STREFA WIEDZY
Sporty zimowe – jak dobrze się do nich przygotować?
Zima to pora roku, która kojarzy się z feriami i sportami zimowymi. Cieszymy się, kiedy za oknem prószy biały puch, a mróz szczypie w uszy, gdyż jest to okazja do pojeżdżenia na nartach, sankach lub snowbordzie.
Staw skokowy – urazy, leczenie, profilaktyka
Staw skokowy jest jednym z najważniejszych stawów w naszym ciele. Umożliwia chodzenie, bieganie i wykonywanie wielu innych aktywności. Każdego dnia narażony jest przez to na niemałe obciążenia, a co za tym idzie także różnego rodzaju urazy i kontuzje, które mogą ograniczyć naszą sprawność fizyczną i powodować silny ból. Jakie urazy stawu skokowego zdarzają się najczęściej? Jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia i co robić, gdy już się nam przytrafią? Przeczytaj!
Ścięgno Achillesa – najczęstsze schorzenia i urazy
Ścięgno Achillesa (inaczej piętowe) jest największym i najmocniejszym ścięgnem w ludzkim ciele. Mierzy ok. 15 cm i ciągnie od pięty aż do połowy łydki. Ścięgno Achillesa zapewnia nam prawidłową lokomocję. Dzięki niemu możemy swobodnie chodzić, biegać, skakać czy stawać na palcach. Niestety przez to, że tak mocno je eksploatujemy, dotykają go różne schorzenia i urazy. W tym artykule postanowiliśmy się im przyjrzeć.
Gdy wypadnie dysk – czyli wszystko, co warto wiedzieć o dyskopatii
Aż 50-80% dorosłych Polaków skarży się na bóle kręgosłupa. W większości przypadków mają one związek z dyskopatią, czyli najogólniej rzecz ujmując, schorzeniem krążka międzykręgowego. Na dyskopatię najczęściej zapracowujemy sobie sami – brakiem ruchu i niewłaściwą pozycją podczas siedzenia czy snu. Co jeszcze może sprzyjać rozwojowi dyskopatii? Jak się ją diagnozuje i leczy? Odpowiedź w artykule!
Blokada kręgosłupa – czy zastrzyk może zastąpić operację?
Blokada kręgosłupa jest rozwiązaniem dla osób borykających się z bólami kręgosłupa. Według różnych statystyk od 60 do 80% społeczeństwa doświadcza tego problemu, możemy więc powiedzieć, że stał się on plagą naszych czasów. Zafundowaliśmy sobie go jednak sami, preferując dietę sprzyjającą otyłości oraz prowadząc siedzący tryb życia. Przy silnym bólu kręgosłupa doustne środki przeciwbólowe mogą być za słabe. Sama rehabilitacja też nie wystarczy. Pomóc może operacja, ta jednak wiąże się z długą rekonwalescencją i ryzykiem powikłań. Blokada kręgosłupa wydaje się więc atrakcyjną formą terapii. Ale czy jest skuteczna? Sprawdźmy!
Cieśń nadgarstka, łokieć tenisisty, haluksy – częste choroby Polaków
Nieestetyczne haluksy, bolesne ostrogi, uprzykrzający codzienne życie łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka. To jedne z najczęstszych schorzeń ortopedycznych występujących wśród Polaków. Zapewne już o nich słyszałeś/aś, ale czy wiesz, co tak naprawdę oznaczają? Przekonaj się, czytając nasz najnowszy artykuł!
Ból po urazie sportowym – jak go uśmierzyć?
Każdemu z nas zdarza się doznać urazu. Wiek, stan zdrowia, poziom i rodzaj aktywności fizycznej nie ma w tym przypadku znaczenia. W miejscu powstania urazu często pojawia się ból, obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie.
Skręcenie kostki u biegacza – jak wrócić do formy po urazie?
Stawy skokowe, z uwagi na swoją złożoną budowę anatomiczną i spore obciążenia narażone są na kontuzje. Jednym z najczęstszych urazów u biegaczy i sportowców uprawiających inne dyscypliny sportowe jest skręcenie stawu skokowego.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii
Tiger Woods, Cobe Bryant czy Agnieszka Radwańska – to tylko niektóre wybitne gwiazdy sportu, które korzystały z niezwykłych właściwości osocza bogatopłytkowego. Czy rzeczywiście jest to tak skuteczna metoda leczenia, za jaką się podaje?
Rehabilitacja sportowa w leczeniu urazów
Mówi się, że sport to zdrowie. W tym stwierdzeniu jest oczywiście sporo racji. Z drugiej strony uprawianie sportu zawsze wiąże się z ryzykiem urazu czy przeciążenia. Wiedzą o tym zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy.
Nieprawidłowa postawa ciała – jakie są jej skutki?
Wady postawy wśród dzieci uznaje się obecnie za problem cywilizacyjny. Godziny spędzone w szkolnej ławce, a później przed ekranem telewizora czy komputera, zbyt kaloryczna dieta – to główne czynniki sprzyjające ich powstawaniu.
Staw kolanowy – urazy, leczenie, profilaktyka
Staw kolanowy to staw o wyjątkowo skomplikowanej konstrukcji. Aby mógł spełniać swoje funkcje wszystkie jego elementy muszą ściśle ze sobą współpracować. Czasem jednak, na skutek przeciążenia czy urazu, tak się nie dzieje.