Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Czym jest mgła mózgowa i jak się jej pozbyć?

Temat mgły mózgowej ostatnio pojawiał się dość często w kontekście powikłań po COVID-19. Pacjenci zakażeni wirusem SARS-Cov-2 nawet po wielu miesiącach od zachorowania doświadczali przewlekłego zmęczenia, zaników pamięci, problemów z koncentracją i logicznym myśleniem czy trudności z budowaniem zdań. Skąd u ozdrowieńców tego typu objawy? Czy istnieje sposób na pozbycie się umysłowego zamglenia? Sprawdź!

mgła mózgowa

Co to jest mgła mózgowa?

Zacznijmy od tego, ze mgła mózgowa (ostatnio określana także mgłą covidową) to nie jednostka chorobowa a zespół objawów wynikających z zaburzeń neurologicznych. Może występować nie tylko u osób po przebytym COVID-19. Towarzyszy także takim chorobom jak cukrzyca, choroba Hashimoto, borelioza, celiakia, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów czy zespół przewlekłego zmęczenia.

Mgła mózgowa objawy

Mgłę mózgową rozpoznaje się na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów. Do najczęstszych możemy zaliczyć:

  • problemy z pamięcią krótkotrwałą,
  • spadek koncentracji,
  • spadek zdolności intelektualnych,
  • zniechęcenie i brak motywacji do działania,
  • dezorientację,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • senność,
  • trudności w logicznym myśleniu,
  • trudności w budowaniu logicznych zdań czy nazywaniu przedmiotów.

Mgła mózgowa przyczyny

Mgła mózgowa jest spowodowana zaburzeniem regulacji neuroprzekaźników, czyli substancji odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów między komórkami nerwowymi, inaczej neuronami. Chodzi przede wszystkim o takie neuroprzekaźniki jak dopamina, serotonina, acetylocholina czy kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Równowaga między tymi neuroprzekaźnikami jest niezbędna, by nasz mózg mógł dobrze funkcjonować. Dlatego jeśli z jakiegoś powodu zostanie ona zaburzona, pojawiają się objawy neurologiczne.

Przeczytaj też: Afazja – dlaczego odbiera zdolność mowy?

Skąd mgła mózgowa po kontakcie z koronawirusem?

Choroba COVID-19 atakuje nie tylko układ oddechowy, powodując kaszel i problemy z oddychaniem. Niestety wiemy o jej negatywnym wpływie także na inne układy, w tym układ nerwowy. I to właśnie niekorzystny wpływ choroby COVID-19 na ten układ jest odpowiedzialny za stan określany jako mgła covidowa, czy raczej mgła pocovidowa. Ozdrowieńcy bardzo często skarżą się na zaburzenia węchu, smaku, problemy z widzeniem oraz nawracające bóle głowy. Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów neurologicznych jest tym wyższe, im poważniejszy przebieg zakażenia.

Mgła mózgowa nie zawsze spowodowana jest covidem

Mało tego! Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył kiedyś krótkotrwałej mgły mózgowej, a przecież nie każdy z nas chorował na COVID-19. Przyczyn chwilowego zamglenia umysłowego może być bowiem bardzo wiele. Sprzyjać mu będzie choćby odwodnienie organizmu. Jak wiadomo, mózg człowieka w większości składa się z wody, zatem nic dziwnego, że już niewielkie jej niedobory zaburzają pracę tego narządu. Kolejną przyczyną może być zbyt krótki i niejakościowy sen. Ciągły bieg, presja otoczenia, by robić więcej i lepiej powodują, że bardzo często zapominamy o odpowiedniej ilości snu. To z kolei skutkuje spadkiem koncentracji, brakiem logicznego myślenia i obniżoną wydajnością w ciągu dnia. Mgła mózgowa może pojawić się również w następstwie permanentnego stresu. Podnosi on bowiem poziom kortyzolu w organizmie. Ten z kolei obniża poziom wspomnianej już wcześniej serotoniny. Jedną z możliwych przyczyn mgły mózgowej może być również zła dieta. Spadek koncentracji i zaburzenia pamięci często obserwuje się np. u osób stosujących diety redukcyjne, którym towarzyszą niedobory kaloryczne. Wreszcie powodem mgły mózgowej może być przestymulowanie. Zbyt duża ilość bodźców napływających z zewnątrz i nadmiar informacji potęgują stres, który jak już wiemy, przyczynia się do zamglenia umysłowego.

To może Cię zainteresować: Demencja starcza czy już Alzheimer – jak to rozróżnić?

Mgła mózgowa leczenie

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć mgłę mózgową, to musimy Cię zmartwić, ponieważ nie ma na nią lekarstwa. Usprawnić pracę mózgu może oczywiście wypoczynek, dieta bogata w kwasy omega-3, większa ilość snu, odpowiedni poziom nawodnienia organizmu oraz unikanie sytuacji stresowych. Jeśli mimo zmiany trybu życia, dolegliwości nie mijają, utrudniając codzienne funkcjonowanie, niezbędna może być pomoc lekarska – na początku lekarza pierwszego kontaktu, a później lekarza specjalisty, np. neurologa.

Zauważyłeś u siebie zaburzenia pamięci i spadek koncentracji? Od jakiegoś czasu brakuje Ci chęci do działania, a do tego masz problemy z układaniem zdań i nazywaniem przedmiotów? To mogą być objawy neurologiczne. Nie czekaj, aż Twoje problemy się pogłębią. Już teraz umów się do poradni neurologicznej holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.