Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?

Czeka cię pierwsza w życiu wizyta u fizjoterapeuty? Pewnie zastanawiasz się, jak będzie wyglądać i czy powinieneś się do niej przygotować w jakiś szczególny sposób. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje oraz kilka wskazówek.

jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty Mamy nadzieję, że dzięki nim twój pierwszy kontakt z fizjoterapeutą będzie dla ciebie mniej stresujący, a sama konsultacja przebiegnie szybko i sprawnie.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – zabierz ze sobą dokumentację medyczną…

…np. zdjęcie rentgenowskie (RTG), wynik badania ultrasonograficznego (USG), rezonansu magnetycznego (MRI) czy tomografii komputerowej (TK). To znacznie ułatwi diagnostykę, a co za tym idzie przyspieszy rozpoczęcie skutecznej terapii. Oczywiście jeśli nie dysponujesz wynikami badań obrazowych, nie musisz ich przynosić na pierwszą wizytę – nie jest to warunek konieczny do odbycia konsultacji.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – wywiad z pacjentem

Wywiad z pacjentem, zwany fachowo badaniem podmiotowym, jest niezwykle istotnym elementem każdego badania fizjoterapeutycznego. Dlaczego? W trakcie pierwszej wizyty fizjoterapeuta musi jak najlepiej poznać swojego pacjenta oraz powód, dla którego zgłosił się na terapię. Zadaje mu więc szereg pytań dotyczących stanu jego zdrowia. W ten sposób pozyskuje informacje na temat występujących u niego dolegliwości – ile trwają, gdzie są zlokalizowane, jaki mają charakter i jak bardzo są nasilone. Fizjoterapeutę bardzo często interesuje również przebieg dotychczasowej diagnostyki oraz ewentualnego leczenia.

Ponadto w trakcie wywiadu często pada pytanie o choroby współwystępujące, przebyte w przeszłości kontuzje, urazy i operacje, styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy (czy jest to praca siedząca czy fizyczna). Na tym etapie bardzo ważne jest udzielanie szczerych i możliwie jak najszerszych odpowiedzi. Aby nie pominąć żadnych istotnych faktów, pacjent może wypisać sobie wcześniej wszystko na kartce i zabrać ją ze sobą na wizytę.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – badanie funkcjonalne (przedmiotowe)

Badanie funkcjonalne stanowi drugi – równie ważny – etap konsultacji fizjoterapeutycznej. Na początku fizjoterapeuta ocenia postawę ciała, wychwytując ewentualne odstępstwa od normy – skoliozy, pogłębienia lub spłycenia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa etc. Sprawdza też czucie powierzchniowe i głębokie (w tym równowagę) oraz odruchy. Zakres ruchomości to kolejny punkt na szlaku badań. Ponadto fizjoterapeuta ocenia siłę mięśniową, długość kończyn i poszukuje czynników mogących mieć wpływ na dane dolegliwości bólowe. Podczas konsultacji ocenie poddawane są również obwody celem potwierdzenia lub wykluczenia występowania obrzęku. W trakcie badania fizjoterapeuta może wykonać wiele testów funkcjonalnych, które pozwolą dokładniej zlokalizować ból.

Na wizytę z fizjoterapeutą ubierz coś wygodnego…

Aby dokładnie rozeznać się w sytuacji, fizjoterapeuta przeważnie prosi pacjenta o wykonywanie określonych ruchów lub wykonuje je na pacjencie samodzielnie. Właśnie dlatego na wizytę do fizjoterapeuty warto ubrać się w wygodny strój sportowy, który nie będzie krępował ruchów. Przyjście w jeansach czy w sukience nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w takim przypadku pacjent na pewno będzie musiał rozebrać się do bielizny, co może być krępujące.

Badanie przedmiotowe powinna zakończyć się wstępną diagnozą

Oczywiście w razie potrzeby fizjoterapeuta może również zalecić wykonanie dodatkowych badań, zwłaszcza jeśli do tej pory żadne badania obrazowe nie były wykonywane.

Już na pierwszej wizycie fizjoterapeuta rozpoczyna wstępną terapię

…która oczywiście może być modyfikowana w trakcie kolejnych spotkań. W zależności od zdiagnozowanego problemu i indywidualnych potrzeb pacjenta, fizjoterapeuta proponuje najskuteczniejsze formy terapii, np.:

 • kinezyterapię (leczenie ruchem);
 • fizykoterapię – terapię z użyciem urządzeń emitujących bodźce fizyczne (np. pole magnetyczne, jonoforeza, laseroterapia);
 • masaż leczniczy;
 • terapię manualną;
 • trening funkcjonalny – oparty na wzorcach ruchowych wykorzystywanych w codziennym życiu;
 • kinesiotaping – polega na oklejaniu chorego miejsca specjalnymi, kolorowymi plastrami.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to również czas na twoje pytania

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące stanu twojego zdrowia lub przebiegu leczenia, nie bój się ich zadać! Pamiętaj też, że w trakcie wizyty fizjoterapeuta powinien przedstawić ci szczegółowy plan terapii. Co więcej, może opowiedzieć ci o odczuciach, jakie będą ci towarzyszyć w trakcie kolejnych zabiegów.

Szukasz pomocy doświadczonego fizjoterapeuty?
Umów się na konsultację z fizjoterapeutą holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 


Konsultacja merytoryczna

dobry fizjoterapeuta katowice mgr Magdalena Burska
fizjoterapeuta
Absolwentka Fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Certyfikowany terapeuta metody McKenzie. W holsäMED pracuje z pacjentami ze schorzeniami ortopedycznymi, wadami postawy, dolegliwościami bólowymi, po urazach narządu ruchu, operacjach ortopedycznych i kontuzjach sportowych.

 

  ZAREZERWUJ TERMIN:

  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.