Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Guzki tarczycy – czy są groźne? Jak je leczyć?

Guzki tarczycy stanowią częstą patologię w obrębie gruczołu tarczycowego. Dotyczą nawet 3-7% naszej populacji. Na szczęście dzięki szerokiej dostępności do nieinwazyjnych metod diagnostycznych wykrywalność guzków tarczycy w ostatnich latach zwiększyła się. Skąd biorą się guzki tarczycy? Czy są groźne? Jak wygląda ich diagnostyka oraz leczenie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

guzki tarczycy

Czym są guzki tarczycy i dlaczego powstają?

Guzki tarczycy to lite lub wypełnione płynem zmiany w obrębie gruczołu tarczycowego. Mechanizm ich powstawania nie jest do końca znany. Niekiedy guzki tarczycy występują rodzinnie, co może sugerować podłoże genetyczne. Kolejnym istotnym czynnikiem jest niedobór jodu w diecie. Jeszcze w latach 80. XX w. nasz kraj był obszarem z poważnym niedoborze tego pierwiastka. W efekcie na terenie całej Polski obserwowano tzw. wole endemiczne stopnia łagodnego lub umiarkowanego. Dopiero za sprawą wprowadzonego w 1997 roku programu profilaktyki jodowej udało się wyeliminować problem niedoboru jodu w społeczeństwie. Jeszcze inną przyczyną guzków tarczycy może być choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, w którym dochodzi do stopniowego wyniszczenia tkanki tarczycowej przez atakujące ją przeciwciała.

Jak objawiają się guzki tarczycy?

W większości przypadków guzki tarczycy nie dają żadnych objawów. Niezwykle rzadko pacjenci zgłaszają takie dolegliwości, jak:

  • chrypka
  • problemy z oddychaniem
  • uczucie ucisku czy ból w okolicy szyi
  • uczucie przeszkody podczas przełykania

Z uwagi na bezobjawowy przebieg guzki tarczycy zwykle diagnozowane są przypadkiem, podczas rutynowych badań lub badań obrazowych wykonywanych z zupełnie innych powodów.

Czytaj też: Tarczyca – niewielki narząd o wielkim znaczeniu!

Jak wygląda diagnostyka guzków tarczycy?

W przypadku każdej choroby elementem rozpoczynającym proces diagnostyczny jest zebranie wywiadu lekarskiego, najpierw przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, później przez specjalistę, w tym przypadku endokrynologa. W trakcie konsultacji lekarz pyta pacjenta o występujące u niego objawy, czy oraz kiedy ewentualnie zauważył u siebie guzki na tarczycy. Jednym z pytań, jakie zawsze pada, jest pytanie o występowanie raka tarczycy wśród członków najbliższej rodziny. Warto bowiem pamiętać, że choć większość guzków tarczycy ma charakter łagodny, to jednak niewielki odsetek tego typu zmian to nowotwory złośliwe. Mając tego świadomość, endokrynolog musi więc zakwalifikować pacjenta do odpowiedniej grupy chorych: tej, która wymaga jedynie obserwacji i leczenia zachowawczego, tej, która wymaga leczenia operacyjnego oraz tej, u której guzki tarczycy mogą rozwinąć się w zmianę złośliwą.

Po zebraniu dokładnego wywiadu lekarz przechodzi do badania palpacyjnego. Badając tarczycę za pomocą dotyku wprawny endokrynolog jest w stanie określić wielkość zmian, ich twardość, symetrię oraz konsystencję. Kolejnym krokiem jest ocena czynności samego gruczołu. W tym celu pacjenta kieruje się na badania laboratoryjne. Oznaczone zostają najważniejsze hormony tarczycowe: TSH, FT3 oraz FT4. Ostatnim bardzo ważnym narzędziem w diagnostyce guzków tarczycy jest badanie ultrasonograficzne, w razie konieczności połączone z biopsją aspiracyjną cienkoigłową. USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym dla pacjenta. Potrafi z bardzo wysoką czułością rozpoznać zmianę ogniskową, ocenić jej lokalizację, wielkość, strukturę czy echogeniczność. Na podstawie wyniku badania USG pacjent może zostać zakwalifikowany do leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Za pomocą tego narzędzia lekarz może monitorować również skuteczność zastosowanej terapii.

Operacja czy farmakoterapia – leczenie guzków tarczycy

Sposób leczenia guzków tarczycy uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od występujących u pacjenta objawów, charakteru zmian czy wieku pacjenta. Jeśli guzki nie są złośliwe i nie dają objawów, zwykle lekarz decyduje się jedynie na ich obserwację poprzez regularne badania palpacyjne i USG. Jeśli u pacjenta rozwinęła się niedoczynność lub nadczynność tarczycy, endokrynolog może zadecydować o włączeniu leczenia farmakologicznego – tyreostatyków przy nadczynności tarczycy lub lewotyroksyny przy niedoczynności. Jeśli natomiast zmiany są duże, wywołują objawy lub mają charakter nowotworowy, wtedy bezwzględnie wskazaną formą leczenia jest już leczenie operacyjne. Zakres takiej operacji może być bardzo różny. Chirurg może zdecydować się na usunięcie jedynie części płata, w której rozwinął się guzek lub też na usunięcie tarczycy w całości.

Podsumowując, guzki tarczycy występują u ok. 3-7% naszej populacji. Najczęściej mają charakter łagodny i są wyczuwalne już w badaniu palpacyjnym. Jednak żeby ostatecznie zdiagnozować guzki tarczycy, niezbędne są badania laboratoryjne oraz obrazowe, w tym USG tarczycy. Nie znamy dokładnego mechanizmu powstawania guzków tarczycy, ale przypuszcza się, że duży udział w ich rozwoju mają czynniki genetyczne oraz niedobór jodu w diecie. W przypadku wyczucia jakichkolwiek zmian na tarczycy należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza POZ, a później do endokrynologa, który pokieruje całą diagnostyką.

Masz objawy sugerujące problemy z tarczycą? Już dziś umów się na wizytę do poradni endokrynologicznej holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.