Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Testy antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2

Pandemia COVID-19 trwa w najlepsze, jednak życie musi toczyć się dalej. Wszyscy chcielibyśmy już wrócić do pracy, a nasze dzieci zasiąść w szkolnych ławkach. Jednak abyśmy mogli mówić o powrocie do normalności, konieczne jest testowanie jak największej liczby osób oraz izolowanie zakażonych. Laboratoria oferują nam całą gamę testów na koronawirusa. Do niedawna jedyną rekomendowaną metodą potwierdzania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 był test RT-PCR. Obecnie alternatywą dla badania genetycznego są testy antygenowe. Co warto o nich wiedzieć?

testy antygenowe na koronawirusa sars-cov-2

Co wykrywa test antygenowy?

Test antygenowy jest testem przesiewowym wykrywającym antygeny, czyli specyficzne białka znajdujące się na powierzchni wirusa. W trakcie trwania infekcji antygeny łączą się z próbującymi je zneutralizować przeciwciałami. Test antygenowy służy więc do wykrywania aktywnego zakażenia koronawirusem. Ponieważ antygeny pojawiają się niezależnie od nasilenia objawów, badanie mogą wykonywać zarówno osoby skąpo jak i bezobjawowe. Zaleca się go również wszystkim osobom planującym podróż zagraniczną do krajów, które wymagają posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Czy test antygenowy na koronawirusa jest wiarygodny?

Tak! Mało tego! Ze względu na wysoki poziom dokładności, czułości i swoistości testy antygenowe są rekomendowane przez WHO do walki z pandemią. Ich wynik może być potraktowany jako równoważny z wynikiem RT-PCR, oczywiście pod pewnymi warunkami. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia test antygenowy do użytku diagnostycznego powinien charakteryzować się czułością ≥ 80% i swoistością ≥ 97% w porównaniu do testów molekularnych.

Test antygenowy w kierunku koronawirusa – szybko i bez wychodzenia z auta!

Materiałem do testu antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 jest wymaz z górnych dróg oddechowych: nosa, gardła lub nosogardzieli. Próbkę pobiera wykwalifikowany personel medyczny w jednym z punktów wymazowych typu drive thru. Aby oddać wymaz do badania, pacjent nie musi nawet wysiadać z samochodu.

Zobacz też: Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 – w ofercie holsäMED!

Test antygenowy jest badaniem prostym, nieinwazyjnym i trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga też żadnych skomplikowanych przygotowań. Niemniej jednak przed pobraniem materiału do badania, pacjent powinien pamiętać o kilku zasadach:

 • minimum na 3 godziny przed pobraniem wymazu pacjent nie powinien spożywać już żadnych pokarmów, pić słodkich napojów, żuć gumy, myć zębów, stosować płynów do płukania ust ani palić papierosów;
 • minimum 2 godziny przed pobraniem wymazu pacjent nie powinien stosować kropli ani areozoli do nosa;
 • bezpośrednio przed pobraniem pacjent nie powinien wydmuchiwać nosa;
 • bezpośrednio przed pobraniem pacjent powinien wyjąć ruchome protezy zębowe.

Co dzieje się z pobranym wymazem?

Wymazówka z pobranym wymazem zostaje zanurzona w probówce z odczynnikiem ekstrakcyjnym, a następnie kilka kropel z probówki trafia na płytkę testową, wyglądem przypominającą test ciążowy. Po umieszczeniu próbki w wyznaczonym miejscu płytki testowej, w okienku pojawiają się odpowiednie prążki. Na wynik testu czeka się ok. 15 minut, a po ok. godzinie jest on już dostępny online. Dodatni wynik testu antygenowego świadczy o tym, że prawdopodobnie właśnie przechodzimy infekcję wirusem SARS-CoV-2. Ujemny wynik nie wyklucza na 100% aktywnego zakażenia, dlatego dla pewności warto wykonać także badanie genetyczne metodą RT-PCR. Warto także dodać, że aby wynik był wiarygodny, test powinien zostać wykonany możliwie jak najszybciej od momentu pojawienia się pierwszych objawów lub kontaktu z zakażoną osobą.

Reasumując, testy antygenowe na obecność koronowirusa SARS-CoV-2 dają możliwość szybkiej diagnozy, są stosunkowo niedrogie i nie wymagają specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Dlatego są rekomendowane przez WHO do walki z pandemią COVID-19. Ujemny wynik testu antygenowego zawsze warto jednak potwierdzić testem genetycznym.

Chcesz wiedzieć więcej na temat testów antygenowych w kierunku wirusa SARS-CoV-2?

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

  ZAREZERWUJ TERMIN:

  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.