Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Nieprzyjemny zapach z pochwy – wstydliwy problem wielu kobiet

Nieprzyjemny zapach z pochwy to wstydliwy objaw, przez który kobieta może unikać bliskości z partnerem. Najczęściej świadczy o rozwoju infekcji intymnych, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak świąd, upławy i pieczenie podczas oddawania moczu. Kobieta, która je u siebie zaobserwuje nie powinna leczyć się na własną rękę, a jak najszybciej udać do ginekologa. Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z pochwy i jak się go pozbyć? Przeczytaj!

Młoda kobieta zatykająca nos z powodu nieprzyjemnego zapachu z pochwy.

Spis treści:

Lactobacillus – bakterie, którym zawdzięczamy zdrowie intymne!
Jak powinna pachnieć kobieca pochwa?
Jakie drobnoustroje mogą zaatakować pochwę? Rodzaje zakażeń
Nieprzyjemny zapach z pochwy objawem bakteryjnej waginozy
Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy może być też rzęsistkowica
Nieprzyjemny zapach z pochwy objawem infekcji grzybiczej
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?
Podsumowanie

Lactobacillus – bakterie, którym zawdzięczamy zdrowie intymne!

Pochwa nie jest środowiskiem jałowym. Kolonizują ją bowiem miliony organizmów stojących na straży zdrowia intymnego kobiety. Najważniejszym komponentem ekosystemu tworzonego przez owe organizmy są pałeczki kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus. Niestety na skutek działania pewnych niekorzystnych czynników bakterii tych może zacząć niebezpiecznie ubywać, a ich miejsce zajmą patogeny chorobotwórcze.

Jak powinna pachnieć kobieca pochwa?

Prawidłowa wydzielina z pochwy powinna pachnieć neutralnie i mieć przezroczyste lub białe zabarwienie. Zmiana koloru wydzieliny na żółtawy lub zielonkawy, a zapachu np. na rybi będzie świadczyła o zakażeniu. Objawom tym może towarzyszyć świąd pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu czy bolesne stosunki. Rozwojowi infekcji intymnych będą sprzyjać:

  • antybiotykoterapia,
  • niewłaściwa dieta,
  • używki (palenie papierosów, picie alkoholu),
  • częste korzystanie z basenów,
  • niewłaściwa dbałość o higienę okolic intymnych (zbyt rzadkie lub ZBYT CZĘSTE podmywanie),
  • menstruacja,
  • stosowanie preparatów hormonalnych.

Jakie drobnoustroje mogą zaatakować pochwę? Rodzaje zakażeń

Najczęstszą przyczyną chorób okolic intymnych są bakterie (22–50%) oraz grzyby (17–39%). W poszczególnych typach infekcji objawy mogą być mniej lub bardziej specyficzne. Część z nich przebiega także zupełnie bezobjawowo. Przyjrzyjmy się teraz kilku z nich.

Nieprzyjemny zapach z pochwy objawem bakteryjnej waginozy

Waginoza bakteryjna rozwija się na skutek przewagi bakterii chorobotwórczych – w tym przypadku bakterii beztlenowych, np. Gardnerella vaginalis – nad wspomnianymi już pałeczkami kwasu mlekowego. Infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak mimo wszystko warto znać dolegliwości, jakie mogą jej towarzyszyć. Jest to przede wszystkim nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy, nasilający się po stosunku. Sama wydzielina ma kolor szary lub mleczny. Bardzo charakterystyczne dla waginozy jest również podwyższenie pH pochwy powyżej wartości 4,5 oraz obecność komórek jeżowych w nabłonku pochwy.

Czytaj również: Otarcia i urazy intymne – jak zapobiegać, jak leczyć?

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy może być też rzęsistkowica

Za ten typ infekcji odpowiadają rzęsistki pochwowe (Trichomonas vaginalis) – niewielkich rozmiarów pierwotniaki, którymi możemy zarazić się zarówno przez kontakty seksualne, jak i nie przestrzegając podstawowych zasad higieny (np. używając ręcznika zakażonej osoby). Rzęsistkowica objawia się przede wszystkim bólem podbrzusza i parciem na pęcherz, pienistymi, żółtawymi upławami, świądem okolic intymnych oraz przykrym zapachem z pochwy. Nieleczona rzęsistkowica może prowadzić do niepłodności i poronień.

Młoda kobieta trzymająca ręce w okolicach krocza z powodu infekcji intymnej

Nieprzyjemny zapach z pochwy objawem infekcji grzybiczej

Przykładem może być kandydoza – druga zaraz po waginozie – najczęstsza przyczyna zapalenia pochwy i sromu. Poza przykrym zapachem okolic intymnych infekcja ta może wywoływać również świąd i pieczenie, a także wysypkę na narządach płciowych.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Po pierwsze lecząc jego przyczynę. Zróżnicowanie zakażenia bakteryjnego od grzybiczego umożliwia wdrożenie odpowiedniej terapii. Waginozę leczy się metronidazolem lub klindamycyną. Z kolei w zakażeniach grzybiczych najbardziej popularne są preparaty wielolekowe, zawierające nystatynę, neomycynę i hydrokortyzon. Działają one zarówno na przyczynę (przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie) jak i na objawy (przeciwświądowo).

Po leczeniu infekcji intymnej należy przywrócić prawidłową mikroflorę pochwy. Drobnoustroje odpowiedzialne za ich rozwój mają prawo znajdować się w kobiecych drogach rodnych, jednak MUSZĄ BYĆ ZDOMINOWANE przez Lactobacillus. Odbudować mikroflorę pochwy pomagają m.in. różnego typu probiotyki. No dobrze, a co zrobić żeby zmniejszyć ryzyko występowania stanów zapalnych i brzydkiego zapachu z pochwy? Postępując według 5. poniższych zasad:

  1. Zrezygnuj z syntetycznej bielizny na rzecz bielizny bawełnianej.
  2. Dobrze dobieraj kosmetyki do higieny intymnej – nie zawsze te najdroższe będą najlepsze.
  3. Podmywaj się w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenieść bakterii z odbytu w okolice pochwy.
  4. Zażywaj doustne probiotyki.
  5. Nie stosuj irygacji.

Czytaj też: Kobiecość pod ochroną: pałeczki kwasu mlekowego

Reasumując, nieprzyjemny zapach z pochwy to krępująca dolegliwość, przez którą kobieta może unikać bliskości z partnerem. Jego najczęstszą przyczyną jest zakażenie drobnoustrojami. Nieprzyjemny zapach z pochwy może być objawem bakteryjnej waginozy, rzęsistkowicy albo infekcji grzybiczej. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybicznych. W zapobieganiu nawrotowi infekcji pomóc mogą różnego typu probiotyki oraz właściwe nawyki higieniczne.

Źródła:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zastosowania produktów GINEintima® w ginekologii, Ginekologia Polska, 2014, 85, s. 557-559.
  2. https://www.forumginekologii.pl/artykul/metody-leczenia-zakazen-okolic-intymnych-o-etiologii-bakteryjnej-i-grzybiczej

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 20.06.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Borykasz się z nieprzyjemnym zapachem z pochwy? To może być objaw infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Umów się na wizytę do poradni ginekologicznej holsäMED i omów z lekarzem możliwe sposoby leczenia.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.