Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia endokrynologiczna – kiedy się udać?

Poradnia endokrynologiczna zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłową pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego, a więc tarczycy, przytarczyc, przysadki mózgowej, trzustki, grasicy, jąder u mężczyzn czy jajników u kobiet. Przyjmujący w poradni lekarz endokrynolog rozpoznaje i leczy takie choroby jak nadczynność i niedoczynność tarczycy (w tym chorobę Hashimoto), chorobę Addisona, zespół Crushinga i wiele, wiele innych. Czym jeszcze zajmuje się poradnia endokrynologiczna? Odpowiedź poniżej.

Lekarka omawiająca wyniki badań z pacjentką w poradni endokrynologicznej

Spis treści: 

Jak może nam pomóc lekarz endokrynolog?
Choroby tarczycy – najczęstszy problem endokrynologiczny
Niedoczynność i nadczynność tarczycy – najczęstsze schorzenia leczone w poradni endokrynologicznej
Jakie badania wykonasz w poradni endokrynologicznej?
Podsumowanie

Jak może nam pomóc lekarz endokrynolog?

Brak energii, zmęczenie, przygnębienie…Tego typu dolegliwości zrzucamy najczęściej na karb szybkiego trybu życia czy zawodowych lub osobistych niepowodzeń. Tymczasem przyczyną wymienionych dolegliwości mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak ogromną rolę w funkcjonowaniu naszego ciała pełnią hormony. Tak naprawdę mogą one przejąć kontrolę nad całym naszym organizmem. To jak się czujemy w dużym stopniu zależy bowiem właśnie od ich poziomu. Na szczęście lekarz endokrynolog może pomóc nam wyregulować stężenie hormonów, podając leki, które uzupełnią ich niedobór lub odwrotnie – zahamują wydzielanie hormonów, jeśli okaże się, że jest ich za dużo. Zanim jednak chory rozpocznie terapię, endokrynolog najpewniej zleci serię badań hormonalnych. Wykażą one, które hormony występują w nadmiarze, a których jest za mało.

Schorzenia leczone w poradni endokrynologicznej:

  • nadczynność i niedoczynność tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy;
  • choroba Hashimoto;
  • choroba Gravesa-Basedova;
  • zespół Addisona;
  • choroba Cushinga;
  • guzki i nowotwory tarczycy, nadnerczy, przysadki;
  • menopauza;
  • andropauza;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • trądzik;
  • łysienie;
  • nadmierne owłosienie;
  • nadmierna potliwość;
  • zaburzenia libido;
  • przedwczesne dojrzewanie;
  • zaburzenia wzrostu i proporcji ciała u dzieci;
  • ginekomastia;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • otyłość;
  • hiperprolaktynemia;
  • mlekotok;
  • niepłodność;
  • trudności w utrzymaniu ciąży;
  • poronienia.

Choroby tarczycy – najczęstszy problem endokrynologiczny

Wśród najczęściej występujących schorzeń gruczołów dokrewnych dominują choroby tarczycy. Statystycznie z tarczycą może mieć problem nawet 22% polskiego społeczeństwa, przy czym aż 10-krotnie częściej dotyczy on kobiet niż mężczyzn. Choroby tarczycy nie są łatwe do zdiagnozowania. Po pierwsze dlatego, że rozwijają się powoli. Po drugie, dlatego, że dają niespecyficzne objawy, często sugerujące zupełnie inne schorzenia. W efekcie nawet 50% chorych może nie wiedzieć, że z ich tarczycą dzieje się coś niedobrego. Tymczasem brak odpowiedniego leczenia tarczycy może pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Szczególnie narażone będą kobiety w ciąży. Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołu tarczycowego mogą mieć bowiem niekorzystny wpływ na rozwój płodu, przede wszystkim rozwój jego układu nerwowego. Choroby tarczycy u ciężarnej wiążą się również z większym ryzykiem poronienia czy urodzenia przed terminem. I właśnie dlatego każda przyszła mama, u której pojawiły się problemy z tarczycą, powinna być pod opieką poradni endokrynologicznej.

Hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę w prawidłowym wzroście i funkcjonowaniu organizmu i to już na etapie zarodkowym. Biorą udział w prawidłowym rozwoju układu nerwowego, kostnego czy wydalniczego, regulują też metabolizm wielu substancji kluczowych dla organizmu, m.in. tłuszczów oraz białka.

Lekarz badający tarczycę młodej kobiety w poradni endokrynologicznej

Niedoczynność i nadczynność tarczycy – najczęstsze schorzenia leczone w poradni endokrynologicznej

W przypadku tarczycy najczęściej mamy do czynienia z dwoma stanami – niedoczynnością lub nadczynnością.

  • Niedoczynność tarczycy:  niedoczynność wiąże się z niedoborem hormonów tarczycowych i spowolnieniem procesów metabolicznych. Osoba z niedoczynnością tarczycy czuje nadmierne zmęczenie, jest ospała i pozbawiona energii. Przybiera na wadze z niewiadomego powodu i ciągle jest jej zimno. Często ma też problem z przesuszoną skórą i łamliwymi włosami. Niedoczynność tarczycy występuje m.in. w przebiegu choroby Hashimoto czy chorób przysadki i podwzgórza.

 

  • Nadczynność tarczycy: przy nadczynności tarczycy sytuacja wygląda odwrotnie – hormonów tarczycowych jest za dużo. Osoby z nadczynnością tarczycy są nadpobudliwe, nie mogą spać i mają bardzo przyspieszone tętno. Nadmiernie się pocą i ciągle towarzyszy im uczucie gorąca. Stopniowo tracą też na wadze, pomimo zwiększonego łaknienia.

Jakie badania wykonasz w poradni endokrynologicznej?

Do poradni endokrynologicznej najczęściej zostajemy skierowani przez lekarza rodzinnego (w przypadku dzieci przez pediatrę). Na miejscu w poradni endokrynolog najpewniej będzie chciał sprawdzić poziomy TSH (tyreotropiny), fT3 i fT4. Prawdopodobnie zleci również badanie poziomu hormonów przeciwtarczycowych przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO, anty-TPO) oraz wykona USG tarczycy.

Więcej na temat poradni endokrynologicznej holsäMED >> 

Podsumowując, poradnia endokrynologiczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń w obrębie gruczołów wydzielania wewnętrznego, takich jak tarczyca, przysadka mózgowa, jądra czy jajniki. Lekarz endokrynolog diagnozuje oraz leczy pacjentów m.in.  z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy, chorobą Hashimoto, zespołem Addisona, chorobą Cushinga i wieloma innymi. Poprzez regulację poziomu hormonów, endokrynolog pomaga w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z gospodarką hormonalną. Choroby tarczycy stanowią częsty problem, a poradnia endokrynologiczna oferuje badania i terapie pozwalające skutecznie sobie z nimi radzić. Badania hormonalne i diagnostyka obrazowa, w tym USG tarczycy, są kluczowe w procesie diagnostyki i leczenia schorzeń endokrynologicznych.

Źródła:

  1. M. Liskowska: Leczenie chorób tarczycy: praca poglądowa w ramach specjalizacji z farmacji aptecznej, Łódź 2018, https://www.woia.pl/dat/attach/930_praca-specjalizacyjna—malwina-liskowska.pdf [dostęp: 12.08.2023].

 

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 12.08.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Masz problemy z tarczycą? Borykasz się z trądzikiem lub łysieniem? A może odczuwasz pierwsze objawy menopauzy? Umów się na konsultację do poradni endokrynologicznej holsäMED, gdzie uzyskasz fachową pomoc!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.