Lagevrio (molnupiravir) – lek na COVID-19 już dostępny!
Wydaje się, że po 2 latach nierównej walki z pandemią wreszcie pojawiło się światełko w tunelu. Niedawno do Polski trafiły pierwsze dawki leku na COVID-19. Molnupiravir, bo tak nazywa się substancja czynna w nim zawarta, działa przeciwwirusowo, łagodząc objawy zakażenia. Centrum Medyczne holsäMED jako jedna z pierwszych przychodni na Śląsku wdraża leczenie u pacjentów z pozytywnym wynikiem testu PCR. Czym jest molnupiravir i czy leczenie nim rzeczywiście przynosi efekty?
Molnupiravir – milowy krok w leczeniu COVID-19?
Poszukiwania leku na COVID-19, który skutecznie zwalczałby objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 trwają w zasadzie od początku pandemii. Najpierw naukowcy szukali wśród już dostępnych preparatów, później skupili się na opracowywaniu nowego medykamentu.
I wszystko wskazuje na to, że ich wysiłki zakończą się sukcesem. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendacje dotyczące stosowania molnupiraviru (nazwa handlowa Lagevrio) w leczeniu COVID-19, umożliwiające poszczególnym krajom unijnym podjęcie decyzji w sprawie udostępniania molnupiraviru chorym pacjentom. W oparciu o te rekomendacje polski Minister Zdrowia wyraził więc zgodę na warunkowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Podmiotem odpowiedzialnym oraz wytwórcą przełomowego leku jest koncern farmaceutyczny Merck Sharp & Dohme (MSD).
Molnupiravir – dla pacjentów obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby
Lek Lagevrio jest preparatem o działaniu przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu łagodnej i umiarkowanej postaci choroby COVID-19 (spowodowanej wirusem SARS-CoV-2) u osób dorosłych, u których istnieje ryzyko rozwoju ciężkiej postaci choroby. Dzięki lekowi Lagevrio osoby zakażone mają szansę uniknąć ciężkich powikłań oraz pobytu w szpitalu. Jednak, aby leczenie było skuteczne pacjent musi rozpocząć przyjmowanie leku we wczesnym stadium choroby, tj. w ciągu 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów infekcji.
Kto może otrzymać lek na COVID-19?
Lek Lagevrio mogą otrzymać pacjenci, którzy spełniają następujące kryteria:
- Test PCR (lub antygenowy) potwierdził u nich zakażenie wirusem SARS-CoV-2
- Objawy choroby wystąpiły w ciągu ostatnich 5 dni
- Mają powyżej 18 lat i należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
* Do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 zaliczają się natomiast osoby:
- w wieku powyżej 65 lat,
- z aktywną chorobą nowotworową (nowotwory złośliwe),
- przyjmujące leki immunosupresyjne,
- z niewydolnością serca,
- z chorobą niedokrwienną serca,
- z kardiomiopatią,
- z cukrzycą,
- chorujące na POCHP,
- z otyłością (BMI ≥ 35),
- z przewlekłą choroba nerek,
- pensjonariusze DPSów.
Kto nie może przyjmować molnupiraviru?
Na chwilę obecną, z uwagi na brak wystarczających danych, molnupiraviru nie stosuje się u:
- osób uczulonych na substancję czynną (molnupiravir),
- osób uczulonych na substancję pomocniczą,
- osób poniżej 18. roku życia,
- kobiet w ciąży,
- kobiet karmiących piersią.
Do leczenia nie kwalifikują się także pacjenci ze wskazaniami do hospitalizacji z powodu zakażenia COVID-19.
Jesteś chory na COVID-19? Oto, co musisz zrobić, by otrzymać lek
Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, pacjent musi umówić się na konsultację z lekarzem POZ. W trakcie konsultacji lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta i na tej podstawie decyduje o ewentualnym włączeniu molnupiraviru. Obecnie lek jest dostępny dla mieszkańców Śląska i można go odebrać w placówce holsäMED.
Test PCR lub antygenowy potwierdził u Ciebie COVID-19? Umów się na wideokonsultację w aplikacji holsäAPP www.holsaapp.pl lub konsultację z lekarzem POZ w Centrum Medycznym holsäMED i porozmawiaj o możliwości zastosowania innowacyjnego leczenia.
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl