Ciąża i poród z wadą wzroku – jak przebiega?
Ciąża i poród nie są obojętne dla oczu, zwłaszcza tych z wadą. I właśnie dlatego każda przyszła mama, która ma problemy z narządem wzroku powinna odbyć konsultacje z okulistą, który stwierdzi, czy może rodzić siłami natury.
Czy to oznacza, że każda wada wzroku jest wskazaniem do cięcia cesarskiego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak wada wzroku może wpłynąć na przebieg ciąży i porodu.
Skąd u kobiet w ciąży biorą się problemy ze wzrokiem?
W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi ogromne zmiany, przede wszystkim na poziomie hormonalnym. Wzrost poziomu hormonów płciowych skutkuje m.in. zatrzymaniem wody w organizmie. Z tego powodu kobietom w ciąży często doskwiera uczucie suchego oka. Przyszłe mamy nierzadko muszą też zrezygnować z soczewek kontaktowych, ponieważ wywołują one u nich podrażnienie oczu. Dzieje się tak na skutek zmienionego składu łez.
Warto też pamiętać, że w trakcie ciąży gałka oczna, podobnie zresztą jak pozostałe części ciała, ulega obrzmieniu. W efekcie u przyszłej mamy może pojawić się niewyraźne widzenie, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Pogorszenie wzroku w trakcie ciąży ma jednak przeważnie charakter krótkotrwały i ustępuje do kilku tygodni po porodzie.
Poród siłami natury czy cesarka?
W ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost liczby cesarskich cięć. W 1999 roku odsetek ten wynosił nieco ponad 18%, natomiast w 2010 roku już 33,9%. Powodów tej tendencji jest wiele – począwszy od wskazań medycznych, a skończywszy na czynnikach psychologicznych czy socjalnych.
Warto dodać, że w ostatnich latach odsetek ciąż rozwiązywanych przy pomocy cięcia cesarskiego ze względów okulistycznych podniósł się z ok. 39,7% do 47,6%. Tymczasem okazuje się, że najczęściej występujące wady wzroku nie stanowią wystarczającego powodu, aby odstąpić od porodu siłami natury.
Krótkowzroczność a poród siłami natury
Ciężarne, które do tej pory nie miały żadnych problemów z oczami, raczej nie muszą się obawiać, że podczas ciąży czy porodu ich wzrok ulegnie pogorszeniu. To samo dotyczy kobiet cierpiących na krótkowzroczność. Jeszcze nie tak dawno temu wada ta była najczęstszym wskazaniem okulistycznym do rozwiązania porodu drogą cięcia cesarskiego. Dlaczego?
W drugiej fazie porodu, w trakcie tzw. próby Valsalvy, może bowiem dojść do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej oraz przekrwienia naczyniówki i w konsekwencji krwotoku siatkówkowego. Takie sytuacje zdarzają się jednak przede wszystkim u kobiet z dużą krótkowzrocznością – na poziomie powyżej kilkunastu dioptrii. Obecnie coraz więcej lekarzy jest zdania, że w przypadku krótkowzroczności powinno się odstępować od porodu siłami natury tylko w przypadku występowania patologii w obrębie siatkówki, w tym zwiększonego ryzyka jej odwarstwienia oraz gdy krótkowzroczności towarzyszy neowaskularyzacja podsiatkówkowa. Stan ten polega na powstawaniu dodatkowych naczyń pod siatkówką. Sama krótkowzroczność nie jest natomiast wystarczającym wskazaniem do cięcia cesarskiego.
Poród u kobiet z retinopatią cukrzycową
Retinopatia cukrzycowa to choroba, która pod wpływem ciąży niestety może się pogłębić. Sama w sobie nie jest jednak wskazaniem do cięcia cesarskiego. Obecnie, bo w latach 80. z powodu retinopatii cukrzycowej rzeczywiście odstępowano od porodu siłami natury na rzecz cięcia cesarskiego. Obawiano się przede wszystkim ryzyka krwotoku do ciała szklistego, do którego mogło dość podczas skurczów partych. Niemniej jednak każda przyszła mama, która cierpi na retinopatię cukrzycową powinna poddawać się regularnym badaniom okulistycznym – zarówno przed ciążą, jak i w trakcie jej trwania.
Poród u kobiet z jaskrą
Jaskra nie stanowi bezwzględnego wskazania do cesarki, chyba, że jest bardzo zaawansowana. W trakcie skurczów porodowych dochodzi do nieznacznych wzrostów ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dlatego też w niektórych przypadkach lekarze decydują się rozwiązać ciążę drogą cesarskiego cięcia, by nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, co jak wiadomo należy do głównych czynników rozwoju jaskry.
Poród u kobiet ze stożkiem rogówki
Stożek rogówki, czyli degeneracyjna niezapalna choroba rogówki jako jedyny spośród wymienionych schorzeń narządu wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Występujący w czasie porodu nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego może bowiem spowodować obrzęk, dekompensację, a nawet przedziurawienie (perforację) rogówki.
Cesarka tylko w wyjątkowych przypadkach
Jak widać, pogląd na temat konieczności wykonywania cięcia cesarskiego u kobiet z wadą wzroku zmieniał się na przestrzeni lat. Stanowisko lekarza okulisty w doborze najbezpieczniejszego dla kobiety sposobu rozwiązania ciąży jest bardzo istotne. Decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego u kobiety z wadą wzroku ginekolog położnik zawsze powinien podejmować w porozumieniu z okulistą.
Masz wadę wzroku i boisz się, że może ona jakoś wpłynąć na przebieg ciąży i porodu?
Umów się na konsultacje ze specjalistą holsäMED i porozmawiaj o swoim problemie.
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl
Konsultacja merytoryczna
lek. med. Dominika Powroźnik okulista Absolwentka wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – wydział lekarski w Zabrzu. Związana zawodowo z Centrum Medycznym holsäMED. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu u dorosłych i dzieci. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. |