Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Jaką rolę pełni dietetyk kliniczny w leczeniu chorób przewlekłych?

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy różnego typu nietolerancje pokarmowe. Pozwala kontrolować ich przebieg oraz nie dopuszczać do ich dalszego rozwoju. Znaczącą rolę w procesie „zarządzania” chorobą przewlekłą odgrywa dietetyk kliniczny, którego zadaniem jest przede wszystkim opracowanie spersonalizowanego planu dietetycznego, dostosowanego do potrzeb i preferencji żywieniowych danego pacjenta. W jaki sposób dietetyk kliniczny pomaga zminimalizować negatywne skutki choroby przewlekłej? Przeczytaj!

dietetyk rozpisujący dietę pacjentowi z chorobą przewlekłą

Spis treści:

Leczenie choroby przewlekłej wymaga indywidualnego podejścia
Obniżenie cholesterolu, uregulowanie ciśnienia, spadek wagi – różne cele dietetyczne
Działania podejmowane przez dietetyka w leczeniu chorób przewlekłych
Rola dietetyka klinicznego w leczeniu choroby przewlekłej – podsumowanie

Leczenie choroby przewlekłej wymaga indywidualnego podejścia

Zanim dietetyk kliniczny przygotuje indywidualny plan żywieniowy, dokładnie zapoznaje się z sytuacją swojego pacjenta. Pyta o obecne i przebyte choroby, aktualny przebieg leczenia, styl życia, a więc ilość ruchu czy dotychczasową dietę. Przed skomponowaniem jadłospisu lekarz dietetyk kliniczny może poprosić też pacjenta o wykonanie następujących badań:

  • morfologia krwi,
  • glukoza we krwi na czczo,
  • próby wątrobowe,
  • lipidogram,
  • TSH, fT3, fT4, antyTPO, antyTG,
  • żelazo,
  • ferrytyna,
  • witamina D,
  • kwas moczowy,
  • kreatynina.

Wszystkie zebrane informacje posłużą mu do skomponowania spersonalizowanego planu dietetycznego dla danej choroby przewlekłej. Lista będzie uwzględniać zapotrzebowanie kaloryczne pacjenta oraz produkty bogate w składniki odżywcze istotne z punktu widzenia dolegliwości, z którą pacjent ten się zmaga. Inną dietę dietetyk zastosuje bowiem u pacjenta z cukrzycą, inną u pacjenta z otyłością, a jeszcze inną u pacjenta z chorobą wrzodową, chorobą trzustki, hipercholesterolemią czy nietolerancją laktozy. Dieta różni się także w przypadku choroby przewlekłej u dzieci.

Zobacz też: Kaloryczność diety – kaloria kalorii nierówna

Obniżenie cholesterolu, uregulowanie ciśnienia, spadek wagi – różne cele dietetyczne

Kluczowym etapem konsultacji dietetycznej jest ustalenie celów. Choroba przewlekła z definicji wymaga długotrwałego zarządzania, co oznacza, że złożenia te powinny być realistyczne i dostosowane do możliwości oraz ograniczeń pacjenta. Takim celem może być zrzucenie wagi, przybranie na wadze, utrzymanie wagi, zmiana nawyków żywieniowych (np. wprowadzenie do diety większej ilości świeżych warzyw i owoców, ograniczenie jedzenia fastfoodów i wysokoprzetworzonych przekąsek). W przypadku osoby dotkniętej chorobą przewlekłą, w zależności od jej rodzaju, celem jest oczywiście odpowiednie zarządzanie chorobą poprzez dietę. Wyznacznikiem sukcesu może być w tym przypadku np. osiągnięcie prawidłowych parametrów w badaniach laboratoryjnych: przywrócenie prawidłowego poziomu cukru we krwi czy cholesterolu.

Cel diety może być tak naprawdę dowolny, ważne jednak, by był realny i odpowiadał na aktualne potrzeby pacjenta, wynikające z jego choroby. Zadaniem dietetyka klinicznego jest wspieranie do w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych celów i monitorowanie postępów.

pacjentka z chorobą przewlekłą podczas konsultacji dietetycznej

Działania podejmowane przez dietetyka w leczeniu chorób przewlekłych

Dietetyka kliniczna to także szereg działań mających wspierać pacjenta w leczeniu choroby przewlekłej. Poza opracowaniem spersonalizowanego planu żywieniowego dietetyk kliniczny zajmuje się:

  • Kontrolowaniem postępów robionych przez pacjenta: odbywa się to w trakcie regularnych spotkań w gabinecie, podczas których dietetyk upewnia się, czy pacjent stosuje się do zaleceń dietetycznych oraz, czy zastosowany plan żywieniowy przynosi spodziewane rezultaty. Monitoruje też spożycie konkretnych składników odżywczych: soli, tłuszczów, węglowodanów, cukrów, witamin i minerałów.
  • Edukowaniem pacjenta w zakresie zdrowego żywienia: dietetyk jak żaden inny specjalista zna wpływ poszczególnych składników odżywczych na organizm człowieka. Jego zadaniem jest więc wskazanie produktów korzystnych oraz niekorzystnych dla zdrowia, także w kontekście choroby przewlekłej, z którą pacjent się boryka. Uświadomienie pacjenta, co jest dla niego zdrowe, a co nie, pomaga mu podejmować bardziej świadome decyzje w zakresie swojego odżywiania się.
  • Wsparciem mentalnym w zmianie nawyków żywieniowych: posiadanie wiedzy na temat zasad zdrowego żywienia to tylko połowa sukcesu. Kluczem jest się do nich stosować, co może być trudne. Zmiana nawyków żywieniowych nie następuje z dnia na dzień, wymaga ogromnego samozaparcia i porzucenia dotychczasowych przyzwyczajeń, które z reguły są w nas mocno zakorzenione. Zadaniem dietetyka jest wpieranie pacjenta w tym procesie i odpowiednie motywowanie go do dalszych starań i walki o własne zdrowie.

Przeczytaj też: Niedoczynność tarczycy – dieta może pomóc!

Rola dietetyka klinicznego w leczeniu choroby przewlekłej – podsumowanie

Dietetyk kliniczny pomaga osobom z przewlekłymi chorobami, opracowując specjalistyczne plany żywieniowe, które uwzględniają specyficzne wymagania zdrowotne pacjenta oraz cele terapeutyczne. Dzięki swojej wiedzy na temat wpływu żywienia na zdrowie dietetyk kliniczny może skomponować dietę pacjenta w taki sposób, by minimalizowała ona negatywne skutki choroby, wspierała leczenia farmakologiczne oraz poprawiała jakość życia. Ponadto lekarz dietetyk kliniczny zapewnia pacjentowi wsparcie emocjonalne i odpowiednio go motywuje. Pomaga także w radzeniu sobie z trudnościami związanymi ze zmianami w diecie oraz edukuje w zakresie zasad zdrowego żywienia.

Autor: Redakcja holsäMED.
Artykuły zamieszczane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Szukasz dobrego dietetyka dla siebie lub swojej rodziny? Nasz przychodnia Katowice to doskonałe rozwiązanie! Dietetyk kliniczny Katowice z holsäMED udzieli Ci porad w zakresie zdrowego żywienia i zapobiegania chorobom przewlekłym.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.