Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Nieinwazyjne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to powszechna przypadłość kobiet, choć wciąż jest tematem tabu. Mimowolne popuszczanie moczu może stanowić źródło dużego dyskomfortu. Czy wiesz, że możesz wybrać kilka zupełnie nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych sposobów leczenia, by poradzić sobie z tym problemem?

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) może mieć różne przyczyny i objawiać się w różny sposób. Najbardziej powszechnym typem tej dolegliwości jest wysiłkowe NTM. Pojawia się na skutek osłabienia mięśni dna miednicy, co powoduje dysfunkcję ujścia cewki moczowej. W konsekwencji, w sytuacjach zwiększonego ciśnienia w obrębie jamy brzusznej (podczas aktywności fizycznej czy stosunku seksualnego, w trakcie śmiechu, przy kichaniu lub kaszlu), dochodzi do niekontrolowanego i niezamierzonego wycieku moczu.

Kobiecy problem

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotykać może nawet 1 kobietę na 3. Dysfunkcję tę powodować może szereg czynników: przede wszystkim zmiany hormonalne (w tym menopauza), przebyte ciąże i porody, ale także otyłość, choroby neurologiczne, używki czy nadmierna aktywność sportowa.

Nietrzymanie moczu to nie tylko dyskomfort, ale przede wszystkim czynnik obniżający jakość życia. Prowadzić może do poważnych problemów osobistych (w tym zaburzeń depresyjnych) i społecznych (jak unikanie kontaktów i wyjść z domu, rezygnacja z pożycia seksualnego).

Współczesna medycyna proponuje już kilka sposobów leczenia WNTM, w tym również małoinwazyjne lub zupełnie nieinwazyjne metody.

Wstrzyknięcie okołocewkowe – BULKAMID

BULKAMID to innowacyjny i unikalny system wypełniania cewki moczowej przy pomocy biokompatybilnego hydrożelu. Ta małoinwazyjna metoda polega na wstrzyknięciu w ścianki cewki moczowej odpowiednio dobranej ilości produktu, który tworzy tak zwane poduszki w tkankach cewki moczowej. Poduszki nie zamykają całkowicie ujścia cewki, a jedynie zwężają jego światło, co pozwala na lepszą kontrolę trzymania moczu. Dzięki właściwościom produktu Bulkamid, efekt wypełnienia zależy od objętości wstrzykniętego żelu, przez co można precyzyjnie określić i kontrolować rozmiar każdej poduszki w cewce moczowej.

Wstrzyknięcie produktu Bulkamid jest zabiegiem niechirurgicznym, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, za pomocą uretroskopu. Po zabiegu można wrócić do codziennych czynności w czasie 24 godzin.

Terapia laserowa

Kolejną z nieinwazyjnych metod leczenia WNTM jest laseroterapia MonaLisa Touch. Ten bezbolesny zabieg laserowy powoduje obkurczanie i stymulację włókien kolagenowych. Dzięki temu koryguje się ułożenie cewki moczowej, co przywraca normalne funkcjonowanie układu moczowego.

Zmiana nawyków i fizjoterapia 

Pierwszym krokiem w leczeniu WNTM może być zmiana szkodliwych nawyków (zrzucenie wagi, odpowiednia dieta, eliminacja moczopędnych napojów, odstawienie używek) oraz wzmocnienie dna miednicy poprzez ćwiczenia mięśni Kegla. Lekarz prowadzący i fizjoterapeuta mogą pomóc w określeniu najważniejszych kroków w tym procesie.

W intensywnym treningu mięśni Kegla pomóc może także BTL EMSELLA. Urządzenie to, podobne do zwykłego fotela, wykorzystuje skupioną energię elektromagnetyczną (HIFEM) do wywoływania supramaksymalnych skurczy mięśni dna miednicy. Częste mikroskurcze (nawet do kilkunastu tysięcy skurczów podczas jednego 30-minutowego zabiegu) intensywnie wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za kontrolę dna miednicy.

W holsäMED proponujemy nowoczesne i małoinwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu, a w trakcie leczenia Pacjentki objęte są opieką lekarzy oraz fizjoterapeutów uroginekologicznych. Lekarze-specjaliści holsäMED zarekomendują odpowiednie leczenie – skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.