Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Comiesięczne samobadanie piersi krok po kroku

Comiesięczne samobadanie piersi to nasz kobiecy obowiązek. Niestety często albo o nim zapominamy, albo nie wiemy, jak zrobić to dobrze. Szkoda, bo samobadanie jest podstawowym elementem profilaktyki raka piersi, który może ocalić nam życie! Na szczęście, jak to się mówi: praktyka czyni mistrza. Wystarczy trochę poćwiczyć, by nabrać wprawy. Zatem bez wymówek Drogie Panie! Piersi w dłoń i do dzieła! Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Was krótką instrukcję, jak krok po kroku badać piersi.

samobadanie piersi

Rak piersi każdego roku zbiera ogromne żniwo…

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet w Polsce. Stanowi ok. 20% zachorowań na wszystkie nowotwory i odpowiada za 15% zgonów. Z jego powodu każdego roku traci życie ok. 5 000 kobiet. Najbardziej narażone na nowotwór piersi są kobiety obciążone genetycznie. Dziedziczenie raka piersi jest najczęściej powiązane z mutacjami w genach BRCA1 lub BRCA2.
U pacjentek predysponowanych genetycznie rak piersi może zacząć rozwijać się znacznie wcześniej niż dzieje się to w populacji ogólnej. Dlatego kobiety, które mają lub miały rodzinie kogoś chorującego na raka piersi (a także jajnika, prostaty lub trzustki), powinny zachować szczególną czujność, zwłaszcza jeśli nowotwór zdiagnozowano przed 50. rokiem życia.

Czytaj też: Uszkodzenie genów BRCA1 i BRCA2 przyczyną raka piersi i jajników

Warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie zmian w piersiach, najlepiej jeszcze w stadium przedklinicznym. Wykrycie nowotworu na tym etapie daje bowiem niemal 100% szans na pełne wyleczenie. Jedną z metod umożlwiających szybkie wykrycie raka piersi jest badanie palpacyjne przeprowadzone przez lekarza ginekologa przynajmniej raz w ciągu roku oraz tzw. samobadanie. Niestety duża część kobiet nie bada swoich piersi. Powodów jest wiele: nie mają czasu, nie wiedzą, jak to robić, boją się, co mogłyby wyczuć pod palcami lub zwyczajnie o tym zapominają. Tymczasem samobadanie piersi to proste badanie, które z powodzeniem można wykonać w zaciszu własnego domu. Nie wierzysz? Nasz instrukcja powinna Cię o tym przekonać.

Samobadanie piersi krok po kroku

Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu, począwszy od 18. Roku życia. najlepiej przeprowadzić je w pierwszej połowie cyklu i tuż po miesiączce, czyli między 5. a 9. dniem cyklu. Jeśli natomiast kobieta nie miesiączkuje, badanie powinna wykonać raz w miesiącu, zawsze w tym samym, wybranym przez siebie dniu. Samobadanie piersi składa się z 2 etapów:

ETAP 1: OGLĘDZINY

Oględziny najlepiej przeprowadzić, stojąc przed lustrem, najpierw ze swobodnie opuszczonymi ramionami, później z ramionami uniesionymi ku górze oraz opartymi na biodrach. Czego szukać w trakcie oględzin?

  • zmiany kształtu piersi
  • zmiany koloru skóry piersi oraz brodawki
  • wciągnięcia brodawki
  • pofałdowań
  • owrzodzeń
  • uwypukleń
  • wysypki

ETAP 2: BADANIE PALPACYJNE

Badanie palpacyjne polega na odpowiednim dotykaniu i uciskaniu piersi. Na tym etapie szukamy przede wszystkim wszelkiego rodzaju zgrubień i guzków. Badanie palpacyjne najlepiej przeprowadzić pod prysznicem, po namydleniu skóry, by palce miały lepszy poślizg. Jak prawidłowo wykonać badanie palpacyjne piersi?

Najpierw uciśnij brodawki sutkowe i sprawdź, czy nie wycieka z nich żadna wydzielina. Następnie załóż lewą rękę za głowę, a prawą zacznij badać lewą pierś. Trzema środkowymi palcami zataczaj okręgi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, cały czas kierując się w stronę brodawki. Czynność tę możesz powtórzyć, wykonując ruchy promieniste oraz w górę i w dół. Koniecznie sprawdź, czy węzły chłonne pod lewą pachą nie są powiększone. W taki sam sposób zbadaj prawą pierś, używając lewej dłoni. Pamiętaj, aby w trakcie badania nie pominąć żadnego fragmentu piersi!

Samobadanie możesz wykonać również, leżąc na łóżku. Wsuń poduszkę lub ręcznik zawinięty w rulon pod lewy bark, a trzema środkowymi palcami prawej dłoni zbadaj lewą pierś, posługując się tymi samymi ruchami: kolistymi, promienistymi lub w górę i w dół. Pamiętaj o sprawdzeniu węzłów chłonnych pod obiema pachami.

Ważne! Nie każde wykryte zgrubienie musi być rakiem, jednak każde wymaga konsultacji ze specjalistą. Dlatego jeśli w trakcie samobadania wyczujesz pod palcami coś niepokojącego, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Co poza samobadaniem? Diagnostyka raka piersi

Poza badaniem palpacyjnym, wykonanym samodzielnie lub w gabinecie lekarskim, w diagnostyce raka piersi wykorzystuje się USG oraz mammografię.

Badanie USG piersi wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania danego obszaru ciała. Jest to badanie nieinwazyjne, które pozwala wykryć już bardzo niewielkie – 3-5 mm – guzki w piersiach. Jest szczególnie polecane kobietom młodym – 20-30-letnim – których piersi składają się głównie z tkanki gruczołowej. Każda kobieta powinna wykonywać USG piersi raz na 12 miesięcy, począwszy od 25. roku życia, jeśli nie należy do grupy ryzyka. Jeśli znajduje się tej grupie, badanie to powinna wykonywać raz na 6 miesięcy.

Mammografia do zobrazowania poszczególnych struktur piersi wykorzystuje natomiast promienie rentgenowskie. Badanie to jest zalecane kobietom po 40. roku życia, kiedy w piersiach zaczyna już dominować tkanka tłuszczowa. Mammografie należy wykonywać nie rzadziej niż co 2 lata, a jeśli pacjentka należy do grupy podwyższonego ryzyka nowotworu piersi, co roku, naprzemiennie z badaniem tomografii rezonansu magnetycznego.

Dowiedz się więcej o poradni chorób piersi holsäMED >>

Podsumowując, samobadanie piersi jest ważnym elementem profilaktyki nowotworów gruczołu piersiowego. Według niektórych specjalistów regularne badanie piersi może znacząco przyczynić się do zmniejszenia umieralności kobiet z powodu raka piersi. Wcześnie wykryty nowotwór jest bowiem całkowicie wyleczalny. Samobadanie piersi to proste badanie, które składa się z dwóch etapów: oględzin oraz badania palpacyjnego. Każda niepokojąca zmiana wykryta podczas comiesięcznej samokontroli powinna być natychmiast skonsultowana z lekarzem.

Zadbaj o zdrowie swoich piersi już dziś! Umów się do poradni chorób piersi holsäMED na badanie ultrasonograficzne. Pamiętaj, że tylko dzięki profilaktyce i regularnym badaniom masz szansę wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

gedron-richter

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.