Nużeniec – pasożyt, który atakuje nasze oczy!
Uporczywe pieczenie, łzawienie, uczucie suchości oczu i zaczerwienienie brzegów powiek. To mogą być objawy zapalenia powiek wywołane przez nużeńca – maleńkiego pajęczaka bytującego na naszych rzęsach i brwiach. Skąd się tam bierze? Czy istnieje sposób na pozbycie się nieproszonego gościa? Tak! O tym, w jaki sposób to zrobić, przeczytasz w naszym najnowszym artykule!
Nużeniec – niemal wszyscy jesteśmy jego nosicielami!
Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) jest niewielkim pajęczakiem zaliczanym do roztoczy. Występuje we wszystkich regionach świata i znamy ponad 100 różnych gatunków tego pasożyta. Nużeńce zasiedlają głównie mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe. Najczęściej umiejscawiają się w okolicach rzęs oraz brwi, rzadziej na skórze owłosionej głowy. Co ciekawe, nosicielem tego pasożyta jest niemal każdy dorosły człowiek! Stanowi on niejako naturalną florę naszego ciała, choć występuje w niewielkich ilościach.
Chyba, że jesteśmy osobami w podeszłym wieku, mamy alergię, zaburzenia hormonalne, zaburzenia immunologiczne lub żyjemy w ciągłym stresie. Wówczas istnieje ryzyko, że pasożyt zacznie się namnażać i dawać objawy. Nużycą (inaczej demodekozą), czyli chorobą wywoła właśnie przez nużeńca możemy zarazić się również poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotami codziennego użytku, np. kosmetykami, ręcznikiem, z kurzem, w którym znajdują się jaja nużeńca oraz przez kontakt ze skórą zakażonej osoby.
Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju nużycy?
W przebiegu zakażenia nużeńcem mogą występować następujące objawy:
- pieczenie i swędzenie powiek
- zaczerwienienie brzegów powiek (świadczące o zapaleniu brzegów powiek)
- uczucie suchości oczu
- łzawienie i ropienie oczu
- wypadanie brwi i rzęs
- wypadanie włosów
Nużeniec widoczny jedynie pod mikroskopem!
Żeby zobaczyć nużeńca, konieczne jest użycie mikroskopu. Próbkę do badania mikroskopowego stanowi najczęściej kilka sztuk rzęs, brwi, włosów lub zeskrobiny naskórka ze zmienionych chorobowo miejsc. W dniu pobrania materiału nie powinno się nakładać makijażu, przemywać oczu wodą, ani stosować okładów, np. ze świetlika. Pobrany od pacjenta materiał trafia do analizy mikroskopowej. Diagnosta ocenia, czy w pobranej próbce pasożyt rzeczywiście jest obecny, a jeśli tak, to w jakiej ilości występuje. Już wykrycie pojedynczych osobników stanowi podstawę do rozpoczęcia leczenia.
Zobacz też: Ciśnienie wewnątrzgałkowe – dlaczego warto je badać?
Badania potwierdziły u Ciebie nużycę? Czeka Cię długie leczenie
Diagnostyka demodekozy nie jest ani trudna, ani skomplikowana. W przeciwieństwie do leczenia, które wymaga ogromnej systematyczności ze strony chorego i może trwać nawet kilka miesięcy. Schemat leczenia dobierany jest indywidualnie w oparciu o wyniki badań mikroskopowych i objawy kliniczne. Podstawę terapii stanowią antybiotyki, najczęściej tetracykliny, doksycykliny oraz minocyklina. Warto zaznaczyć, że dobór skutecznego antybiotyku to zadanie niezwykle trudne, ponieważ nużeniec jest oporny na wiele z dostępnych na rynku preparatów.
Terapia ciepłem i odpowiednia higiena oczu – wsparcie antybiotykoterapii
Nieodłącznym elementem leczenia nużycy jest też właściwa higiena okolic oczu oraz stosowanie ciepłych okładów, które zwiększając temperaturę okolic oczu, poprawiają przepływ wydzieliny gruczołów Meiboma. Ponadto kolice oczu można przemywać wyciągami z ziół o właściwościach przeciwpasożytniczych. Takie właściwości wykazują m.in.: tatarak zwyczajny, glistnik jaskółcze ziele, bylica piołun. Zastosowanie każdego preparatu ziołowego należy jednak wcześniej omówić z lekarzem.
Podsumowując, nużeniec jest niewielkim pajęczakiem, który w sprzyjających warunkach może zaatakować nasze oczy, wywołując m.in. zapalenie brzegów powiek. Diagnostyka nużycy jest stosunkowo łatwa i opiera się na badaniu mikroskopowym. Sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o leczenie, które może być trudne i długotrwałe. Na szczęście dzięki wnikliwej diagnostyce i odpowiednio dobranej terapii ma szansę zakończyć się powodzeniem.
Od pewnego czasu dokucza Ci uporczywe pieczenie, łzawienie, uczucie suchości oczu i zaczerwienienie brzegów powiek? Sprawdź, co może być tego przyczyną. Już dziś umów się na konsultację w poradni okulistycznej holsäMED!
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl