Zadzwoń +32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia neurochirurgiczna – czym się zajmuje?

Bóle i zawroty głowy, drętwienie kończyn, bóle kręgosłupa, omdlenia. To niektóre objawy, z jakimi zgłaszamy się do poradni neurochirurgicznej. Zadaniem lekarza neurochirurga jest zbadanie nas i zaproponowanie leczenia neurochirurgicznego.

poradnia neurochirurgiczna

Czym jest neurochirurgia?

Neurochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń w obrębie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Chorego kieruje się do poradni neurochirurgicznej przeważnie wtedy, gdy leczenie zachowawcze (farmakoterapia, fizjoterapia), nie przynoszą poprawy stanu zdrowia. Do schorzeń leczonych w poradni neurochirurgicznej zaliczają się:

 • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
 • Dyskopatia szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
 • Stenoza (zwężenie) kanału kręgowego,
 • Choroby przeciążeniowe kręgosłupa,
 • Złamania kompresyjne kręgosłupa,
 • Rwa kulszowa,
 • Rwa udowa,
 • Zespoły bólowe kręgosłupa,
 • Kręgozmyk,
 • Choroby naczyniowe OUN,
 • Nowotwory OUN (mózgu, rdzenia kręgowego, kręgosłupa),
 • Zespół Chiariego oraz syringomielia,
 • Choroba Parkinsona i inne schorzenia układu pozapiramidowego,
 • Choroby nerwów obwodowych,
 • Wodogłowie.

Neurochirurg zajmuje się również pacjentami pourazowymi – np. po wypadkach komunikacyjnych – z uszkodzeniem nerwów obwodowych, urazami czaszkowo-mózgowymi, złamaniem kości czaszki czy krwawieniem śródczaszkowym.

Z jakimi objawami udać się do poradni neurochirurgicznej?

Zwykle chory jest kierowany do neurochirurga od innego lekarza. Najczęściej chorzy decydują się na bezpośrednią wizytę konsultacyjną do neurochirurga z nieskutecznie leczonym bólem kręgosłupa.

Jak wygląda badanie w gabinecie neurochirurga?

W pierwszej kolejności analizowane jest badanie obrazowe, które musi zawierać odchylenia dające się się „naprawić” operacyjnie. Następnie zbierany jest wywiad i jeżeli wszystko się pozytywnie potwierdza, następuje badanie chorego. Ostatecznie chory dostaje informację o możliwości i sposobie leczenia neurochirurgicznego.

Jakie badania może zlecić lekarz w poradni neurochirurgicznej?

Zanim neurochirurg podejmie decyzję o sposobie leczenia, może zlecić np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, USG, rentgen. Badania te pozwalają wykryć wszelkie patologiczne zmiany w obrębie układu nerwowego i co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia.

Jakie metody leczenia może zastosować neurochirurg?

W zależności od problemu z jakim zgłosił się pacjent lekarz może sięgnąć po metody małoinwazyjne albo zakwalifikować pacjenta do operacji. Neurochirurg ma do dyspozycji m.in.:

 • Blokadę okołokorzeniową – metoda ta doskonale sprawdza się w leczeniu i diagnostyce bólu kręgosłupa. Blokada okołokorzeniowa polega na wstrzyknięciu dwóch substancji – środka znieczulającego oraz sterydu o przedłużonym działaniu w okolicę otworu międzykręgowego. Zabieg odbywa się pod kontrolą obrazową, dzięki czemu podanie środka jest relatywnie bezpieczne i bardzo precyzyjne.
 • Mikrodiscektomię – metodę tę stosuje się do usuwania przepukliny jądra miażdżystego przy użyciu powiększenia optycznego oraz zestawu mikronarzędzi. W trakcie zabiegu neurochirurg usuwa część materiału krążka międzykręgowego, który uciska na rdzeń kręgowy oraz odchodzące od niego nerwy.
 • Discektomię endoskopową – czyli rodzaj discektomii, w której wykorzystuje się endoskop, czyli specjalne urządzenie optyczne w postaci długiej rury zakończonej kamerką. Endoskop wprowadza się przez niewielkie nacięcia, dzięki czemu zabieg należy do małoinwazyjnych.
 • Discogel – jest nowatorską metodą leczenia dyskopatii różnych odcinków kręgosłupa. Polega na wstrzyknięciu do dysku specjalnego preparatu (mieszanki etanolu, celulozy oraz wolframu), który sprawia, że odzyskuje on elastyczność. Pod wpływem działania preparatu. Discogel uszkodzony dysk zaczyna się regenerować (co trwa zwykle do kilku tygodni), zablokowane zostają również receptory nerwowe, przynosząc pacjentom ulgę w bólu. Należy zaznaczyć, że jest to metoda nowa i nie ma aktualnie dowodów naukowych na odległą skuteczność tej metody.

Czy do poradni neurochirurgicznej potrzebne jest skierowanie?

Jeśli konsultacja ma się odbyć w prywatnej placówce medycznej, to skierowanie nie jest potrzebne. Do poradni neurochirurgicznej można oczywiście udać się również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas wizyta jest nieodpłatna, ale pacjent potrzebuje na nią skierowanie. Korzystając z publicznej służby zdrowia, pacjent musi też niestety uzbroić w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania na wizytę w poradni neurochirurgicznej może trwać nawet kilka miesięcy.

Ból kręgosłupa nie pozwala Ci normalnie funkcjonować?
Umów się na konsultację ze specjalistą holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 


Konsultacja merytoryczna

neurochirurg wojciech kukier konsultacja lek. med. Wojciech Kukier
neurochirurg
Neurochirurg związany zawodowo z Centrum Medycznym holsäMED. Specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa, w tym minimalnie inwazyjną metodą endokopową. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z wodogłowiem, guzami i tętniakami mózgu, nowotworami układu nerwowego, chorobą Parkinsona.

 


ZAREZERWUJ TERMIN
Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.