Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Przewodnik po wadach wzroku: astygmatyzm

Astygmatyzm, inaczej niezborność oka, jest jedną z najczęstszych, obok krótkowzroczności i dalekowzroczności, wad wzroku w naszej populacji. Dotyczy nawet 40% ludzi na świecie. Astygmatyzm powoduje, że świat przed naszymi oczami staje się nieostry i zamglony. Dlaczego? Na czym polega to schorzenie? Czy do skorygowania astygmatyzmu wystarczą zwykłe okulary? Sprawdź!

astygmatyzm

Jak widzi oko z astygmatyzmem?

Osoba z astygmatyzmem widzi niewyraźnie w różnych odległościach, tzn. zarówno przedmioty znajdujące się blisko jak i daleko. W zdrowym oku promienie odbite od widzianego przedmiotu skupiane są przez układ optyczny oka dokładnie na siatkówce. W astygmatyzmie dzieje się inaczej. Promienie światła nie skupiają się w jednym miejscu na siatkówce, lecz w różnych miejscach – zarówno przed, jak i za siatkówką. Powodem jest nieprawidłowy kształt przedniej części oka, czyli rogówki lub soczewki. Zdrowa rogówka ma okrągły kształt. Gdybyśmy więc zrobili przekrój takiej rogówki, to za każdym razem otrzymalibyśmy ten sam obraz. W praktyce oznacza to też, że w każdym przekroju rogówka ma taką samą moc skupiania światła. Rogówka w oku z astygmatyzmem nie jest idealnie okrągła, bardziej przypomina elipsę, czyli spłaszczony okrąg. Poszczególne przekroje rogówki będą zatem różnić się od siebie. W niektórych będzie ona bardziej wypukła, w innym mniej. To z kolei przekłada się na różną moc skupiania światła, a co za tym idzie zniekształcony obraz.

Skąd się bierze astygmatyzm?

Niezborność oka ma najczęściej charakter wrodzony i pojawia się, gdy rogówka osiągnie określony poziom deformacji. Astygmatyzm często współistnieje też z innymi wadami wzroku, krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Ponadto astygmatyzm może rozwinąć się w następstwie urazu czy operacji.

Zobacz też: Przewodnik po wadach wzroku: krótkowzroczność

Mrużenie oczu, nieostre widzenie – najczęstsze objawy astygmatyzmu

O astygmatyzmie może świadczyć wiele różnych objawów. Osoba dotknięta tym schorzeniem najczęściej skarży się na nieostre i zamglone widzenie. Z tego powodu często mruży oczy, by choć trochę poprawić jakość obrazu. Linie proste astygmatyk może postrzegać jak krzywe, niektóre z nich mogą mu się też wydawać bardziej wyraźne od innych. Właśnie dlatego osobom dotkniętym astygmatyzmem często zdarza się przekrzywiać głowę, gdy na coś patrzą. Bardzo charakterystyczne jest też mylenie liter, np. „P” z „F” albo „D” z „O”. Ponadto niezborności oka mogą towarzyszyć także:

 • bóle głowy
 • podwójne widzenie
 • trudności w ocenie odległości
 • trudności z wyczuciem przestrzeni

Regularny i nieregularny – różne rodzaje astygmatyzmu

Astygmatyzm ma wiele różnych rodzajów. W tym artykule omówimy jednak tylko te podstawowe. W zależności od tego, której części oka dotyczy astygmatyzm, możemy wyróżnić astygmatyzm rogówkowy lub soczewkowy. Kolejnym kryterium podziału jest wzajemne ułożenie osi astygmatycznych Tu możemy wyróżnić astygmatyzm:

 • regularny – kiedy oko posiada dwie prostopadłe osie optyczne, wadę tą można korygować soczewkami okularowymi cylindrycznymi
 • nieregularny – oko posiada nieprostopadłe osie optyczne, wady tej nie da się korygować okularami, niezbędne jest stosowanie soczewek kontaktowych.

Zapamiętaj! Nieostre, zamglone widzenie powinno każdego skłonić do wizyty w poradni okulistycznej, w której okulista wykona odpowiednie testy diagnostyczne w kierunku astygmatyzmu: badanie oceniające jakość widzenia, badanie frakcji oka, topografię rogówki czy tzw. keratometrię, czyli pomiar promienia krzywizny i mocy łamiącej rogówki w poszczególnych południkach.

Zobacz też: Przewodnik po wadach wzroku: dalekowzroczność

Soczewki cylindryczne poprawią widzenie!

Astygmatyzm można dość łatwo skorygować za pomocą dobrze dobranych okularów. Różnią się one tym od zwykłych, że posiadają szkła cylindryczne. Tradycyjne okulary można oczywiście zastąpić soczewkami kontaktowymi, również wyposażonymi w cylindry. Przywrócić prawidłową ostrość widzenia można również dzięki zabiegom laserowym, np. metodą LASIK.

Reasumując, astygmatyzm jest wadą wzroku, na którą cierpi znaczna część naszego społeczeństwa. Powoduje nieostre widzenie i wynika nieprawidłowego kształtu rogówki lub soczewki, które nie skupiają promieni świetlnych we właściwym miejscu we wnętrzu oka. Wadę można skorygować w bardzo prosty sposób za pomocą szkieł okularowych cylindrycznych lub soczewek kontaktowych. Dobór odpowiednich okularów zawsze musi być poprzedzony badaniem okulistycznym.

Masz problem z nieostrym i zamglonym widzeniem? Szybciej męczy Ci się wzrok? To mogą być symptomy astygmatyzmu. Nie czekaj aż wada się pogłębi. Już dziś umów się do poradni okulistycznej holsäMED i zbadaj swój wzrok!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

  ZAREZERWUJ TERMIN
  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.