Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Zapobieganie infekcjom układu moczowego: Jak dbać o zdrowie nerek i pęcherza?

Układ moczowy pełni kluczową rolę w organizmie człowieka, produkując i odprowadzając mocz. Dlatego potrzebuje szczególnej troski z naszej strony. Niestety różnego typu infekcje dróg moczowych, w tym zapalenie cewki moczowej, pęcherza czy nerek, są bardzo częstym powodem wizyt pacjentów w gabinecie lekarza rodzinnego. Jednak poprzez odpowiednie nawyki i styl życia możemy im zapobiegać. Jak w prosty sposób uchronić się przed infekcjami układu moczowego? Przeczytaj!

kobieta w toalecie cierpiąca na infekcję układu moczowego

Spis treści:

Jak dochodzi do rozwoju infekcji dróg moczowych?
Jakie drobnoustroje odpowiadają za rozwój infekcji dróg moczowych?
Infekcja układu moczowego i jej objawy
Jak wygląda leczenie infekcji układu moczowego?
Chcesz uchronić się przed infekcjami dróg moczowych? Pamiętaj o tych zasadach!
Zapobieganie infekcjom dróg moczowych – podsumowanie

Jak dochodzi do rozwoju infekcji dróg moczowych?

Układ moczowy pełni kluczową rolę w organizmie człowieka, produkując i odprowadzając mocz. Dlatego potrzebuje szczególnej troski z naszej strony. Niestety infekcja moczowa jest jednym z częstszych problemów zdrowotnych.

Zakażenia układu moczowego (ZUM) rozwijają się na skutek obecnych w nim drobnoustrojów. Najczęściej mają charakter wstępujący, co oznacza, że drobnoustroje znajdujące się w pobliżu cewki moczowej przedostają się do niej z zewnątrz, a następnie wędrują coraz wyżej i wyżej – do pęcherza moczowego, a nawet nerek. Na stany zapalne w obrębie dróg moczowych zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. Przyczyna tkwi w anatomii kobiecego układu moczowego. Panie mają dużo krótszą cewkę moczową niż panowie, w dodatku jest ona zlokalizowana blisko odbytu, w związku z czym kolonizujące go bakterie dużo łatwiej przedostają się do cewki moczowej. Warto jednak pamiętać, że infekcja dróg moczowych u mężczyzn, choć występuje rzadziej, może być bardziej skomplikowana i wymagać bardziej intensywnego leczenia. Poza płcią żeńską, do istotnych czynników ryzyka rozwoju zakażeń układu moczowego możemy zaliczyć:

  • picie zbyt małej ilości wody,
  • stosunek płciowy,
  • podeszły wiek,
  • nieprawidłową higienę (zbyt rzadkie, zbyt częste mycie),
  • niektóre zabiegi, np. cewnikowanie,
  • cukrzycę,
  • kamicę układu moczowego,
  • ciążę (co jest spowodowane działaniem hormonów ciążowych oraz naciskiem macicy na moczowody).

Ponadto warto pamiętać, że wystąpić może także infekcja dróg moczowych u dzieci, która wymaga szczególnej uwagi i szybkiego działania.

Jakie drobnoustroje odpowiadają za rozwój infekcji dróg moczowych?

Za 90% wszystkich przypadków zakażeń układu moczowego (niektóre źródła podają, że 70%) odpowiada bakteria E. coli (Escherichia coli), czyli pałeczka okrężnicy. Inne drobnoustroje mogące wywołać zakażenie w obrębie układy moczowego to m.in. Staphyloccocus saprophiticus, Enterococcus spp, Proteus spp.i mirabilis, Klebsiella.

Infekcja układu moczowego i jej objawy

Wiedząc, czym jest infekcje dróg moczowych i jakie ma przyczyny, można przejść do jej objawów. Potrafią być one niezwykle dokuczliwe. Najczęściej obejmują silne parcie na mocz, które nie ustaje nawet po oddaniu moczu. Chora osoba często skarży się również na pieczenie lub ból podczas oddawania moczu oraz częste oddawanie małych ilości moczu. Dodatkowo może występować ból w dolnej części brzucha lub pleców. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, dreszcze, nudności i wymioty. Ważne jest, aby już przy pierwszych symptomach zakażenia dróg moczowych skonsultować się z lekarzem, ponieważ nieleczona infekcja może prowadzić do powikłań.

Jak wygląda leczenie infekcji układu moczowego?

Aby móc skutecznie leczyć infekcję układu moczowego i zadbać o zdrowy pęcherz, niezbędne jest rozpoznanie patogenu, który ją wywołał. W tym celu wykonuje się badanie ogólne moczu oraz badanie bakteriologiczne, czyli tzw. posiew moczu. Ponieważ infekcje układu moczowego mają najczęściej etiologię bakteryjną, leczenie wymaga przyjmowania antybiotyku. Lekarz – na podstawie wyników przeprowadzonych badań – dobiera odpowiedni antybiotyk i określa czas trwania terapii, który zwykle wynosi od 3 do 7 dni (w nieskomplikowanych przypadkach). Wspomagająco zaleca się również stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.

kobieta z infekcją układu moczowego u lekarza

Chcesz uchronić się przed infekcjami dróg moczowych? Pamiętaj o tych zasadach!

1. Pij dużo wody

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania infekcjom układu moczowego i dbania o zdrowie nerek jest picie odpowiedniej ilości wody. Woda pomaga wypłukiwać bakterie z dróg moczowych, co zmniejsza ryzyko infekcji. Zaleca się spożywanie co najmniej 8 szklanek wody dziennie, choć indywidualne zapotrzebowanie na wodę może się różnić w zależności od wieku, płci i poziomu aktywności fizycznej.

2. Nie wstrzymuj moczu

Nie zwlekaj z wizytą w toalecie, gdy odczuwasz potrzebę oddania moczu. Regularne opróżnianie pęcherza pomaga zapobiegać namnażaniu się bakterii w drogach moczowych. Kobiety powinny szczególnie pamiętać o opróżnieniu pęcherza po stosunku seksualnym, co zmniejszy ryzyko ewentualnego wtłoczenia bakterii z okolic cewki moczowej do jej wnętrza.

3. Zadbaj o odpowiednią higienę

Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie okolic intymnych sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych. Jednak nie tylko o samą częstotliwość mycia chodzi, a o sposób, w jaki to robimy. Zawsze podmywaj się w kierunku od przodu do tyłu. Pozwoli to zapobiec przedostawaniu się bakterii z okolic odbytu w stronę cewki moczowej.

4. Noś odpowiednią bieliznę

Koniecznie taką, która jest wykonana z naturalnych materiałów, np. bawełny. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza i nie będzie stwarzać warunków sprzyjających namnażaniu się bakterii.

5. Unikaj kofeiny i alkoholu

Napoje zawierające kofeinę i alkohol mogą działać drażniąco na pęcherz, co może zwiększać ryzyko infekcji. Staraj się ograniczyć spożycie kawy, herbaty, napojów gazowanych oraz alkoholu, aby utrzymać zdrowie układu moczowego.

6. Wzbogać swoją dietę o żurawinę

Możesz przyjmować ją w postaci owoców, soków czy suplementów diety. Żurawina utrudnia przyleganie drobnoustrojów do błony śluzowej cewki moczowej, w związku z czym łatwiej jest im później wydostać się na zewnątrz.

7. Reaguj!

Jeśli masz objawy infekcji dróg moczowych lub infekcje te często u Ciebie nawracają, skonsultuj się z lekarzem. Być może występuje u Ciebie dodatkowy czynnik, który sprzyja rozwojowi ZUM.

Zapobieganie infekcjom dróg moczowych – podsumowanie

Zapobieganie infekcjom dróg moczowych to kluczowy element dbania o zdrowe nerki i pęcherz. Wyrabiając sobie pewne nawyki, takie jak regularne picie wody, unikanie wstrzymywania moczu oraz zachowanie właściwej higieny, możemy znacząco zmniejszyć u siebie ryzyko występowania zakażeń. Wybór naturalnej bielizny, ograniczenie kofeiny i alkoholu, a także wprowadzenie żurawiny do diety dodatkowo wspierają profilaktykę. W przypadku pojawienia się objawów infekcji niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wykonanych badań dobierze odpowiedni lek.

Autor: Redakcja holsäMED.
Artykuły zamieszczane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Masz problem z nawracającymi infekcjami układu moczowego? Skorzystaj z porady urologa Katowice w holsäMED. Nasza przychodnia Katowice oferuje szeroki zakres specjalistycznych usług, które pomogą Ci skutecznie zarządzać i leczyć problemy z układem moczowym

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.