Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Tiger Woods, Cobe Bryant czy Agnieszka Radwańska – to tylko niektóre wybitne gwiazdy sportu, które korzystały z niezwykłych właściwości osocza bogatopłytkowego. Czy rzeczywiście jest to tak skuteczna metoda leczenia, za jaką się podaje?

osocze bogatopłytkowe ortopedia katowice

Tiger Woods, Cobe Bryant czy Agnieszka Radwańska – to tylko niektóre wybitne gwiazdy sportu, które korzystały z niezwykłych właściwości osocza bogatopłytkowego. Po raz pierwszy PRP uzyskano już w latach 70. XX, jednak dopiero 20 lat później zaczęło być ono stosowane na szerszą skalę.

Dziś osocze bogatopłytkowe stosuje się w wielu dziedzinach medycyny, w tym medycynie sportowej i ortopedii. Czy rzeczywiście jest to tak skuteczna metoda leczenia, za jaką się podaje? A może jest to tylko zwykły chwyt marketingowy? Przekonajmy się!

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma, PRP) jest koncentratem autologicznych płytek krwi, czyli trombocytów, z niewielką ilością osocza. Autologicznych to znaczy własnych, pochodzących z krwi pacjenta. Wyposażone w czynniki wzrostu osocze bogatopłytkowe przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, w tym tkanek miękkich oraz kości. Metoda ta wykorzystuje więc naturalne zdolności organizmu do samoregeneracji. PRP wspomaga naprawę struktur mięśni i ścięgien. Uczestniczy również w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych. Osocze bogatopłytkowe jest ponadto świetnym zabiegiem profilaktycznym. Za jego pomocą możemy bowiem chronić stawy przed postępującym zwyrodnieniem i opóźnić zachodzące w nich procesy starzenia.

Ponieważ osocze bogatopłytkowe pochodzi z krwi pacjenta, preparat ten jest dobrze tolerowany przez organizm, a jego podanie nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań, np. reakcją alergiczną. Pacjent szybko dochodzi też do siebie po zabiegu.

Jak uzyskuje się osocze bogatopłytkowe? To bardzo proste!

Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się poprzez odwirowanie krwi obwodowej. Wcześniej dodaje się do niej koagulant, który odseparowuje poszczególne elementy morfologiczne krwi. W ten sposób powstają 3 warstwy, z których jedną jest właśnie osocze bogatopłytkowe. Następnie jest ono odciągane do strzykawki i podawane pacjentowi. Niekiedy, np. w trakcie iniekcji do kolana, do stwaów można podawać go z kwasem hialuronowym, tym samym zwiększając zakres i siłę jego działania.

Sama procedura przygotowania osocza trwa nie więcej niż 20 minut. Warto dodać, że taki preparat posiada od 2 do nawet 9 razy więcej płytek krwi niż normalna krew. Choć niektórzy wątpią w terapeutyczne właściwości osocza bogatopłytkowego, zostały one potwierdzone w badaniach naukowych.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w uszkodzeniach ścięgien

Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się obecnie w wielu dziedzinach medycyny: kardiochirurgii, chirurgii twarzowo-szczękowej, medycynie estetycznej, dermatologii, medycynie sportowej oraz ortopedii. PRP ma szerokie zastosowanie m.in. w leczeniu przewlekłych zwyrodnieniowych uszkodzeń ścięgien i stawów. Zmiany tego typu są efektem powtarzających się mikrourazów i nadmiernego obciążenia. Ścięgna potrafią same się regenerować, jednak tylko do czasu. Gdy są bez przerwy narażane na mikrourazy, naturalne mechanizmy naprawcze nie nadążają. W efekcie dochodzi do nieodwracalnych zmian – tendinopatii degeneracyjnej, czyli patologii w obrębie ścięgien. Tendinopatię leczy się różnymi metodami, które przynoszą mniej lub bardziej zadowalające efekty. Skuteczne okazuje się jednak ostrzykiwanie ścięgien osoczem bogatopłytkowym, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

W badaniu przeprowadzonym przez Peerbooms i wsp. w 2010 roku uczestniczyło 100 pacjentów z tzw. łokciem tenisisty, czyli tendinopatią nadkłykcia bocznego kości ramiennej. 51 z nich wstrzyknięto osocze bogatopłytkowe, a 49 otrzymało glikokortykosteroidy.

W początkowym okresie, po 4 i 8 tygodniach od podania preparatów, poprawę zaobserwowali jedynie pacjenci leczeni glikortykosteroidami. Po upływie 12 tygodni zauważono taki sam poziom poprawy w obu grupach. Natomiast w kolejnych tygodniach dalszą poprawę odnotowano już tylko u pacjentów leczonych osoczem bogatopłytkowym. Z kolei u tych, którym podano glikokortykosteroidy znów występowały dolegliwości. Badania te pokazują, że przy zastosowaniu PRP efekt terapeutyczny pojawia się później, za to dłużej się utrzymuje.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w zwyrodnieniach stawów

Zwyrodnienie stawów jest dość częstym problemem w naszym społeczeństwie. W dodatku jego leczenie przysparza wielu trudności. Zwyrodnienie stawów wiąże się z uszkodzeniem wszystkich elementów stawu: elementów kostnych, chrząstki czy błony maziowej. Dzieje się tak na skutek wielokrotnych mikrourazów. Wstrzykując osocze bogatopłytkowe, można jednak zahamować lub wręcz cofnąć powstałe uszkodzenia. Z badań przeprowadzonych przez Patela i wsp. na 150 pacjentach ze zwyrodnieniem stawu kolanowego wynika, że osocze bogatopłytkowe daje dużo lepszy efekt leczniczy niż sól fizjologiczna. Istnieją również badania naukowe, które wskazują na pozytywny wpływ PRP w leczeniu urazów mięśni i więzadeł. Kiedy jeszcze podaje się osocze bogatopłytkowe?

Osoczem bogatopłytkowym leczy się obecnie następujące schorzenia ortopedyczne:

  • ostrogi piętowe,
  • zapalenie i zwyrodnienie ścięgna Achillesa,
  • złamania kości,
  • łokieć golfisty,
  • kolano skoczka,
  • kolano biegacza,
  • ubytki chrząstki stawowej, w tym wczesne etapy zmian zwyrodnieniowych stawów
  • stany pooperacyjne.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – stosować, czy nie?

Osocze bogatopłytkowe, poprzez swoje silne właściwości regeneracyjne, na pewno ma ogromny potencjał. Zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie uszkodzonych mięśni, ścięgien oraz zwyrodnienia stawów. W dodatku jest bezpieczne i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Oczywiście niezwykle ważna jest metoda przyrządzenia oraz sposób podania osocza bogatopłytkowego – od których również będzie zależała jego skuteczność.

 

Chcesz dowiedzieć więcej na temat leczniczych właściwości osocza bogatopłytkowego?
Umów się na konsultację ortopedyczną ze specjalistą holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 


Konsultacja merytoryczna

dobry ortopeda z katowic lek. med. Jakub Wąsik 
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Absolwent lekarskiego wydziału Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Starszy asystent na oddziale I w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. Dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich. Specjalizuje się w endoprotezoplastyce stawu biodrowego, korekcjach w obrębie stopy, operacyjnym leczeniu haluksów, leczeniu tendinopatii i bóli stawowych, iniekcjach dostawowych (kwas hialuronowy) i okołostawowych, diagnostyce i leczeniu urazów w obrębie miednicy, stawu biodrowego, stawu skokowego i stopy, zastosowaniu komórek macierzystych i osocza bogatopytkowego w leczeniu schorzeń ortopedycznych.

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.