TESTY NA PRZECIWCIAŁA anty-SARS-CoV-2

W laboratorium holsaMED można wykonać testy serologiczne wykrywające przeciwciała anty SARS-CoV-2. Na skutek kontaktu z koronawirusem układ immunologiczny człowieka wytwarza specyficzne przeciwciała, które można oznaczyć w badaniu z surowicy krwi. Do oznaczania stężenia przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgA i IgG stosujemy test immunoenzymatyczny ELISA o wysokiej czułości i swoistości diagnostycznej. Nie jest to szybki test kasetkowy.

Badanie wykonujemy po uprzedniej rejestracji telefonicznej. Zadzwoń i zarezerwuj termin: 32 506 50 85.

UWAGA! Przyjmujemy tylko osoby zdrowe, bez objawów infekcji COVID-19.

KORONAWIRUS SARS-CoV-2 - CO O NIM WIEMY?

SARS-CoV-2 jest kolejnym zidentyfikowanym koronawirusem odzwierzęcym, który w wyniku mutacji nabył zdolność infekowania ludzi. Podobnie jak MESR i SARS należy do grupy betakoronawirusów. Jego genom tworzy jednoniciowe RNA. Nazwa wirusa pochodzi od charakterystycznego kształtu wypustek białkowych, które przypominają koronę wokół otoczki lipidowej. Koronawirus SARS-CoV – 2 wywołuje u ludzi chorobę COVID-19. Jej rozprzestrzenianie się jest wynikiem przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Transmisja pomiędzy ludźmi następuje w bardzo szybkim tempie – jedna osoba może zarazić nawet 4 kolejne. W niektórych przypadkach dochodzi również do masowych zakażeń. Od momentu wniknięcia patogenu do organizmu ludzkiego do wystąpienia objawów chorobowych mija nawet do 14 dnia. To jeden z czynników sprzyjających rozprzestrzenianiu się epidemii. Pod względem objawów klinicznych COVID-19 przypomina grypę. Występuje gorączka powyżej 38 °C, kaszel, bóle mięśni i ogólne osłabienie. Czasem chorzy czasowo tracą węch i smak. Zakażenie może też przebiegać bezobjawowo.

TESTY NA KORONAWIRUSA - GENETYCZNE I SEROLOGICZNE

Zasadniczym testem wykrywającym zakażanie wirusem SARS-CoV-2 jest test genowy pozwalający w pobranym wymazie z nosogardzieli określić obecność materiału genetycznego wirusa. Zgodnie z zaleceniami WHO podstawą rozpoznania aktywnego zakażenia jest diagnostyka molekularna z zastosowaniem techniki RT-PCR. Diagnostyka serologiczna zaczyna odgrywać rolę w późniejszej fazie infekcji, około 7-10 dni od momentu wystąpienia objawów. Jest ona uzupełnieniem diagnostyki molekularnej. Pozwala wykryć reakcję układu immunologicznego zakażonego, który zaczyna produkować przeciwciała zwalczające wirusa. Określenie optymalnego czasu wykonywania testów serologicznych jest związane ze zjawiskiem tzw. „okienka serologicznego”. Wynik badania serologicznego w kierunku p/c anty SARS-CoV-2 powinien być interpretowany wraz z obrazem klinicznym pacjenta oraz wynikiem testu molekularnego. Wykrycie przeciwciał może świadczyć o przebyciu zakażenia lub czynnej infekcji COVID-19. Wynik negatywny nie wyklucza choroby. Badaniem służącym do potwierdzenia infekcji SARS-CoV-2 jest badanie genetyczne metodą rt – PCR wymazu z dróg oddechowych.

WYNIK NEGATYWNY

  • Może świadczyć o braku kontaktu z wirusem SARS-CoV-2
  • może również świadczyć o tym, że badanie wykonano w trakcie „okienka serologicznego”, gdy organizm zakażonego nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi SARS-CoV2.

WYNIK POZYTYWNY

  • oznacza przebytą infekcję SARSCoV-2
  • istnieje ryzyko wyniku fałszywie dodatniego, szczególnie u osób zaszczepionych na grypę, z chorobą autoimmunologiczną lub przebyli infekcję koronawirusem innym niż SARS CoV-2

PRZECIWCIAŁA KLASY IgA

  • Przeciwciała IgA stanowią pierwszą linię obrony organizmu w przypadku wnikania drobnoustrojów przez śluzówki. Immunoglobulina A to najważniejsza i dominująca nad innymi klasami immunoglobulin cząsteczka swoistej odpowiedzi immunologicznej w obrębie błon śluzowych układu oddechowego. Jednym z jej zadań jest neutralizacja wirusów. Intensywna synteza przeciwciał klasy IgA została zaobserwowana również u chorych na COVID-19. Wykazano, że wykrywane są w surowicy u części chorych już przed upływem 10 dni od pojawienia się pierwszych objawów klinicznych COVID-19.

PRZECIWCIAŁA KLASY IgG

  • Przeciwciała IgG to przeciwciała „późnej fazy“ infekcji. Wskazują na rozwinięcie się swoistej odpowiedzi humoralnej organizmu i mogą pełnić rolę ochronna w razie reinfekcji. Dlatego też badanie obecności immoglobuliny klasy IGg jest wykorzystywane do oceny skuteczności szczepionek i odporności poszczepiennej. W przypadku SARS-CoV-2 przeciwciała klasy IgG wykrywane są pomiędzy 10 -14 dniem zakażenia. Wynik dodatni może świadczyć o przebytym zakażeniu COVID-19.

CHCESZ WIEDZIEĆ, CZY CHOROWAŁEŚ NA COVID-19?

ZAREZERWUJ TERMIN
Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.