Wysiłkowe nietrzymanie moczu – metody leczenia
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem dość powszechnym. Spośród wszystkich typów nietrzymania moczu stanowi 50-88%. Wrażliwość kobiecych narządów rodnych, zmiany hormonalne, porody – to główne przyczyny.
Dla wielu pań wysiłkowe nietrzymanie moczu (WTM) to problem dość krępujący, medycyna potrafi już doskonale sobie z nim radzić różnymi metodami. Z lektury tego tekstu dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się krępującego schorzenia.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co to?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się mimowolnym wyciekiem moczu z pęcherza moczowego. Bezpośrednią przyczyną jest niewydolność aparatu mięśniowo-więzadłowego. Do popuszczenia moczu dochodzi najczęściej w trakcie kaszlu, śmiania się, podczas kichnięcia czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dlaczego akurat wtedy? Ma to związek z nagłym wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej.
Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu zmagają się kobiety w każdym wieku – zarówno młode, jak i te wchodzące już w okres menopauzy. WNM jest problemem nie tylko medycznym, ale i społecznym. Dotknięte nim kobiety często unikają kontaktów towarzyskich i izolują się od otoczenia. Niektóre zmuszone nawet zrezygnować z aktywności zawodowej. Między innymi właśnie ze względu na niekorzystny wpływ na jakość życia kobiety, wysiłkowe nietrzymanie moczu wymaga odpowiedniego leczenia.
Leczenie zachowawcze i fizjoterapia
W przypadku występowania wysiłkowego nietrzymania moczu zaleca się przede wszystkim redukcję masy ciała, zaprzestanie ciężkiej pracy fizycznej oraz palenia papierosów. Kobieta powinna też w miarę możliwości zmodyfikować swój jadłospis, wykluczając z niego przede wszystkim kawę, sztuczne środki słodzące oraz gazowane napoje.
Równie ważnym punktem są ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia mięśni Kegla). Można je wykonywać w różnych pozycjach – na siedząco, leżąco oraz na stojąco, jak również w trakcie wykonywania codziennych czynności. Kobieta zaciska mięśnie tak, jakby chciała powstrzymać płynący strumień moczu. Mięśnie Kegla powinny być napięte przez ok. 5 sekund, następnie powinno się je rozluźnić na kolejne 5. Ćwiczenia te dają najlepsze rezultaty, gdy wykonuje się je regularnie – najlepiej w kilku seriach (np. rano, popołudniu i wieczorem) po 10-20 powtórzeń. Trenując mięśnie dna miednicy, nie możemy zapominać o wzmocnieniu partii mięśni, które z nimi współpracują, a więc mięśniach brzucha, ud czy pośladków.
BTL EMSELLA – intensywny trening mięśni Kegla
BTL EMSELLA to absolutna nowość wśród nieinwazyjnych metod zapobiegania i leczenia nietrzymania moczu (NTM). Urządzenie wygląda jak zwykły fotel z oparciem. Pacjentka siada na nim w odzieży. W trakcie trwającego 30 minut zabiegu mięśnie dna miednicy intensywnie ćwiczą, wykonując częste mikroskurcze – nawet do kilkunastu tysięcy skurczów podczas jednego zabiegu. Urządzenie wykorzystuje skupioną energię elektromagnetyczną (HIFEM – High-Intensity Focused Electromagnetic), która wywołuje i utrzymuje przez kilka sekund supramaksymalne skurcze mięśni dna miednicy. Taki wynik jest nieosiągalny podczas samodzielnych ćwiczeń. Kobiety cierpiące z powodu wysiłkowego NTM zazwyczaj nie są w stanie wykonać prawidłowego wzorca ruchów o wysokiej powtarzalności. Powodem jest osłabienie mięśni dna macicy i niezdolność do konsekwentnego kurczenia się tej grupy mięśni. Badania kliniczne potwierdziły, że po 6 sesjach terapeutycznych z terapią HIFEM pacjenci wypracowali nowy wzór motoryczny, potrzebny do lepszego kontrolowania mięśni dna miednicy, a także do odzyskania siły mięśniowej i kontroli trzymania moczu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Jedyne, co kobieta czuje, to przyjemne ciepło, mrowienie i wibracje.
Urządzenie BTL EMSELLA regeneruje osłabione mięśnie miednicy, poprawiając ich napięcie i sprawia, że otaczające je tkanki stają się bardziej elastyczne. Pozytywnie działa ono również na blizny i zrosty pooperacyjne oraz przyspiesza gojenie pęknięć powstałych w trakcie porodu. BTL EMSELLA to skuteczna metoda walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Wiele kobiet już po pierwszym zabiegu odczuwa znacząca poprawę.
Laser MonaLisa Touch
Laseroterapia przy użyciu lasera MonaLisa Touch jest zabiegiem całkowicie bezinwazyjnym i nie wymaga znieczulenia (pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych). Podczas zabiegu lekarz wpuszcza przez pochwę wiązkę lasera i kieruje ją na najważniejsze miejsca – ujście cewki moczowej przedsionek oraz ścianę. Pod wpływem działania lasera MonaLisa Touch włókna kolagenowe ulegają skróceniu. Obserwuje się również syntezę nowych.
Wstrzyknięcie okołocewkowe
Zabieg ten polega na wstrzyknięciu specjalnej substancji wypełniającej w pobliże szyi pęcherza moczowego. Preparat nie ma negatywnego wpływu na organizm kobiety, doskonale integruje się z tkanką i nie niszczy błony śluzowej cewki moczowej. Dzięki zabiegowi cewka moczowa odzyskuje dawny, prawidłowy kąt nachylenia. Przed zabiegiem pacjentka otrzymuje jedynie krótkie – trwające nie dłużej niż kwadrans – dożylne znieczulenie.
Toksyna botulinowa
Podczas zabiegu bezpośrednio w ścianę pęcherza moczowego lekarz wstrzykuje toksynę botulinową (inaczej botoks). Dzięki temu częstotliwość skurczów pęcherza moczowego, które wywołują nagłą potrzebę oddawania moczu, ulega znacznemu zmniejszeniu. Toksynę botulinową zaleca się przede wszystkim pacjentkom z problemem nadreaktywnego pęcherza. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w ścianę pęcherza trwa ok. 15 minut i przeprowadza się je z użyciem specjalnej kamery zwanej cystoskopem.
Taśmy mini sling
Przed zastosowaniem minislingu wykonuje się niewielkie nacięcie, a następnie pod środkowy odcinek ściany pochwy zakłada specjalną taśmę – albo drogą załonową, albo przez otwory zasłonione. Taśma ma unosić szyję pęcherza moczowego i stanowić dla niej podparcie.
Masz problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?
Specjalista holsäMED pomoże Ci go rozwiązać.
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl
Konsultacja merytoryczna
dr n. med. Marcin Nylec ginekolog położnik Specjalista w zakresie ginekologii, ginekologii plastycznej i badań prenatalnych. Asystent w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej oraz Klinice Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Członek wielu towarzystw krajowych i zagranicznych m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP), Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Posiada certyfikat FMF oraz PTG w zakresie badań prenatalnych. |