Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Rehabilitacja poCOVIDOVA na NFZ – komu przysługuje, jak przebiega?

Wielu ozdrowieńców jeszcze przez długi czas po przechorowaniu COVID-19 skarży się na różne dolegliwości. Problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej, przewlekłe zmęczenie czy osłabienie siły mięśni – to najczęstsze ze zgłaszanych objawów. Pomóc im w powrocie do formy może odpowiednio poprowadzona rehabilitacja poCOVIDOVA na NFZ. Kto kwalifikuje się do programu i jak taka rehabilitacja przebiega? Dowiesz się z artykułu.

rehabilitacja pocovidowa

Rehabilitacja poCOVIDOWA – sposób na złagodzenie objawów zespołu pocovidowego

Zespół pocovidowy to inaczej zespół objawów utrzymujących się jeszcze długo po przechorowaniu COVID-19. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, u osób starszych oraz całkiem młodych. Ponieważ wirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim drogi oddechowe, objawy koncentrują się głównie wokół układu oddechowego, niemniej dolegliwości mogą dotyczyć również innych układów. Objawami najczęściej zgłaszanymi przez pacjentów są:

  • duszności i problemy z oddychaniem,
  • obniżona tolerancja wysiłku,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • bóle pleców,
  • kołatanie serca,
  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • problemy z równowagą i koordynacją ruchową.

Odrębną grupę objawów stanowią kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem oraz logicznym myśleniem, przez które pacjentom po przebytym COVID-19 trudno powrócić do codziennego funkcjonowania. Część ozdrowieńców skarży się również na brak energii i motywacji do działania oraz obniżony nastrój. Rehabilitacja ma pomóc w ograniczeniu skutków choroby i w powrocie do formy sprzed zakażenia.

Kto kwalifikuje się do programu rehabilitacji poCOVIDOVEJ w ramach NFZ?

Z rehabilitacji poCOVIDOWEJ finansowanej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia może skorzystać każdy ozdrowieniec w ciągu 12 miesięcy po zakończeniu choroby, czyli licząc od dnia wypisu ze szpitala, izolatorium lub zakończenia izolacji domowej. U osoby tej muszą ponadto występować:

  • powikłania lub następstwa po przebytym COVID-19 w obrębie układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego lub narządu ruchu
  • spadek siły mięśniowej określony skalną oceny siły mięśniowej MRC (0-5)
  • nasilenie duszności wg skali mMRC w stopniu 2-3

Aby ozdrowieniec mógł skorzystać z rehabilitacji, musi otrzymać na nią skierowanie wystawione przez dowolnego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego po zakończonym leczeniu COVID-19.

Badania niezbędne do rozpoczęcia rehabilitacji

Pacjent przed rozpoczęciem rehabilitacji poCOVIDOVEJ zostaje poproszony o wykonanie kilku niezbędnych badań, w tym:

Spirometrii – jest to badanie czynnościowe układu oddechowego, pozwalające ocenić pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

EKG – jest to badanie, które pozwala wykryć ewentualne zaburzenia rytmu serca oraz ocenić tolerancję wysiłku.

Badań laboratoryjnych – takich jak morfologia krwi, CRP, poziom cholesterolu, D-dimerów, kreatyniny oraz próby wątrobowe.

W razie konieczności diagnostyka może zostać poszerzona o kolejne badania, np. RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową, konsultację pulmonologiczną, kardiologiczną, a nawet o opinię psychologa.

holsäMED realizatorem programu rehabilitacji poCOVIDOVEJ

Jesteśmy realizatorem kompleksowego programu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19 finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia rehabilitacyjne realizujemy w trybie ambulatoryjnym, w przychodni holsäMED (dawniej Śląskie Centrum Zdrowia Kobiety) w Katowicach, przy ul. Kotlarza 6.

Aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji po COVID-19 w holsäMED, należy wypełnić ankietę.

 

Na podstawie informacji udzielonych w ankiecie zakwalifikujemy Cię do wizyty u właściwego specjalisty oraz ustalimy dla Ciebie najbardziej optymalny plan rehabilitacji. Następnie skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia wizyty wstępnej w naszej placówce.

Co w ramach programu?

Rehabilitacja realizowana w ramach programu trwa od 2. do 6. tygodni i jest dobierana indywidulanie do pacjenta. Ma on zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz wsparcie fizjoterapeuty. Specjaliści przez cały okres trwania rehabilitacji monitorują stan pacjenta oraz czynione przez niego postępy.

Program rehabilitacji po COVID-19 podzielony jest na 3 etapy:

ETAP I – wizyta wstępna

Specjalista holsäMED przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe testy, m.in. oddechowe i wysiłkowe. Wyniki te będą później porównane z wynikami po zakończeniu rehabilitacji i pomogą ocenić efekty leczenia.

ETAP II – wizyty terapeutyczne

Fizjoterapeuta ustala z pacjentem indywidualny plan wizyt. Rehabilitacja obejmuje treningi oddechowe, wytrzymałościowe i interwałowe. W zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta fizjoterapeuta może zadecydować o włączeniu do terapii dodatkowych elementów, np. technik odksztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi.

ETAP III – wizyta końcowa

Fizjoterapeuta ponawia wszystkie testy wykonywane podczas wizyty wstępnej, a następnie porównuje uzyskane wyniki.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.