Osteoporoza u dziecka – jak leczyć ją za pomocą diety?
Czy wiesz, że osteoporoza to choroba, która może rozwinąć się już w dzieciństwie! Jeśli w diecie dziecka zabraknie białka, wapnia i witaminy D, jego kości będą kruche i podatne na złamania. Dzięki odpowiednim nawykom żywieniowym maluch może uniknąć w przyszłości wielu problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, że są choroby, na które „pracujemy” sobie życie. Osteoporoza do takich chorób należy.
Przez osteoporozę kości dziecka zaczynają przypominać gąbkę
Osteoporoza to choroba, w której przebiegu dochodzi do znacznego ubytku masy kostnej oraz zaburzenia mikroarchitektury kości. W efekcie zaczynają one przypominać gąbkę, są kruche i łamliwe. Wówczas wystarczy, że dziecko potknie się i upadnie, by doszło do groźnego złamania.
Według kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osteoporoza to obniżona gęstość mineralna kości (BMD) równa lub mniejsza – 2,5 odchylenia standardowego (SD) w stosunku do szczytowej masy kostnej zdrowych, młodych, dorosłych kobiet (T-score) (1, 2). U dzieci jako kryterium diagnostyczne wykorzystywany jest wskaźnik Z-score. Jest on odniesieniem wyniku BMD do średniej wartości w analogicznej pod względem wieku grupie kontrolnej tej samej płci, uwzględniający również wzrost oraz masę ciała. Obniżenie mineralizacji kości w granicach od –1 do –2 SD (Z-score) określa się mianem osteopenii, natomiast wartości poniżej –2 SD (Z-score) – osteoporozy.
Ważne! Badaniem, na podstawie którego rozpoznaje się osteoporozę jest densytometria.
Masa kostna zmienia się wraz z wiekiem
Masa kostna jest czymś, co zmienia się wraz z wiekiem człowieka. Kości rosną mniej więcej do 20. roku życia. Przez kolejne 10 lat ulegają kalcyfikacji, czyli uwapnieniu. U dziewczynek 80% szczytowej masy kostnej tworzy się jeszcze przed pierwszą miesiączką, w tym 50% już między 10. a 12. rokiem życia. Drugą połowę masy kości dziewczynek zyskują w ciągu kolejnych 2-4 lat. Co się dzieje dalej? Kości bardzo powoli zwiększają swoją masę, by w okolicach 30-tki osiągnąć tzw. szczytową masę kostną. Choć wartość tej masy jest w dużej mierze zapisana w genach, ogromne znaczenie ma także tryb życia, w tym sposób odżywiania się, zwłaszcza w tym najbardziej newralgicznym momencie, czyli do 30. roku życia.
Czytaj też: Gdy kości dziecka się łamią – to może być osteoporoza!
Niedobory wapnia i witaminy D – niebezpieczne dla dziecięcych kości!
Niedobory wapnia mogą wynikać z diety ubogiej w mleko i produkty mleczne, np. u dzieci z nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego. Kolejną przyczyną mogą być wszelkie choroby układu pokarmowego upośledzające wchłanianie kluczowych składników odżywczych: wapnia, witaminy D, fosforu, magnezu oraz witaminy K. Na zaawansowaną osteoporozę chorują także dzieci ze zdiagnozowanym zespołem Cushinga. Choroba objawia się nagłym przyrostem masy ciała, osłabieniem siły mięśniowej, trądzikiem oraz zaburzeniami miesiączkowania. Na skórze brzucha, piersi, pośladków czy ramion pojawiają się też liczne rozstępy. Wszystkie te objawy są związane z nadmiarem poziomu kortyzolu w organizmie.
Poza dietą i niektórymi chorobami do rozwoju osteoporozy u dzieci może doprowadzić masa innych czynników, w tym niska aktywność fizyczna, zbyt rzadkie przebywanie na słońcu oraz niektóre leki, np. glikokortykoidy, leki przeciwpadaczkowe, przeciwnowotworowe czy przeciwzakrzepowe.
Odpowiednia dieta wzmocni kości dziecka!
W leczeniu osteoporozy u dzieci bardzo ważne jest postępowanie dietetyczne. Szczególny nacisk kładzie się na dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia oraz witaminy D, która ułatwia jego wchłanianie. 60% tego składnika powinno pochodzić z produktów mlecznych (mleka, jogurtów, serów kefirów) będących głównym źródłem wapnia. Dawka witaminy D zależy z kolei od wieku dziecka i z uwagi na ryzyko przedawkowania, zawsze należy ją podawać pod kontrolą lekarza. Spore ilości wapnia znajdują się także w niektórych warzywach, zwłaszcza:
- fasoli
- soi
- natce pietruszkikapuście białej i włoskiej, pekińskiej oraz czerwonej
- brokułach
- selerze
- porze
- nasionach i orzechach: laskowych, włoskich, pistacjowych, sezamie, słoneczniku czy migdałach
W trosce o zdrowe kości warto podawać także dziecku owoce, szczególnie jagodowych, które dostarczają sprzyjających mineralizacji kości izaflawonidów.
Podsumowując, choć osteoporozę kojarzymy głównie z osobami starszymi, na jej wczesną postać zapada coraz więcej dzieci. Najczęstszą przyczyną dieta uboga w wapń i witaminę D, brak ruchu oraz niektóre choroby, np. nietolerancja laktozy, która wymaga wykluczenia produktów mlecznych z diety. Na szczęście jako rodzice możemy zadbać o to, aby kości naszych dzieci były mocne i zdrowe! Zachęcajmy nasze pociechy do aktywności fizycznej, przypilnujmy, aby jadły duże ilości warzyw owoców oraz nabiału, będących źródłem cennych dla zdrowia składników.
Twoje dziecko łamie się na skutek najdrobniejszej kontuzji? To może być osteoporoza! Już dziś umów się na densytometrię do centrum medycznego holsäMED i sprawdź stan kości swojego dziecka!
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl