerzenie źrenic.

W ten sposób lekarz może dokładnie zbadać oczy dziecka i przy okazji wykryć takie nieprawidłowości narządu wzroku jak np. retinopatia wcześniacza. Choć krople porażające akomodację powodują czasowe pogorszenie widzenia, nie są szkodliwe dla oczu, a samo zakrapianie nie jest bolesne.

Profilaktycznie co dwa lata

Kolejne badania wzroku teoretycznie powinno przeprowadzić się u 2, 4 i 6-latka. Odbywają się one podczas tzw. bilansu zdrowia dziecka i są wykonywane przez pediatrę lub lekarza rodzinnego. Zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób lekarz sprawdza wzrok dziecku, które nie potrafi jeszcze dobrze czytać i pisać? Cyfrowe i literowe optotypy zastępuje się wówczas np. wizerunkami zwierząt. Dziecko – siedzące w odpowiedniej odległości od tablicy z zasłoniętym oczkiem – ma odpowiedzieć, co na niej widzi lub wskazać poprzez odpowiednie ułożenie rąk. Jest to więc proste badanie, które nie powinno wywoływać dyskomfortu u malca. Jaki jest jego cel? Ma przede wszystkim stwierdzić krótkowzroczność lub nadwzroczność (dalekowzroczność) u naszej pociechy. Co właściwie oznaczają oba te terminy?

Przy krótkowzroczności mamy do czynienia z sytuacją, gdy dziecko nie widzi wyraźnie przedmiotów znajdujących się w dużej odległości (nie widzi z daleka). Przy nadwzroczności dziecko nie widzi natomiast przedmiotów położonych zarówno daleko, jak i blisko. W jednym i drugim przypadku stosuje się okulary korekcyjne. Ich zadaniem jest skorygowanie istniejącej wady wzroku.

Dlaczego badanie wzroku dziecka jest tak ważne?

Regularne badanie wzroku w pierwszych latach życia jest niezwykle istotne, ponieważ nierozpoznana, a co za tym idzie nieleczona wada może doprowadzić do zeza lub niedowidzenia. Badania kontrolne warto wykonywać również dlatego, że dziecko (szczególnie to bardzo małe), nie jest świadome, że widzi źle. W związku z tym nie poinformuje nas, gdy obraz przed oczami będzie mu się rozmazywać.

Jeśli podczas wykonywania bilansu badający wzrok dziecka lekarz stwierdzi nieprawidłowości, wówczas kieruje malca do okulisty, który przeprowadzi już bardziej szczegółowe badania – poza sprawdzeniem ostrości widzenia, oceni m.in. dno oka, soczewki, zdolność widzenia barwnego w trójwymiarze oraz wykona cover test, czyli sprawdzi czy dziecko nie zezuje.

Badanie wzroku w wieku szkolnym

Rozpoczęcie nauki w szkole jest takim momentem w życiu dziecka, w którym wzrok odgrywa szczególnie ważną rolę. Dlaczego? Ponieważ aby dziecko radziło sobie ze szkolnymi obowiązkami, musi dobrze widzieć tablicę. Trzeba mieć na uwadze, że niewykryta, a co za tym idzie nieskorygowana wada wzroku może być przyczyną problemów w nauce, zaburzeń koncentracji i rzutować na całym jego późniejszym życiu.
Wzrok dziecka powinien być jednak badany nie tylko w momencie rozpoczęcia nauki w szkole, ale również na dalszych etapach edukacji – m.in. w 10., 13., 16. i 18. roku życia, a więc do osiągnięcia przez nie pełnoletności.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym w profilaktyce wad wzroku ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta (bogata w witaminy A, E, C, D oraz luteinę) oraz stworzenie odpowiednich warunków do nauki czy zabawy, m.in. poprzez właściwe dostosowanie oświetlenia oraz zachowanie odpowiedniej odległości podczas oglądania telewizji czy korzystania z komputera.

Łzawienie, ropienie oczu, zez

Może się zdarzyć, że bilans zdrowia nie wystarczy i będziemy musieli dodatkowo udać się z dzieckiem do okulisty. Poradnię okulistyczną warto odwiedzić przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy u dziecka łzawienie lub ropienie z oczu. Kolejnym niepokojącym sygnałem może być częste mrużenie lub drżenie oczu, obrzęk, zaczerwienienie, ich przecieranie albo obecność charakterystycznych, białych odblasków (widocznych m.in. na zdjęciach wykonanych przy użyciu lampy błyskowej).

Częstym powodem, dla którego rodzice decydują się pójść z dzieckiem do okulisty jest nierównoległe ustawienie gałek ocznych, czyli wspomniany już wcześniej zez. Pojawia się on m.in. wtedy, gdy dziecko jednym okiem widzi lepiej, a drugim gorzej. Wówczas to słabsze oko „rozleniwia się” i zaczyna uciekać. Można z tym jednak walczyć, zasłaniając lepiej widzące oko i tym samym zmuszając słabsze do intensywniejszej pracy.

Podchodzenie zbyt blisko telewizora, nadmierne pochylanie się nad kartką, trzymanie zabawek blisko twarzy, wpadanie na przedmioty czy wreszcie nierozpoznawanie twarzy bliskich osób to objawy, które również mogą świadczyć o tym, że dziecko źle widzi. Niedowidzące dzieci często przechylają też głowę, patrząc na jakiś przedmiot – w ten sposób próbują poprawić sobie ostrość widzenia. Mogą ponadto skarżyć się na bóle głowy. Niepokojąca będzie również niechęć do pisania (w tym niestaranne pisanie), czytania czy układania puzzli.

Na konsultację do okulisty warto udać się z dzieckiem również wtedy, gdy mamy wśród członków najbliższej rodziny osoby dotknięte wadami wrodzonymi narządu wzroku lub sami jako rodzice borykamy się z jakąś wadą czy chorobą oczu.

Zadbaj o wzrok swojego dziecka!
Umów wizytę u okulisty dziecięcego.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 


Konsultacja merytoryczna

dobry okulista katowice lek. med. Dominika Powroźnik
okulista
Absolwentka wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – wydział lekarski w Zabrzu. Związana zawodowo z Centrum Medycznym holsäMED. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu u dorosłych i dzieci. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.