Hymenotomia i hymenoplastyka – coraz bardziej popularne!
Ginekologia estetyczna jest szczególną dziedziną medycyny, bo odpowiada na szczególne potrzeby kobiet. Dzięki niej panie mają szansę znów poczuć się atrakcyjne, odzyskać pewność siebie i komfort podczas współżycia. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się hymenotomia i hymenoplastyka – zabiegi polegające wycięciu (nacięciu) i odbudowie błony dziewiczej. Jak to wszystko się odbywa? Dlaczego zabiegi te są tak popularne?
Dziewictwo nie zawsze w cenie!
Błona dziewicza nie zawsze symbolizowała kobiecą niewinność. We wczesnym średniowieczu była wręcz czymś niepożądanym! Dziewice nie miały szans na szybkie zamążpójście, ponieważ mężczyźni uważali je za niewiele warte (skoro żaden inny mężczyzna ich wcześniej nie chciał). Postrzeganie dziewictwa zmieniło się wraz z rozwojem chrześcijaństwa. Zachowanie dziewictwa aż do ślubu stało się niejako obowiązkiem wszystkich młodych dziewcząt. Te, którym się to nie udało czekała surowa kara, już nie mówiąc o tym, że o wyjściu za mąż mogły tylko pomarzyć. Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób weryfikowano, czy kobieta jest czy nie jest dziewicą. Otóż robiono to na wiele przeróżnych sposobów. Oczy pozbawione blasku, kręcone włosy łonowe czy ciemniejsze zabarwienie warg sromowych, miały dowodzić, że kobieta utraciła już swoją niewinność. Dziś może się to wydawać śmieszne, ale w średniowieczu traktowano powyższe kryteria bardzo poważnie.
Równie słabym dowodem dziewictwa było zakrwawione prześcieradło z nocy poślubnej. Przecież nie każda kobieta podczas utraty błony dziewiczej krwawi. Mimo to w wielu społecznościach plama krwi na prześcieradle stanowiła niepodważalny dowód kobiecej kobiecej niewinności. Panny młode, które pierwszy stosunek miały już za sobą musiały więc nieźle kombinować, by ani świeżo upieczony małżonek, ani tym bardziej goście weselni nie spostrzegli, że nie są już dziewicami. W tym celu wprowadzały do pochwy wypełnione zwierzęcą krwią pęcherzyki żółciowe, rybie pęcherze bądź nasączone nią gąbki. Najczęściej wybierały krew gołębia, ponieważ była najłatwiej dostępna, poza tym gołąb sam w sobie jest symbolem niewinności. Alternatywę stanowiły czerwone barwniki pochodzenia roślinnego. Niektóre kobiety starały się także, aby noc poślubna przypadała na początek menstruacji, a te najbardziej zdesperowane okaleczały się.
Obecnie dziewictwo nie wydaje się już tak istotne. Wciąż są jednak kraje, w których kobieta musi posiadać błonę dziewiczą, jeśli w ogóle chce marzyć o małżeństwie.
Przeczytaj też: Otarcia i urazy intymne – jak zapobiegać, jak leczyć?
Czy błona dziewicza rzeczywiście jest błoną?
Nie. Błona dziewicza, czy bardziej fachowo wieniec pochwy, to w rzeczywistości fałd skórny, leżący na granicy pochwy. Fałd ten w mniejszym lub większym stopniu zasłania wejście do pochwy. Co ważne, błona dziewicza nigdy nie jest, a przynajmniej nie powinna być w pełni szczelna. Niewielkie otwory w błonie dziewiczej stanowią bowiem ujście dla krwi menstruacyjnej. W zależności od liczby i układu otworów możemy wyróżnić kilka rodzajów błony dziewiczej: błonę dziewiczą półksiężycowatą, półksiężycowatą brzeżną, perforowaną oraz sitkowaną. Zdarza się, że błona dziewicza całkowicie pozbawiona jest otworów, co uniemożliwia wypływ krwi menstruacyjnej. Jest to stan patologiczny, który wymaga interwencji medycznej. U kobiety wykonuje się wówczas zabieg hymenotomii.
Hymenotomia – na czym dokładnie polega ten zabieg?
Hymenotomia polega na nacięciu lub całkowitym usunięciu błony dziewiczej. Zabieg wykonuje się przede wszystkim u kobiet, które z powodu zbyt grubej błony dziewiczej nie mogą podjąć aktywności seksualnej. Drugą grupę pacjentek stanowią kobiety z całkowicie zarośniętą błoną dziewiczą. Hymenotomia jest zabiegiem całkowicie nieinwazyjnym, nie wymaga znieczulenia ogólnego (pacjentka znieczulana jest miejscowo) i trwa od 10 do 20 minut. Chirurg przy użyciu lasera nacina błonę dziewiczą lub jeśli to konieczne usuwa fragment fałdu skórnego.
Hymenoplastyka – co to za zabieg?
Hymenoplastyka jest zabiegiem odwrotnym do hymenotomii. Wykonuje się ją w celu odbudowania utraconej błony dziewiczej, np. w wyniku przemocy seksualnej czy też przypadkowo. Niektóre kobiety decydują się na rekonstrukcje błony dziewiczej ze względów kulturowych albo religijnych. W niektórych regionach świata jej posiadanie jest bowiem warunkiem koniecznym do zamążpójścia. Czasem powodem jest chęć ponownego przeżycia swojego „pierwszego razu” z nowym partnerem. Niezależnie od motywacji, ginekologia estetyczna potrafi sprostać tym oczekiwaniom.
W trakcie hymenoplastyki nową błonę dziewiczą tworzy się ze strzępek poprzedniej. Jest to możliwe dlatego, że stosunek seksualny nie pozbawia kobiety błony dziewiczej całkowicie. Zostaje ona jedynie naruszona. Pozostałości błony łączy się ze sobą, uzyskując nową. Hymenoplastyka trwa ok. 30 minut i obywa się w znieczuleniu miejscowym. Nie wiąże się też z długą rekonwalescencją. Już po 6. tygodniach od zabiegu kobieta może podjąć aktywność seksualną.
Zobacz też: Intymne problemy kobiet – nadżerka szyjki macicy
Podsumowując, hymenotomia i hymenoplastyka cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet. Zabieg usunięcia lub rekonstrukcji błony dziewiczej trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga rekonwalescencji. Pozwala za to odzyskać pewność siebie i radość z seksu.