Dlaczego warto wykonać analizę składu ciała?
Masz problem z nadmierną masą ciała? Odchudzasz się? Ćwiczysz? Jeśli tak, monitoruj utratę tkanki tłuszczowej. Pomiar samej masy ciała może dać bowiem błędną informację. Gdy się ważymy i „waga stoi”, myślimy, że dieta nie działa. Tymczasem może się okazać, że zatrzymujemy wodę w organizmie mimo spadku tkanki tłuszczowej. Albo, że w wyniku aktywności fizycznej w organizmie zwiększa się masa mięśniowa, a nie tkanka tłuszczowa. Wraz z wiekiem skład ciała też ulega zmianie. Obniża się zawartość beztłuszczowej masy ciała i spada ilość wody, a wzrasta procent tkanki tłuszczowej.
Waga to nie wszystko
Sam pomiar masy ciała nie dostarcza nam informacji na temat ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz nawodnienia organizmu. Natomiast na podstawie masy ciała oraz wysokości naszego ciała mamy możliwość wyliczenia wskaźnika masy (BMI, body mass index), który pozwala określić, czy mamy prawidłową masę ciała, nadwagę czy otyłość. Sam wskaźnik BMI nie jest jednak wystarczającym narzędziem do określenia poziomu podstawowej przemiany materii człowieka oraz nie uwzględnia zawartości i rozkładu tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.
Warto także zauważyć, że u osób, które intensywnie trenują lub genetycznie mają wysoki procent masy mięśniowej, BMI może być zawyżone, podczas gdy procent tkanki tłuszczowej może być w normie bądź zaniżony. U tych osób zwiększone BMI jest raczej odzwierciedleniem zwiększonej tkanki mięśniowej niż tkanki tłuszczowej. Dlatego u tych pacjentów analiza składu ciała zapewni dokładniejsze oszacowanie całkowitej tkanki tłuszczowej i interpretację wskaźnika BMI. Metoda bioimendacji elektrycznej (BIA – Bioelectrical Impedance Analysis) to doskonałe uzupełnienie pomiarów antropometrycznych, tj. masy ciała, wysokości ciała, obwodu talii, brzucha, bioder.
Analiza składu ciała
Metoda bioimendacji elektrycznej opiera się na różnicy w przewodzeniu prądu elektrycznego w środowisku wodnym i tłuszczowym. Analizator składu ciała wykorzystuje elektrody do przesyłania prądu elektrycznego o niskim natężeniu przez nasze ciało. Badanie BIA polega na zmierzeniu impedancji, czyli oporu elektrycznego tkanek naszego organizmu.
Prąd elektryczny przepływa przez elektrody, przechodząc przez tkankę beztłuszczową, a także tkankę tłuszczową w naszym organizmie. Tkanka beztłuszczowa naszego ciała składa się w ponad 70% z wody i stosunkowo wydajnie przewodzi prąd elektryczny, podczas gdy tkanka tłuszczowa jest uboga w wodę i nie przewodzi prądu dobrze. Tkanka tłuszczowa stwarza tzw. „opór” dla przepływu prądu elektrycznego.
Zobacz też: Dieta wzmacniająca odporność w czasie pandemii Covid-19
Metoda impedancji bioelektrycznej pozwala na szybki, wiarygodny, bezpieczny i skuteczny sposób oceny analizy składu naszego ciała. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać kluczowe informacje dotyczące tj.:
- zawartości procentowej tkanki tłuszczowej w organizmie,
- tkanki tłuszczowej trzewnej otaczającej narządy wewnątrz jamy brzusznej,
- zawartości beztłuszczowej masy ciała
- zawartości procentowej masy mięśniowej,
- zawartości masy mineralnej kości,
- wody zewnątrzkomórkowej oraz jej stosunku do całkowitej zawartości wody w organizmie,
- wieku metabolicznego,
- podstawowej przemiany materii.
Korzyści z wykonania analizy składu ciała
Wyniki analizy impedancji bioelektrycznej mogą pomóc w ustaleniu diety, ćwiczeń oraz zmiany stylu życia, tak aby osiągnąć prawidłowy stosunek tkanki tłuszczowej do beztłuszczowej masy mięśniowej. Analiza impedancji bioelektrycznej to niezawodny, sprawdzony klinicznie i przydatny sposób badania składu ciała i prowadzenia pacjentów w dietoterapii. Podczas procesu odchudzania mamy możliwość oceny składu ciała, a tym samym możemy odpowiednio korygować dietę.
Analiza składu ciała metodą impendacji bioelektrycznej pozwala na uzyskanie powtarzalności wyników, a tym samym umożliwia monitorowanie stanu zdrowia oraz postępów wdrażanej dietoterapii. Metoda ta może być stosowana przy badaniu składu ciała zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby przewlekłe, w szczególności u pacjentów z nadwagą, otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, nowotworami, czy tez chorobami układu krążenia.
Badanie u specjalisty
Choć analizatory składu ciała znajdziemy w klubach fitness czy na siłowni, to warto jednak badanie wykonać na profesjonalnym sprzęcie pod okiem doświadczonego dietetyka. Warto także sprawdzić kwalifikacje osoby zajmującej się poradnictwem żywieniowym, czy jest to osoba, która ukończyła studia wyższe w tym zakresie, czy jedynie dwutygodniowy kurs dotyczący zagadnień z dietetyki. Istotne jest to, ponieważ do oceny stanu organizmu i dobrania odpowiedniej diety, sama analiza nie wystarczy. Dopiero wynik analizy składu ciała, dokładny wywiad żywieniowy i medyczny dotyczący stanu zdrowia pacjenta oraz badania krwi pozwolą dobrać odpowiedni plan żywieniowy, czy skorygować wcześniejszy sposób żywienia. Pozwoli to na poprawę stanu zdrowia oraz efektywne osiągnięcie założonych rezultatów.
Warto wspomnieć, że na wyniki badania analizy składu ciała wpływa odpowiednie przygotowanie osoby badanej.
Przeczytaj także: Kaloryczność diety – kaloria kalorii nierówna
W celu uzyskania dokładności pomiarów metodą impedancji bioelektrycznej dobrze jest się przygotować do badania, aby wynik był jak najbardziej miarodajny:
- 48 godzin przed pomiarem nie należy spożywać alkoholu,
- 48 godzin przed badaniem nie zaleca się również picia kawy, napojów energetyzujących oraz korzystania z masażu czy gorących kąpieli,
- 12 godzin przed nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych
- 4 godziny przed badaniem nie spożywać płynów i posiłków lub dokonać pomiaru rano na czczo,
- 30 minut przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy.
Nawodnienie bądź odwodnienie naszego organizmu, może wpływać na impedancję podczas badania. Na przykład osoby odwodnione wykazują zawyżony procent tkanki tłuszczowej niż on jest w rzeczywistości. Czas jaki upłynął od ćwiczeń, jest również ważną zmienną. Nawet umiarkowane ćwiczenia przed pomiarami analizy składu ciała metodą BIA mogą prowadzić do przeszacowania beztłuszczowej masy ciała, a tym samym do niedoszacowania całkowitej zawartości tkanki tłuszczowej.
Ponadto do badania wskazane jest zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów:
- biżuterii
- pasków,
- zegarków,
- koszul z metalowymi guzikami,
w celu uzyskania prawidłowego przepływu prądu przez organizm.
Pomimo tego, że badanie jest bezpieczne oraz bezbolesne nie wykonuje się badania u kobiet w ciąży, pacjentom ze wszczepionym defibrylatorem serca, osobom ze wszczepionymi metalowymi implantami oraz osobom chorym na epilepsję.
Jesteś na diecie i ćwiczysz, a mimo to waga ani drgnie? Pamiętaj, że oprócz samej masy ciała liczy się także jego skład i w trakcie odchudzania warto go kontrolować. Dlatego nie zwlekaj! Już dziś umów się na konsultację z dietetykiem klinicznym holsäMED i wykonaj analizę składu ciała.
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl
Konsultacja merytoryczna
dr n. o zdr. Joanna Jurkiewicz-Przondziono dietetyk kliniczny Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zawodowo związana z Centrum Medycznym holsäMED, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami z nadwagą, otyłością, chorobami dietozależnymi, niepłodnymi parami oraz kobietami z endometriozą i zespołem policystycznych jajników. |