Będziesz tatą? Oto, jak wspierać partnerkę w ciąży w czasie pandemii!
Ciąża to czas, w którym Twoja partnerka będzie potrzebowała od Ciebie wyjątkowego wsparcia. Zwłaszcza teraz, gdy świat walczy z epidemią nieznanej dotąd choroby. Wirus SARS-CoV-2 budzi lęk w nas wszystkich. Jednak najbardziej obawiają się go przyszłe mamy. Chciałbyś pomóc partnerce przetrwać ciążę w czasach pandemii, ale nie wiesz, jak to zrobić? Oto kilka naszych podpowiedzi.
Przekonaj partnerkę, by nie wychodziła z domu!
Koronawirus grozi nam wszystkim. Jednak kobieta w ciąży, ze względu na obniżoną odporność i inne zmiany zachodzące w organizmie, może być nieco bardziej podatna na COVID-19. Dlatego namów swoją partnerkę, aby w czasie trwania pandemii nie wychodziła z domu. Zrób za nią zakupy, wyjdź z psem, zaopiekuj się jej rodzicami. W ten sposób ograniczysz ryzyko infekcji. W czasie pandemii koronawirusa nie ma bezwzględnego zakazu spacerowania. Ruch na świeżym powietrzu jest nawet wskazany, pod warunkiem, że zachowamy bezpieczną odległość od innych i nie będziemy spacerować w więcej niż 2 osoby. Na spacer warto wybrać też miejsce odludne, by nie narazić się na bliski kontakt z innymi ludźmi. Pamiętajcie też, aby po każdym powrocie do domu dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.
Wymyśl, jak możecie spędzić czas razem
Ciąża to ostatni moment, kiedy możecie być ze sobą tylko we dwoje. Gdy urodzi się Wasze dziecko, nie będzie mieli już tylu okazji do romantycznych wieczorów i kolacji przy świecach. Jeśli więc macie okazję, by spędzić trochę czasu razem – wykorzystajcie to! Przymus siedzenia w domu, choć uciążliwy, paradoksalnie może spowodować, że staniecie się sobie jeszcze bliżsi. Zastanawiasz się co możesz robić w czasie narodowej kwarantanny z partnerką w stanie błogosławionym? Możliwości jest całe mnóstwo!
Jeśli lubicie spędzać czas w kuchni, ugotujcie razem coś dobrego. Przy okazji nauczysz się kilku nowych przepisów, które będziesz mógł potem przyrządzać dla swojej ukochanej! Czas spędzony w domu możecie również wykorzystać na nadrobienie filmowych / serialowych zaległości. Ile razy mieliście ochotę wspólnie obejrzeć coś fajnego, ale nigdy nie było na to czasu? Teraz wreszcie macie ku temu okazję! A może któreś z Was lubi planszówki? W ostatnich latach stały się one bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Co powiesz więc na randkę przy planszy? Brzmi oryginalnie, prawda?
Dobrym pomysłem będą także wspólne ćwiczenia, oczywiście dobrane odpowiednio do każdego z Was. Ruch jest niezwykle istotny dla zdrowia każdej przyszłej mamy. Systematyczne ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i poprawiają wydolność organizmu. Kobiety, które regularnie ćwiczą lepiej znoszą trudy porodu i szybkiej wracają do formy sprzed ciąży. Ale to nie wszystko. Aktywność fizyczna niweluje bóle pleców i stawów, tak często doskwierające kobietom ciąży, dodaje energii i poprawia samopoczucie. Tobie również nie zaszkodzi kilka skłonów czy przysiadów. W obecnej sytuacji mamy dość mało okazji do aktywności fizycznej. Wolny czas przeznaczamy głównie na spanie, jedzenie i oglądanie telewizji. Aby nie zakończyć kwarantanny z nadwagą, pamiętaj więc o codziennej krótkiej gimnastyce.
Zobacz też: Koronawirus. Bez maseczki ochronnej nie wyjdziesz z domu!
Staraj się uspokoić partnerkę
Kobieta w ciąży ma prawo bać się koronawirusa. Przecież najważniejsze jest teraz dla niej zdrowie dziecka. Na pewno zastanawiała się więc, jak będzie przebiegać jej ciąża, jeśli zachoruje. Czy istnieje wtedy ryzyko, że w jakiś zarazi nim dziecko? Jeśli Twoja partnerka ma tego typu obawy, postaraj się ją uspokoić. Tym bardziej, że informacje, jakie napływają ze świata są bardzo optymistyczne. U kobiet w ciąży ryzyko zachorowania na COVID-19 i ciężki przebieg choroby wydaje się nie być wyższy niż u pozostałych. W ciążę zachodzą zwykle kobiety młode, nieobciążone dodatkowo poważnymi chorobami. Dlatego też w większości przypadków kobiety w ciąży przechodzą zakażenie koronawirusem w sposób łagodny. Oczywiście jak w każdej ciąży, zdarzają się powikłania, jednak jeśli taka kobieta odpowiednio wcześnie trafi pod opiekę specjalistów, najczęściej udaje się uratować zarówno ją, jak i jej maleństwo. Mało tego! Obecnie nie ma też wystarczających dowodów na to, że wirus miałby się przenosić z matki na płód przez łożysko. Do tej pory odnotowano na świecie tylko jeden taki przypadek.
Koronawirus a utrudniony dostęp do lekarza
W trakcie epidemii koronawirusa wiele przychodni zostało zamkniętych, a porady lekarskie udzielane są wyłącznie przez telefon. Twoja partnerka nie musi jednak obawiać się, że nie zostanie przyjęta na wizytę. Oczywiście będzie się ona odbywać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Wiele placówek medycznych wdrożyło dodatkowe procedury bezpieczeństwa, które ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa – m.in. noszenie obowiązkowych masek i rękawiczek, wywiad medyczny dotyczący stanu zdrowia przed wizytą czy dezynfekcję pomieszczeń. Dzięki tego typu procedurom kobieta w ciąży może korzystać z poradni ginekologiczno-położniczej bez obaw o zdrowie swoje i maleństwa.
Chcesz wspomóc partnerkę w ciąży podczas epidemii? Po prostu bądź!
Twoja obecność i czas spędzony z Tobą, jest tym, czego teraz najbardziej potrzebuje. Każdej kobiecie w ciąży zależy na poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji. Przyszła mama musi wiedzieć, że w razie czego może liczyć na wsparcie partnera. Twoja partnerka będzie chciała mieć też pewność, że akceptujesz jej zmieniające ciało i nadal jest dla Ciebie tak samo atrakcyjna. Dlatego jak najczęściej praw jej komplementy i zapewniaj o swoich uczuciach. Przy okazji staraj się też zrozumieć wahania nastrojów i inne zmiany w jej zachowaniu. Może się zdarzyć, że po chwilowej euforii wpadnie w złość lub zacznie płakać. W takich chwilach powinieneś przede wszystkim zachować spokój. Pamiętaj, że w trakcie ciąży kobietą targają bardzo różne emocje. Jest to dla niej piękny i jednocześnie bardzo trudny czas. To jak go przejdzie, zależy również od Ciebie.
Jesteś w ciąży i boisz się o swoje bezpieczeństwo w trakcie pandemii? Porozmawiaj o tym z ginekologiem holsäMED!
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl