Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Jak wybrać lekarza POZ? Najważniejsze wskazówki

Wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może być sporym wyzwaniem. Ważne są bowiem nie tylko jego kompetencje, ale też lokalizacja placówki, w której przyjmuje, dostępność terminów oraz podejście do pacjenta. Chcąc zdobyć jak najwięcej informacji o lekarzu, przeglądamy opinie w internecie, pytamy znajomych, sąsiadów, rodziny. Ostateczna decyzja zawsze należy jednak do nas. Czym zatem kierować się przy wyborze lekarza POZ? Podpowiadamy w artykule.

jak wybrać lekarza poz

Jaki lekarz to lekarz idealny?

Zacznijmy od tego, że nie ma lekarzy idealnych. Nikt z nas nie jest przecież idealny. Możemy jednak wybrać takiego lekarza POZ (rodzinnego), który będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Te oczekiwania mogą być oczywiście bardzo różne. Są pacjenci, dla których najistotniejsza jest wiedza lekarza. Dla innych równie istotne będzie przyjazne podejście do pacjenta, a jeszcze komuś innemu wystarczy, że lekarz ma krótkie terminy i przyjmuje w dogodnej lokalizacji. Jak zatem znaleźć „złoty środek”? Jakie cechy powinien mieć dobry lekarz POZ?

Lekarz POZ powinien mieć wiedzę z wielu dziedzin medycyny

Ze względu na szeroki zakres swojej specjalizacji lekarz POZ jest często lekarzem pierwszego kontaktu. Do jego obowiązków należy diagnozowanie i leczenie chorób narządów wewnętrznych oraz w razie potrzeby kierowanie pacjentów na dodatkowe badania i do poradni specjalistycznych. Wiedza lekarza POZ powinna być więc bardzo szeroka i aktualna. Nikt z nas nie chciałby przecież leczyć się u kogoś niekompetentnego, opierającego się na przestarzałych danych i schematach leczenia. Obowiązkiem dobrego lekarza POZ jest więc nieustanne dokształcanie się i uzupełnienie wiedzy medycznej. A z drugiej strony….

Dowiedz się więcej: Poradnia lekarza rodzinnego – deklaracja, świadczenia

Dobry lekarz POZ powinien umieć przyznać się do niewiedzy

Na temat ludzkiego ciała i chorób, jakie mogą dotykać człowieka wiemy już naprawdę dużo. Jednak wciąż nie wiemy wszystkiego. Właśnie dlatego lekarze muszą uczyć się przez całe życie i nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Jednak nawet ci najpilniejsi lekarze, nie będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dobry lekarz rodzinny to lekarz, który będzie potrafił przyznać się do swojej niewiedzy i jednocześnie będzie potrafił pokierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Lekarz POZ powinien być życzliwy i umieć rozmawiać z pacjentem

Dobra komunikacja to pierwszy krok do skutecznego leczenia. Przesiąknięci medyczną terminologią lekarze bardzo często zapominają, że większość ich pacjentów nie posiada wykształcenia medycznego i nie operuje medyczną nomenklaturą. Lekarz powinien mówić więc sposób zrozumiały dla pacjenta, używając odpowiednich słów, a jednocześnie zachowują profesjonalizm. Tak by pacjent mógł jak najwięcej dowiedzieć się podczas wizyty. Powinien też odnosić się do pacjenta z życzliwością i wyrozumiałością. Nie ma bowiem nic gorszego niż opryskliwy i nieprzyjemny lekarz, który na dodatek traktuje wszystkich pacjentów „z góry”.

Lekarz POZ powinien być cierpliwy i zdystansowany

Konieczność odbycia wizyty lekarskiej już z samego założenia do przyjemnych nie należy. Jeśli odwiedzamy lekarza POZ, to najczęściej dlatego, że jesteśmy chorzy lub coś nam dolega. Pacjenci z objawami chorobowymi mają prawo być podenerwowani czy wystraszeni, zwłaszcza jeśli objawy te utrzymują się już jakiś czas. Niezależnie od tego, jaki pacjent pojawi się w gabinecie, lekarz musi zachować spokój i z odpowiednią dozą cierpliwości wytłumaczyć mu, na czym polega dane schorzenie czy zlecone badanie, a także odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta. Z drugiej strony lekarz powinien też umieć zachować dystans. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na obiektywizm, który jest niezbędny podczas zajmowania się pacjentem.

Lekarz POZ musi być stanowczy

Nie może ulec pacjentowi, który wymusza na nim przepisanie antybiotyku, jeśli on sam nie widzi takiej potrzeby. Nie może się zgodzić na wystawienie L4, jeśli stan zdrowia pacjenta tego nie wymaga. Lekarz musi być stanowczy, asertywny i nie dać sobie „wejść na głowę”. Stanowczy nie oznacza oczywiście wzbudzający lęk wśród pacjentów. Lekarz musi być na tyle empatyczny i wzbudzać zaufanie, by pacjent nie bał się opowiedzieć mu o problemie, z którym przychodzi.

Czytaj też: Jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży? 5 wskazówek

Lekarz POZ powinien być punktualny

Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż wiecznie spóźniający się lekarz. Przestrzeganie godzin i terminów przyjęć powinno być dla niego priorytetem. Punktualne przyjście lekarza do gabinetu jest nie tylko wyrazem szacunku względem pacjentów, ale zapobiega także tworzeniu się kolejek.

Reasumując, lekarz rodzinny pełni w naszym życiu bardzo ważną rolę, dlatego jego wybór nie może być przypadkowy. Pamiętaj, że powinna być to osoba kompetentna i życzliwa, otwarta i wzbudzająca zaufanie, a jednocześnie zdystansowana i obiektywna.
Dobry lekarz POZ powinien być dostępny dla pacjenta, również online!

Pracujemy coraz więcej i coraz dłużej. Nadgodziny, praca w systemie 2, 3-zmianowym staje się powoli normą. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na wizytę u lekarza w godzinach porannych albo wyłącznie popołudniowych czy wieczornych. Dla pacjentów bardzo istotne jest to, aby przychodnia była otwarta możliwie jak najdłużej, by mogli odbyć wizytę lekarską w dogodnych dla siebie godzinach oraz nie musieli tłoczyć się w kolejce do rejestracji czy gabinetu.

Ogromnym udogodnieniem, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy nasze życie toczy się głównie w internecie, jest możliwość rezerwacji terminu online oraz możliwość skorzystania z teleporady.

holsäAPP – bezpłatna wideokonsultacja z lekarzem POZ gdziekolwiek jesteś!

Dla zapewnienia szczególnego komfortu naszym Pacjentom, uruchomiliśmy aplikację mobilną holsäAPP – pierwszą w Polsce aplikację medyczną, pozwalającą na bezpłatne wideokonsultacje z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej oraz uzyskanie e-recepty, e-skierowania i e-zwolnienia. Dzięki temu pacjent może skonsultować się z lekarzem bez konieczności przychodzenia do placówki – wszystko za pomocą kilu kliknięć w telefonie.

Co zyskujesz, korzystając z aplikacji holsäAPP?

  • Umówisz wizytę online oraz stacjonarnie na NFZ – w dowolnym momencie, gdziekolwiek jesteś!
  • Uzyskasz e-receptę, e-skierowanie, e-zwolnienie – bez wychodzenia z domu
  • Odbędziesz wideokonsultację lub porozmawiasz z lekarzem na czasie – z dowolnego miejsca o umówionej godzinie
  • Będziesz otrzymywać powiadomienia o zbliżającej się wizycie, dzięki czemu nigdy jej nie przegapisz
  • Będziesz mógł w jednym miejscu przechowywać swoją dokumentację medyczną
  • Jako użytkownik aplikacji holsäAPP będziesz mógł liczyć na dodatkowe benefity.

Jak zostać użytkownikiem aplikacji holsäAPP w 3 krokach: 

KROK 1.
Wejdź na stronę app.holsaapp.pl i pobierz aplikację na swój smartfon.

KROK 2.
Zarejestruj konto w aplikacji i wypełnij prosty formularz.

KROK 3.

I już! Korzystaj z bezpłatnej opieki medycznej online zawsze, gdy tego potrzebujesz, 7 dni w tygodniu.

Szukasz lekarza POZ dla siebie i swojej rodziny? W poradni medycyny rodzinnej holsäMED udzielamy świadczeń w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz prywatne. Nasi Pacjenci mogą też korzystać z wygodnej aplikacji mobilnej. Masz więcej pytań?

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.