Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

8 najczęstszych wyników badań krwi – co oznaczają dla Twojego zdrowia?

Czemu badania krwi są tak istotne? Wiele chorób dotykających człowieka rozwija się niepostrzeżenie. Nie dają żadnych wyraźnych sygnałów alarmowych, które skłoniłyby nas np. do wizyty u specjalisty. Tymczasem znaczną część z nich można wykryć już na wczesnym etapie, wykonując podstawowe badania krwi. Ich wyniki mogą dostarczyć wielu istotnych informacji na temat stanu zdrowia oraz potencjalnych zagrożeń. Dodatkowo prawidłowa interpretacja wyniku badań krwi pozwala odpowiednio reagować na ewentualne nieprawidłowości. Oto 8 najczęstszych wyników badań krwi, jakie wydają laboratoria medyczne.

kobieta wykonująca badania krwi

Spis treści:

1. Za niska lub za wysoka liczba czerwonych krwinek
2. Za niska lub za wysoka liczba białych krwinek
3. Za niski lub za wysoki poziom hemoglobiny
4. Za niski lub za wysoki poziom płytek krwi
5. Na niski lub za wysoki poziom glukozy we krwi
6. Nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi
7. Nieprawidłowe poziomy enzymów wątrobowych
8. Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego
8. Mam nieprawidłowe wyniki badań krwi – co teraz?
Podsumowanie

Czemu badania krwi są tak istotne? Wiele chorób dotykających człowieka rozwija się niepostrzeżenie. Nie dają żadnych wyraźnych sygnałów alarmowych, które skłoniłyby nas np. do wizyty u specjalisty. Tymczasem znaczną część z nich można wykryć już na wczesnym etapie, wykonując podstawowe badania krwi. Ich wyniki mogą dostarczyć wielu istotnych informacji na temat stanu zdrowia oraz potencjalnych zagrożeń. Dodatkowo prawidłowa interpretacja wyniku badań krwi pozwala odpowiednio reagować na ewentualne nieprawidłowości. Oto 8 najczęstszych wyników badań krwi, jakie wydają laboratoria medyczne.

1. Za niska lub za wysoka liczba czerwonych krwinek

Czerwone krwinki (erytrocyty, RBC) pełnią bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Odpowiadają bowiem za transport tlenu z płuc do innych tkanek ciała. Liczba czerwonych krwinek ujęta w podstawowym badaniu morfologicznym powinna mieścić się w przedziale 3,5 – 5,2 mln/mm³ dla kobiet, 4,2 – 5,4 mln/mm³ dla mężczyzn oraz 3,5 – 5,4 mln/mm³ dla dzieci. Oczywiście wartości referencyjne mogą nieco różnić się w poszczególnych laboratoriach. Diagnostyka badania krwi w tym wypadku wskazuje, że niska liczba RBC może sugerować anemię, natomiast wysoka np. odwodnienie organizmu.

2. Za niska lub za wysoka liczba białych krwinek

Białe krwinki (leukocyty, WBC) pełnią w ciele człowieka przede wszystkim funkcję obronną. Zwalczają wirusy, bakterie oraz inne patogeny, którym udało się przedostać do organizmu. U dorosłej, zdrowej osoby liczba leukocytów powinna wynosić od 4 do 10 tysięcy na mikrolitr (µl) krwi. U dzieci normy te są wyższe i uzależnione od wieku. Wysoka liczba białych krwinek może wskazywać na infekcję, podczas gdy niska ma często związek z osłabionym układem odpornościowym.

3. Za niski lub za wysoki poziom hemoglobiny

Hemoglobina (oznaczona na wyniku badania krwi skrótem Hb) jest cząsteczką białkową będącą nośnikiem tlenu w organizmie człowieka. Hemoglobina przyłącza go w płucach, a następnie uwalnia w tkankach. U mężczyzn za prawidłowe uznaje się wartości hemoglobiny w przedziale od 13 g/dl do 18 g/dl. W przypadku kobiet wyniki badań krwi uznawane są za prawidłowe, jeśli mieszą się w przedziale od 12 g/dl do 16 g/dl. Niskie wartości hemoglobiny mogą świadczyć o niedokrwistości, z kolei wysokie występują m.in. przy odwodnieniu, chorobach serca lub płuc.

4. Za niski lub za wysoki poziom płytek krwi

Płytki krwi (oznaczone na wyniku badania krwi skrótem PLT) to inaczej trombocyty. Uczestniczą one przede wszystkim w procesie krzepnięcia. Niskie wartości płytek krwi w badaniu morfologicznym mogą więc świadczyć o zwiększonym ryzyku do krwawień. Natomiast w przypadku tego podstawowego badania krwi wysokie wartości będą sprzyjały rozwojowi zakrzepicy. O normie mówimy wtedy, gdy ich wynik mieści się w przedziale od 150 000 do 400 000 w 1 mikrolitrze (µl) krwi.

Czytaj też: Profilaktyka dla mężczyzn – co badać i jak często?

5. Na niski lub za wysoki poziom glukozy we krwi

Utrzymanie glukozy (cukru) we krwi na właściwym poziomie jest niezbędne dla zachowania zdrowia. Zarówno niedocukrzenie jak i przecukrzenie może być bowiem bardzo niebezpieczne. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której trzustka nie wytwarza dostatecznej ilości regulującej poziom glukozy insuliny lub gdy komórki są odporne na jej działanie. Nieprawidłowy poziom glikemii świadczy zatem o tym, że nasza trzustka nie pracuje, jak należy. To badanie krwi na czczo, które powinno osiągać wartości 70-99 mg/dl.

pacjentka konsultująca z lekarzem wyniki badań krwi

6. Nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi

Cholesterol jest organicznym związkiem chemicznym z grupy lipidów potrzebnym komórkom naszego ciała do pełnienia wielu ważnych funkcji, np. do produkcji hormonów. Jest wytwarzany w wątrobie oraz dostarczany z zewnątrz wraz z pożywieniem. Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: LDL (low-density lipoprotein, niskiej gęstości) oraz HDL (high- density lipoprotein, wysokiej gęstości).

Frakcja LDL wędruje z wątroby do jelit, stamtąd następnie uwalnia się do krwiobiegu i rozprowadza po tkankach. Jego zbyt duża ilość w naczyniach krwionośnych może odkładać się w nich w postaci złogów, doprowadzając do ich zwężenia. Dlatego też cholesterol niskiej gęstości nazywany jest często „złym cholesterolem”. Nadmiar cholesterolu LDL jest jednym z istotniejszych czynników sprzyjających rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

Drugi rodzaj – cholesterol HDL – także przedostaje się z wątroby do jelit i dalej do krwiobiegu, jednak zamiast odłożyć się w ścianach naczyń krwionośnych, wraca do wątroby, w której ulega rozpuszczeniu. Właśnie dlatego frakcja HDL nazywana jest często „dobrym cholesterolem”.

Chcąc cieszyć się zdrowiem przez długie lata, powinniśmy zachowywać odpowiedni stosunek LDL do HDL. Co to oznacza w praktyce? Całkowity cholesterol na wyniku badania krwi nie powinien przekraczać 190 mg/ dl, „zły” 115 mg/ dl, natomiast „dobry” powinien być wyższy niż 35 mg/ dl.

7. Nieprawidłowe poziomy enzymów wątrobowych

Badania krwi oceniające poziom poszczególnych enzymów wątrobowych jest jednym z ważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej i powinno być wykonywane regularnie. Dostarcza ono bowiem wielu istotnych informacji na temat kondycji wątroby – jednego z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, pełniącego wiele kluczowych funkcji, takich jak metabolizm, detoksykacja, produkcja białek oraz magazynowanie substancji odżywczych. Do najczęściej oznaczanych w badaniach krwi enzymów wątrobowych zaliczamy:

  • aminotransferaza alaninowa (ALAT, ALT) – normy: poniżej 25 j.m/l dla dzieci, poniżej 35 j.m/l dla kobiet, poniżej 45 j.m/l dla mężczyzn,
  • aminotransferaza asparaginowa (AspAT, AST) – normy: poniżej 52 U/l dla dzieci, 5-40 U/l dla kobiet, 19 u/l dla mężczyzn,
  • γ-glutamylotransferaza (GGTP) – normy: poniżej 22 /l dla dzieci, 10-66 U/l dla kobiet, 18-70 U/l dla mężczyzn,
  • fosfataza zasadowa (ALP) – normy: 20-150 Ul dla dzieci, 20-70 Ul/ dla dorosłych.

Podwyższone wartości enzymów wątrobowych w podstawowych badaniach krwi mogą wskazywać na różne stany chorobowe, np. chorobę alkoholową, marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby (WZW A, B, C), autoimmunologiczną chorobę wątroby czy nowotwór wątroby.

Czytaj też: Profilaktyka dla kobiet – co badać i jak często?

8. Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego

Kwas moczowy jest produktem rozpadu puryn w organizmie. W normalnych warunkach zostaje wydalony wraz z moczem. W mniejszym stopniu wydalają go także jelita. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Zamiast tego kwas moczowy gromadzi się w organizmie w postaci kryształków, np. w stawach, prowadząc do poważnych powikłań. Norma stężenia kwasu moczowego u dorosłych mężczyzn wynosi 300-360 µmol/l (5-6 mg/dl), u dorosłych kobiet 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl), natomiast u dzieci stężenie kwasu moczowego we krwi powinno mieścić się w granicach 210- 240 µmol/l (3,5-4 mg/dl). Poziom kwasu moczowego w organizmie możemy sprawdzić przy pomocy podstawowego badania krwi, pobranej z żyły odłokciowej.

Podwyższony stężenie kwasu moczowego na wyniku badania krwi może sugerować dnę moczanową lub choroby nerek. Dna moczanowa jest rodzajem zapalenia stawów spowodowanym właśnie odkładaniem się w nich kwasu moczowego. Najczęściej dotyczy stawu podstawy dużego palca, ale może zaatakować też barki, stawy palców dłoni czy nadgarstków. Choroba objawia się m.in. bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem zajętego stawu.

Mam nieprawidłowe wyniki badań krwi – co teraz?

Otrzymałeś nieprawidłowe wyniki badań krwi? Nie panikuj! Pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć w takiej sytuacji, jest pokazanie ich lekarzowi na wizycie. Tylko on będzie w stanie prawidłowo je zinterpretować, uwzględniając wszystkie indywidualne czynniki zdrowotne, historię choroby oraz ewentualne objawy. Lekarz może zlecić także dodatkowe badania krwi, inne testy diagnostyczne oraz zaplanować odpowiednie leczenie, w zależności od sytuacji. Samodzielna interpretacja wyników badań może prowadzić do błędnych wniosków i opóźnić proces leczenia, dlatego najlepiej zostawić to specjalistom.

Badania krwi – podsumowanie

Podsumowując, wyniki badań krwi mogą dostarczyć wielu istotnych informacji na temat stanu naszego zdrowia oraz potencjalnych zagrożeń. Mogą one ujawnić np. nieprawidłową liczbę białych lub czerwonych krwinek, zbyt niski poziom hemoglobiny lub glukozy we krwi albo za wysoki poziom cholesterolu. Ważne, aby interpretację wyników badań krwi pozostawić lekarzowi, ponieważ tylko on będzie mógł dokonać prawidłowej oceny sytuacji. Jeśli zatem chcesz zadbać o swoje zdrowie, odwiedź nasze laboratorium Katowice, gdzie profesjonalny personel z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i technologii przeprowadzi niezbędne badania, zapewniając Ci kompleksową opiekę i wsparcie na każdym etapie diagnostyki.

Autor: Redakcja holsäMED.
Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

 

Szukasz miejsca, w którym wykonasz wszystkie niezbędne badania laboratoryjne? Zapraszamy do punktu pobrań centrum medycznego holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.