Profilaktyka dla mężczyzn – co badać i jak często?
Mężczyźni najczęściej odwiedzają gabinety lekarskie dopiero wtedy, gdy z ich zdrowiem dzieje się coś niedobrego. To błąd! Dzięki badaniom profilaktycznym, mężczyzna może uniknąć wielu schorzeń, w tym raka jądra i prostaty.
Badania profilaktyczne dla mężczyzn w wieku 20. lat
O profilaktyce zdrowotnej powinien myśleć każdy mężczyzna, nawet 20-latek. Do badań profilaktycznych zalecanych mężczyznom w tym wieku zaliczają się: morfologia, OB, badanie stężenia glukozy we krwi oraz podstawowe badanie moczu. Badania te należy wykonywać raz na rok.
Co 5 lat panowie powinni zrobić też lipidogram. Badanie to ocenia poziom cholesterolu we krwi i ma na celu zdiagnozować zaburzenia lipidowe. Taki lipidogram koniecznie powinien obejmować frakcje LDL, HDL oraz trójglicerydy. Zdarza się, że lekarz zaleca częstszą kontrolę poziomu cholesterolu. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy wcześniejsze wyniki badań są nieprawidłowe.
Kolejnym ważnym dla mężczyzny badaniem profilaktycznym jest USG jamy brzusznej oraz RTG płuc. Pierwsze z nich mężczyzna powinien wykonywać mniej więcej raz na 3-5 lat. Drugie – raz na 5 lat. Chyba, że jest nałogowym palaczem… Wówczas lekarz może zalecić mężczyźnie, aby prześwietlał płuca raz do roku.
Ponadto panowie powinni regularnie sprawdzać ciśnienie krwi, wagę oraz odwiedzać stomatologa – i to bez względu na wiek! Regularnie, to znaczy nie rzadziej niż raz na rok. Jeśli zęby wymagają leczenia, to taka kontrola stomatologiczna być może będzie musiała odbywać się częściej, nawet raz na pół roku.
Młodzi mężczyźni, również ci dopiero wkraczający w dorosłość, powinni pamiętać o comiesięcznym badaniu jąder. Robiąc to systematycznie, mają szansę odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie niepokojące zmiany – guzki, grudki, obrzęk czy ból jąder. Co 2-3 lata mężczyzna powinien też poddawać się badaniu jąder u lekarza.
Badania profilaktyczne dla mężczyzn w wieku 30 lat
Zakres badań profilaktycznych zalecanych 30-letnim mężczyznom jest praktycznie taki sam. 30-latkowie także powinni pamiętać o corocznej morfologii, pomiarze ciśnienia tętniczego oraz sprawdzeniu poziomu cukru we krwi. Tak samo jak 20-latkowie powinni kontrolować masę ciała i stan uzębienia, jak również wykonywać ogólne badanie moczu. Jeśli mężczyzna do tej pory nie robił lipidogramu, to najwyższy czas, aby to zmienił!
Badania profilaktyczne dla mężczyzn w wieku 40 lat
Z roku na rok do listy profilaktycznych badań dla mężczyzn będą dochodzić nowe. Po przekroczeniu 40-tki mężczyzna powinien wykonać pierwsze EKG i jeśli wyniki będą prawidłowe, powtarzać je co 2-3 lata. Na tym etapie dobrze, aby poddał się też pierwszemu kontrolnemu badaniu prostaty (badanie gruczołu krokowego), zwłaszcza jeśli występują u niego objawy sugerujące problemy z prostatą (np. parcie na mocz, osłabienie strumienia moczu) lub gdy wśród męskich członków jego rodziny zdarzały się przypadki nowotworów prostaty w młodym wieku. Badanie gruczołu krokowego przeprowadza urolog. Wykonuje je per rectum, czyli przez odbyt. Jak to wygląda?
Lekarz zakłada rękawiczkę pokrytą środkiem nawilżającym, a następnie wkłada palec wskazujący do odbytnicy. W ten sposób jest w stanie wyczuć tylną ścianę gruczołu krokowego, ocenić jej wielkość oraz czy jest bolesna. Badanie prostaty odbywa się w warunkach jak najbardziej komfortowych dla mężczyzny i przeważnie nie boli. Jednym słowem, nie jest takie straszne, jak je malują!
Istotnym elementem diagnostyki nowotworów prostaty jest również badanie PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego. PSA to białko produkowane wyłącznie przez komórki gruczołu krokowego. Podwyższenie jego stężenia może sugerować raka prostaty. Mężczyzna po 40-tce powinien oznaczać poziom PSA raz do roku, najlepiej razem z badaniem przez odbyt.
Poza ww. wymienionymi badaniami warto, aby mężczyzna mniej więcej raz do roku sprawdzał wzrok, a raz na 2-3 lata słuch.
Badania profilaktyczne dla mężczyzn w wieku 50. lat
50-letniego mężczyznę w dalszym ciągu obowiązują wszystkie podstawowe badania profilaktyczne, comiesięczne badanie jąder oraz kontrola prostaty. Po osiągnięciu 50. roku życia profilaktykę zdrowotną warto poszerzyć również o badanie w kierunku raka jelita grubego, czyli kolonoskopię, oraz badanie poziomu hormonów tarczycy. Ponieważ z wiekiem wzrasta ryzyko złamań, mężczyzna powinien mniej więcej co 2 lata sprawdzać też gęstość kości. Służy do tego specjalne badanie zwane densytometrycznym.
Badania profilaktyczne dla mężczyzn – dlaczego są takie ważne?
Mężczyźni często unikają lekarzy jak ognia i ignorują wszelkie niepokojące sygnały, jakie wysyła ich własny organizm. Trudno jest im się przyznać do złego samopoczucia. Bo przecież mężczyźnie „nie wypada chorować”. Wszyscy panowie powinni jednak pamiętać, że dbanie o zdrowie w żadnym wypadku nie jest powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie! W ten sposób pokazują, że są po prostu odpowiedzialni.
Wiele schorzeń w żaden sposób nie zdradza swojej obecności, zwłaszcza, gdy znajdują się we wczesnej fazie rozwoju. Tymczasem im wcześniej rozpoznamy chorobę, tym większe szansę na jaj skuteczne leczenie. Badania profilaktyczne są więc bardzo potrzebne – pomagają zachować zdrowie, a niekiedy nawet ratują życie.
Chcesz wykonać badania profilaktyczne i dać sobie szansę na uniknięcie problemów zdrowotnych?
Umów się na konsultację ze specjalistą holsäMED.
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl
Konsultacja merytoryczna
lek. med. Barbara Wojszwiłło lekarz rodzinny Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Związana zawodowo z Centrum Medycznym holsäMED, gdzie udziela świadczeń medycznych zarówno dorosłym, jak i dzieciom. |