ABC spirometrii – wszystko, co warto wiedzieć o badaniu
Statystycznie na choroby płuc cierpi w Polsce ok. 6 milionów osób. Połowa chorych nie zdaje sobie z tego sprawy i nie podejmuje w związku z tym żadnego leczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy od czasu do czasu wykonali profilaktyczną spirometrię, która pomoże zdiagnozować ewentualne schorzenia w obrębie układu oddechowego. Czym jest badanie spirometryczne i jak się do niego przygotować?
Spirometria – podstawowe narzędzie diagnostyczne w rękach pulmonologa!
Spirometria jest dla pulmonologa mniej więcej tym, czym badanie elektrokardiograficzne dla kardiologa – podstawowym narzędziem diagnostycznym. Ocenia czynność układu oddechowego i jest niezwykle przydatna w diagnostyce niektórych schorzeń płuc, w szczególności astmy i POChP.
Spirometria sprawdza przede wszystkim objętość i pojemność płuc, a także szybkość przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas wdechu i wydechu. Wykonuje się ją u pacjentów z uporczywym kaszlem i dusznościami, świszczącym oddechem, bólem w klatce piersiowej oraz u pacjentów skarżących się na ciągłe odkrztuszanie.
Jest to także doskonałe badanie przesiewowe dla osób:
- palących papierosy
- narażonych na działanie substancji toksycznych dla układu oddechowego w miejscu pracy
- przygotowujących się do zabiegu operacyjnego (w celu oceny ryzyka okołooperacyjnego)
- zamierzających rozpocząć intensywne treningi
Spirometria jest także świetnym narzędziem do monitorowania pacjentów leczonych:
- lekami rozkurczającymi oskrzela
- steroidami (astma, POCP, choroby śródmiąższowe)
- lekami stosowanymi w przebiegu zastoinowej niewydolności krążenia
- antybiotykami, np. przy mukowiscydozie
Nie taka straszna, jak ją malują – spirometria krok po kroku
Na pierwszy rzut oka spirometria może wydawać się problematyczna. Wymaga bowiem od pacjenta ścisłej współpracy z lekarzem (lub inną osobą przeprowadzającą badanie). Wynik badania spirometrycznego w ogromnej mierze, zależy od tego, czy pacjent zrozumie, co ma robić w danym momencie oraz czy zdoła wykonać wymagany wysiłek oddechowy. Postępowanie zgodne z zaleceniami osoby przeprowadzającej badanie jest niezbędne, aby wynik wskazywał rzeczywistą sprawność wentylacyjną płuc. Mimo wszystkich tych niedogodności okazuje się, nie taka spirometria straszna, jak ją malują!
Przede wszystkim jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent nie musi też przyjmować żadnej niewygodnej dla siebie pozycji. Wystarczy, że usiądzie wyprostowany na krześle. Na skrzydełka nosa zakładany jest mu specjalny klips, by w trakcie badania spirometrycznego oddychanie obywało się wyłącznie przez ustnik. Na początku pacjent oddycha spokojnie, a następnie – na komendę prowadzącego badanie – kilkukrotnie wykonuje maksymalny wdech i maksymalny wydech.
Następnie zostaje poproszony o nabranie w płuca jak największej ilości powietrza oraz energiczny i pełny wydech, trwający co najmniej 6 sekund. Czynność tę powtarza później jeszcze kilka razy. I już! Nic trudnego, prawda?
Dowiedz się więcej: Spirometria
Aby przygotować się do spirometrii, wystarczy pamiętać o kilku zasadach
Na spirometrię na pewno warto przyjść w wygodnym, niekrępującym ruchów ubraniu. Minimum 4 godziny przed badaniem nie należy też pić alkoholu i palić papierosów, a 2 godziny przed jeść obfitego posiłku. Bezpośrednio przed badaniem, tj. ok. 30 minut, nie należy też podejmować wzmożonego wysiłku fizycznego. Jak widać spirometria nie wymaga więc żadnych wielkich przygotowań. Aby mogła się odbyć, pacjent musi spełnić tylko kilka prostych warunków.
Spirometria – nie dla każdego jest wskazana
Spirometria nie jest badaniem, które może wykonać każdy. Istnieje lista – względnych i bezwzględnych – przeciwwskazań do jej przeprowadzenia.
Przeciwwskazania bezwzględne to:
- tętniaki
- zwiększone ciśnienie wewnątrztkankowe
- krwioplucie o nieznanej etiologii
- odma opłucna
- świeży zawał
- świeży udar OUN
- świeża operacja okulistyczna
Przeciwwskazania względne to natomiast:
- stan pacjenta wpływający na wiarygodność wyniku
- stan po operacji brzusznej lub w obrębie klatki piersiowej
Spirometria z próbą rozkurczową – bada jeszcze więcej parametrów!
Niektórzy pacjenci ze względu na stan zdrowia wymagają dokładniejszej oceny czynności układu oddechowego. Na szczęście jest badanie, które pozwala dokonać wielu dodatkowych pomiarów. To tzw. spirometria z próbą rozkurczową. Polega ona na tym, że pacjent najpierw poddaje się inhalacji lekiem rozkurczającym oskrzela. Potem wykonywana jest u niego klasyczna spirometria, a po upływie ok. 15 minut od inhalacji – kolejna. Badanie to ma służyć przede wszystkim ocenie odwracalności obturacji.
Chcesz umówić się na spirometrię? Skontaktuj się z nami już teraz!
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl