Plastyka przedsionka pochwy – przebieg, wskazania
Przedsionek pochwy nie jest tym elementem kobiecego układu rozrodczego, któremu poświęcamy wiele uwagi. A szkoda, bo od jego budowy i funkcjonowania zależy jakość naszego życia seksualnego. Najlepiej wiedzą o tym kobiety, u których na skutek trudnego porodu doszło do zniekształcenia tego obszaru ciała. Na szczęście medycyna estetyczna wie, jak im pomóc. Wygląd przedsionka pochwy można bowiem skorygować przy pomocy introitoplastyki. Na czym polega ten zabieg? Sprawdź!
Kiedy przedsionek pochwy może ulec zdeformowaniu?
Poród fizjologiczny niestety bardzo często kończy się nacięciem krocza, po którym mogą pozostać blizny lub utworzyć się zrosty. W efekcie wejście do pochwy ulega zwężeniu, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia współżycie. Niekiedy deformacje w obrębie przedsionka pochwy mają charakter wrodzony. Rozwiązaniem problemu – niezależnie od przyczyny – może być introitoplastyka, czyli plastyka przedsionka pochwy.
Wskazaniem do introitoplastyki są m.in.:
- wrodzone deformacje przedsionka pochwy,
- zrosty i blizny (powstałe np. w wyniku nacięcia krocza w trakcie porodu),
- zapalenie przedsionka pochwy,
- „ziejąca pochwa”, czyli nadmierne poszerzenie wejścia do pochwy,
- wszelkie zmiany powodujące ból i dyskomfort w okolicach przedsionka pochwy.
Na czym polega plastyka przedsionka pochwy?
Plastykę przedsionka pochwy wykonuje się w celu przywrócenia mu prawidłowego wyglądu i funkcjonowania. Nim jednak kobieta odda się w ręce chirurga, odbywa wizytę konsultacyjną, w trakcie której chirurg przeprowadza z nią szczegółowy wywiad medyczny, zleca najpotrzebniejsze badania laboratoryjne oraz wyjaśnia, jak cały zabieg będzie wyglądał. Chirurg może zadecydować także o poszerzeniu plastyki przedsionka pochwy o perineoplastykę, czyli plastykę krocza.
W trakcie zabiegu, trwającego od 1 do 2 godzin, chirurg wycina zmienione tkanki, a powstałą ranę zaszywa przy pomocy samowchłanialnych szwów. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjentka przez cały zabieg nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Najczęściej jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Dowiedz się więcej o zabiegach z zakresu ginekologii estetycznej >>
Kiedy nie można wykonać plastyki przedsionka pochwy?
Plastyki przedsionka pochwy nie wykonuje się u kobiet:
- w ciąży,
- z chorobą nowotworową,
- z aktywną infekcją intymną,
- z nieprawidłowym wynikiem cytologii,
- w trakcie miesiączki,
- karmiących piersią,
- z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Po zabiegu pacjentki zwykle dość szybko dochodzą do siebie. Rekonwalescencja trwa do 2 tygodni. W tym czasie obrzęk powstały w okolicy przedsionka pochwy ustępuje, a rana operacyjna ulega zagojeniu. W trakcie rekonwalescencji niewskazany jest wysiłek fizyczny, a przez okres ok. 6 tygodni od zabiegu kobieta nie powinna podejmować aktywności seksualnej.
Reasumując, plastyka przedsionka pochwy polega chirurgicznej korekcie wejścia do pochwy, zdeformowanego i zmienionego najczęściej na skutek przebytego porodu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji trwa ok. 2 tygodni. Plastyka przedsionka pochwy często poszerzana jest także o perineoplastykę, czyli plastykę krocza.
Po trudnym porodzie Twoje krocze nie wygląda już tak jak wcześniej? W holsäLADY specjalizujemy się w zabiegach rewitalizacji i rekonstrukcji narządów intymnych kobiety. Umów się na konsultację w naszej poradni i porozmawiaj o dostępnych rozwiązaniach.
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl