Otarcia i urazy intymne – jak zapobiegać, jak leczyć?
Noszenie zbyt ciasnej bielizny, niedostateczne nawilżenie pochwy przed stosunkiem czy wreszcie zmiany hormonalne mogą prowadzić do powstawania otarć i urazów okolic intymnych. Każda kobieta, która choć raz ich doświadczyła, wie, jak potrafią być nieprzyjemne i uciążliwe. Co robić, by nie narażać delikatnych miejsc intymnych na urazy i otarcia i jak sobie z nimi radzić, gdy już powstaną? Podpowiadamy!
Dlaczego pochwa ulega otarciom, podrażnieniom i urazom?
Z wielu powodów. Najbardziej prozaicznym jest dobór niewłaściwej bielizny, tzn. zbyt ciasnej, wykonanej ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Koronki czy stringi, choć seksownie wyglądają, szkodzą zdrowiu intymnemu. Narażają bowiem kobietę nie tylko na infekcje pochwy, ale również na bolesne otarcia powstające podczas chodzenia czy jazdy na rowerze. No właśnie, skoro już jesteśmy przy rowerze, to warto wspomnieć, że częsta i długodystansowa jazda na nim także może powodować tego typu problemy. Ponadto różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, typu golenie i depilacja, także mogą być przyczyną otarć i urazów intymnych. Mogą one pojawić się również, jeśli przed zbliżeniem pominiemy grę wstępną i nie zadbamy o właściwe nawilżenie pochwy. Otarcia i podrażniania intymne powstają bowiem najczęściej wtedy, gdy jest w niej…ZBYT SUCHO.
Suchość pochwy – wszystkiemu winne hormony…
A właściwie wszystkiemu winien ich brak. Z suchością pochwy borykają się bowiem głównie kobiety po menopauzie, co jest związane z naturalnym ustaniem czynności jajników, a co za tym idzie spadkiem poziomu estrogenów. To właśnie te hormony zapewniają pochwie odpowiednią sprężystość oraz nawilżenie. Gdy brakuje ich w organizmie kobiety, często dochodzi do tzw. zanikowego zapalenia pochwy, inaczej atrofii pochwy. Suchość pochwy może być także jednym ze skutków ubocznych stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. To oczywiście tylko niektóre z wielu możliwych przyczyn otarć i urazów intymnych u kobiet.
Auć, piecze!! Najczęstsze objawy otarć i urazów intymnych
Otarcie czy podrażnienie okolic intymnych powoduje dyskomfort. Pochwa swędzi, piecze, może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Jeśli nabłonek pochwy jest dodatkowo uszkodzony, może pojawić się niewielkie krwawienie. Warto pamiętać, że każdy najdrobniejszy nawet uraz, rana czy otarcie może być początkiem poważniejszych problemów, a mianowicie rozwoju infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli do niej dojdzie, to oprócz swędzenia i pieczenia pochwy mogą pojawić się również upławy o żółtawym lub zielonkawym zabarwieniu i przykrym zapachu. Dlatego tak ważne jest, aby zareagować w porę i nie lekceważyć żadnych objawów mogących świadczyć o podrażnieniu czy urazie pochwy. A najlepiej w ogóle nie pozwolić, aby do nich doszło. Tylko jak to zrobić?
Czytaj też: Kobiecość pod ochroną: pałeczki kwasu mlekowego
Chcesz uchronić się przed otarciami i urazami intymnymi? Pamiętaj o tych zasadach!
Zasada 1: Zadbaj o właściwą higienę okolic intymnych – stosując preparaty utrzymujące prawidłowe pH w pochwie. Pamiętaj jednak, aby robić to w granicach rozsądku. Myjąc pochwę zbyt często, pozbawiasz ją naturalnej ochrony!
Zasada 2: Wybieraj przewiewną, bawełnianą bieliznę – unikaj stringów i bielizny wykonanej z tworzyw syntetycznych.
Zasada 3: Podczas stosunku stosuj lubrykanty – czyli specjalne preparaty w formie żeli, które nawilżają pochwę, ograniczając tym samym tarcie w trakcie współżycia. Zamiast żelu, przed stosunkiem możesz także zaaplikować sobie globulkę dopochwową z kwasem mlekowym i hialuronowym w składzie. Działają one nawilżająco i regenerująco na nabłonek pochwy.
Na suchość pochwy pomoże ginekologia estetyczna
Żele i globulki dopochwowe nie zawsze okazują się wystarczające, jeśli problem suchości pochwy jest duży. Warto wtedy sięgnąć po zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Istnieje wówczas kilka możliwych rozwiązań:
- Zabieg laserowy Monalisa Touch – jest to nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny zabieg zalecany przede wszystkim kobietom w okresie pomenopauzalnym. Wprowadzona do pochwy wiązka lasera działa bezpośrednio na błonę śluzową pochwy, pobudzając jej komórki do biosyntezy kolagenu oraz gromadzenia wody w przestrzeniach międzykomórkowych. W efekcie błona śluzowa staje się grubsza i ujędrniona, a co najważniejsze znika dyskomfort związany z suchością pochwy.
- Terapia osoczem bogatopłytkowym – zabieg ten jest polecany wszystkim kobietom bez względu na wiek. Polega na ostrzyknięciu ścian pochwy preparatem uzyskanym po odwirowaniu próbki krwi pobranej od pacjentki. Jest on bogatym źródłem autologicznych płytek krwi, które działają regenerująco na tkankę oraz poprawiają jej ukrwienie.
- Rewitalizacja pochwy kwasem hialuronowym – to zabieg przeznaczony dla kobiet w każdym wieku. Kwas hialuronowy ma na celu przede wszystkim przywrócić pochwie jej właściwe nawilżenie.
Reasumując, otarcia i urazy intymne są częstym problemem kobiet, a ich powstawaniu może sprzyjać wiele różnych czynników, w tym niewłaściwa higiena czy dobór nieodpowiedniej bielizny. Przyczyną otarć i urazów intymnych mogą być również zmiany hormonalne związane z wiekiem. Odpowiednia dbałość o higienę okolic intymnych, noszenie bielizny wykonanej z naturalnych tworzyw oraz stosowanie lubrykantów przed stosunkiem skutecznie zapobiegają ich powstawaniu. Jeśli wszystkie te działania nie przynoszą rezultatu, rozwiązaniem są zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.