STREFA WIEDZY
Powrót do pracy po L4 – czy muszę iść na badania?
Od kilku tygodni przebywasz na L4 i niebawem planujesz wrócić do pracy? Zastanawiasz się, czy musisz w związku z tym ponownie udać się na badania lekarskie? A jeśli tak, to kto wystawi na nie skierowanie i pokryje koszty realizacji? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.
Medycyna pracy – jakie badania należy wykonać?
Medycyna pracy to specjalizacja lekarska, w której centrum zainteresowań leży wpływ środowiska pracy na zdrowie pracownika. Lekarz medycyny pracy zleca i wykonuje badania profilaktyczne, zajmuje się także diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób zawodowych. Jeśli więc niebawem idziesz do nowej pracy lub zmieniasz stanowisko, albo pracujesz w swojej firmie od dłuższego czasu i zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy za chwilę straci ważność, to na pewno będziesz musiał udać się na badania do lekarza medycyny pracy. Jak takie badania wyglądają? Czego możesz spodziewać się podczas wizyty? Czy lekarz może nie dopuścić Cię do pracy z uwagi na zły stan zdrowia?
ABC medycyny pracy: badania okresowe
Jesteś zatrudniony już jakiś czas i niebawem kończy Ci się ważność wstępnych badań lekarskich? Jeśli tak, to spodziewaj się, że Twój przełożony skieruje Cię na kolejne. Tym razem będą to okresowe badania lekarskie, tak samo jak w pierwszym przypadku przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy. Co takie badania mają zweryfikować? Sprawdź!
ABC medycyny pracy: badania wstępne
Niebawem zaczynasz nową pracę? Jeśli tak, to pamiętaj, że zgodnie z aktualnymi przepisami Kodeksu pracy pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy, jeśli nie posiada ważnego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Aby uzyskać takie zaświadczenie, przyszły pracownik musi przejść badania wstępne u lekarza medycyny pracy, z którym pracodawca podpisał umowę. Jak takie badania przebiegają? Odpowiedź poniżej.