Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Pielęgnacja noworodka – instruktaż dla mamy

Pierwsze dni w domu po porodzie, to czas kiedy świeżo upieczona mama uczy się opieki nad dzieckiem. Wiele kobiet ma wtedy obawy, czy sobie poradzi. Spokojnie! Pielęgnacja noworodka nie jest tak trudna, jak się wydaje, ale wymaga wprawy.

pielęgnacja noworodka

Poniżej przygotowaliśmy krótki instruktaż, jak prawidłowo pielęgnować noworodka w pierwszych dniach życia.

Kąpiel noworodka

Przede wszystkim pamiętaj, że noworodka nie musisz kąpać codziennie. Kąpiel powinno się wykonywać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Dlaczego? Ponieważ skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna. Codzienne mycie mogłoby pozbawić ją naturalnej bariery ochronnej i poważnie wysuszyć. Oczywiście codziennie przemywaj twarz dziecka, pupę oraz miejsca zgięciowe.

W trakcie kąpieli ciała dziecka na pewno nie należy zbyt mocno pocierać, ponieważ grozi to uszkodzeniem naskórka. Mycie powinno polegać bardziej na obmywaniu skóry wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego przeznaczonego dla noworodków. Krocze dziecka myj zawsze w kierunku od cewki moczowej do odbytu (od przodu do tyłu).

Najlepiej, aby temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel mieściła się w granicach 22-25°C. Temperatura wody powinna być z kolei zbliżona do temperatury ciała, czyli wynosić ok. 36-37°C. Najlepiej sprawdzić ją za pomocą termometru kąpielowego. Dobrze też, aby pierwsza kąpiel nie ciągnęła się w nieskończoność – 3-5 minut na początek w zupełności wystarczą!

Woda nie powinna zakrywać kikuta pępowinowego. Gdy już odpadnie, do wanienki będziesz mogła nalewać jej trochę więcej. Jeśli kikut się zmoczy, nie wpadaj w panikę. Po wykąpaniu malca osusz go delikatnie, suchym, jałowym gazikiem.

Na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób trzymać dziecko podczas kąpieli? Aby maluch czuł się bezpiecznie i wygodnie, jedną ręką powinnaś podtrzymywać jego kark i główkę, a drugą – pupę.

A co po kąpieli…?

Po wykąpaniu dziecka owiń go w czysty, miękki ręcznik i osusz, jednak bez nadmiernego pocierania. Zwróć przy tym szczególną uwagę na fałdki i zgięcia na ciele dziecka. Jeśli zostanie w nich woda, maluch może się odparzyć! Jeśli jego skóra jest gładka i zdrowa, po kąpieli nie musisz jej niczym smarować. Jeśli natomiast łuszczy się i przesusza, zastosuj emolienty. Gdy dziecko będzie suche, ubierz je i owiń w kocyk. Do wyschnięcia włosków na głowie powinno mieć założoną również czapeczkę na krótką chwilę.

Pielęgnacja pępka

Gdy noworodek wychodzi ze szpitala, jego pępek nie jest jeszcze wygojony. Początkowo ma postać kikuta, który odpada po ok. 2 tygodniach od narodzin (bywa, że ma to miejsce później). Kiedyś do przemywania kikuta pępowinowego używano 70% roztworu alkoholu etylowego.

Od 2010 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca tzw. suchą pielęgnację kikuta. Chodzi o to, aby zawsze był on czysty i suchy. Do przemywania kikuta możesz użyć czystego gazika nasączonego płynem dezynfekującym (np. Octenisept). Gdy już to zrobisz, podnieś go lekko i przemyj skórę pod nim. Aby ułatwić sobie całe zadanie, możesz użyć patyczków kosmetycznych. Nigdy nie zasypuj kikuta pudrem, ani nie stosuj kremów.

Pamiętaj, aby kikut jak najczęściej miał kontakt z powietrzem. Nie zakrywaj go pieluszką (powinien być na wierzchu) i chroń przed urazami. Jeśli zauważysz, że kikut jest zaczerwieniony, obrzęknięty lub wydobywa się z niego wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Przewijanie

Noworodek wymaga częstego przewijania, ponieważ jego skóra jest na tyle delikatna, że już krótki kontakt z kałem czy z moczem, może spowodować podrażnienia i nieprzyjemne odparzenie.

Najwygodniej dziecko przewija się na tzw. przewijaku. Przed rozpoczęciem przewijania maluszka, upewnij się czy wszystkie niezbędne akcesoria (czysta pieluszka, nawilżane chusteczki lub gaza / wata nasączona ciepłą woda, krem na odparzenia, ewentualne czyste ubranko) znajdują się w zasięgu twojej ręki – tak abyś nie musiała donosić kolejnych rzeczy w trakcie przewijania.

Gdy już oswobodzisz dziecko ze śpioszka, unieś do góry jego pupę, bezwzględnie unikając ciągnięcia za nóżki! Teraz delikatnie rozepnij i wysuń zużytą pieluszkę spod pupy dziecka. Następnie oczyść skórę nawilżaną chusteczką lub wacikiem, pamiętając o właściwym kierunku przecierania (jest to ważne szczególnie w przypadku dziewczynek). Jeśli zauważysz odparzenia, posmaruj ją cienką warstwą kremu na odparzenia. Zanim założysz maluszkowi czystą pieluszkę, pozwól jego skórze trochę pooddychać. Takie „wietrzenie pupy” zapobiega odparzeniom.

Karmienie

Zaleca się, aby karmić dziecko na żądanie, a więc wtedy kiedy się tego domaga. Aby karmienie było przyjemne zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka, przystawiając je do piersi, powinnaś pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim najlepiej, aby brzuchem przylegało do twojego. Jego buzia powinna być szeroko otwarta z wywiniętą górną i dolną wargą oraz czubkiem noska i brodą przylegającymi do piersi. Ponadto mniej więcej 3/4 otoczki powinno znaleźć się w buzi dziecka. Podczas karmienia piersią słyszalne powinno być przełykanie. Jeśli maleństwo „cmoka”, prawdopodobnie jest źle przystawione do piersi. Przy prawidłowym przystawieniu, nie będziesz odczuwać bólu. Jeśli pojawi się dyskomfort, przerwij na chwilę karmienie i włóż mały palec w kącik ust dziecka. Istnieje wiele możliwych pozycji do karmienia, najlepsza to taka, która jest komfortowa zarówno dla ciebie, jak i twojego maleństwa. No dobrze, a skąd właściwie będziesz wiedzieć, że dziecko jest najedzone?

Poznasz to po przyroście masy ciała oraz ilości oddawanego moczu i stolców. Maluch od 3 doby życia powinien oddawać od 2-5 stolców na dobę i moczyć przynajmniej 6 pieluch. Dobrze odżywiony noworodek przybiera też co najmniej 182 gramy tygodniowo.

W pierwszych dniach po porodzie możesz liczyć na wsparcie pielęgniarki środowiskowej

Już po 48 godzinach od opuszczenia szpitala świeżo upieczoną mamę i jej dziecko odwiedza położna lub pielęgniarka środowiskowa. Jest to tak zwana wizyta patronażowa, która w ciągu pierwszych tygodni życia maleństwa odbywa się nawet 6-krotnie.

Celem pielęgniarki środowiskowej jest udzielenie wsparcia kobietom, które właśnie urodziły dziecko. W trakcie wizyty oceni ona stan twojego zdrowia – zapyta, jak się czujesz i sprawdzi ranę krocza (ewentualnie ranę po cesarskim cięciu). Następnie zbada maleństwo, oceniając m.in. stan kikuta pępowinowego. Pamiętaj, że jest to również czas, w którym sama możesz zadawać pytania odnośnie opieki nad dzieckiem – na pewno będziesz miała ich całkiem sporo! Położna może ci też zademonstrować, jak prawidłowo kąpać, przewijać i karmić noworodka, może również chcieć zobaczyć, czy właściwie przykładasz dziecko do piersi.

Wizyta pielęgniarki środowiskowej lub położnej może okazać się ogromnym wsparciem dla kobiety, szczególnie tej, która dopiero debiutuje w roli mamy. Dlatego też warto z niej skorzystać.

Chcesz skorzystać z oferty holsäMED?

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.