LECZENIE HALUKSÓW

Naszą specjalnością w holsäSPORT jest leczenie haluksów. Doświadczenie w tej dziedzinie sprawia, że oferujemy pacjentom niezbędną pomoc i znaczną poprawę jakości życia. Haluksy, inaczej paluch koślawy, to problem, z którym boryka się wiele osób. Mogą one powodować ból, dyskomfort oraz problemy z doborem odpowiedniego obuwia. W holsäMED podchodzimy do tego problemu kompleksowo. Korzystając z najnowszych technologii i metod diagnostycznych, jesteśmy w stanie dokładnie ocenić stopień zaawansowania problemu i zaproponować indywidualny plan leczenia.

W zależności od wielkości deformacji, stopnia uszkodzenia stawów, nasilenia dolegliwości bólowych oraz współistnienia innych zmian w obrębie chorej stopy, stosujemy leczenie zachowawcze, takie jak masaż haluksów lub operacyjne.

Leczenie haluksów w holsäMED

W przychodni w Katowicach holsäMED stawiamy na najwyższy standard opieki nad pacjentami, którzy wymagają usunięcia haluksów. Pacjenci ze wskazaniem do leczenia operacyjnego kwalifikowani są do zabiegów przeprowadzanych przez naszych specjalistów w szpitalu holsäMED. Wykorzystujemy nowoczesne metody operacji haluksów, stosowane w wiodących ośrodkach chirurgii stopy na świecie m.in. osteotomię haluksa Chevrona, metodę Scarfa i Lapidusa, a także operacje na tkankach miękkich.

Wykorzystujemy implanty renomowanych producentów w dziedzinie chirurgii stopy. Nie stosujemy unieruchomienia gipsowego ani drutów. Dzięki temu powrót do pełnej sprawności po leczenie haluksów w Katowicach jest znacznie szybszy. Zapewniamy także dostęp do zaawansowanej diagnostyki obrazowej. Wykonujemy RTG i USG.

Nasi ortopedzi ściśle współpracują z rehabilitantami, fizjoterapeutami i podologami poradni holsäMED, gdzie kierowani są pacjenci wymagający rehabilitacji, wszechstronnego postępowania usprawniającego po zabiegu czy leczenia haluksów bez operacji

leczenie haluksów katowice cena

METODY LECZENIA

Leczenie zachowawcze

Leczenie operacyjne

  • Osteotomia Chevrona
  • Osteotomia Scarfa
  • Operacja metodą Lapidusa
  • Operacje na tkankach miękkich

SPECJALIŚCI

LEK. MED.
JAKUB WĄSIK

ortopeda, traumatolog

LEK. MED.
ADAM MROCZKA

ortopeda, traumatolog

LEK. MED.
MACIEJ PIETRYGA

ortopeda, traumatolog

SZPITAL

FAQ

Czym są haluksy?

Haluksy (halluxy, haluksy, paluchy koślawe) to schorzenie uznawane za złożoną deformację, w której dochodzi do postępującej zmiany w obrębie pierwszego promienia stopy. Pierwsza kość śródstopia ustawia się szpotawo, natomiast paliczek bliższy palucha w pozycji koślawej. W późniejszym okresie dochodzi do zaburzeń w obrębie kolejnych palców stopy. Haluksy, ze względu na dolegliwości bólowe oraz postępujące zaburzenia w funkcjonowaniu stopy, w większości przypadków wymagają leczenia operacyjnego i odpowiedniej rehabilitacji.

Jaka jest przyczyna powstawania haluksów?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obecnie uważa się, że haluksy mają podłoże genetyczne, a czynniki zewnętrzne. Schorzenie to częściej dotyka kobiety i występuje rodzinnie. Istnieje także szereg czynników zewnętrznych (środowiskowych), które przyspieszają postęp choroby i nasilają jej objawy. Należą do nich m.in. nieprawidłowe obuwie, noszenie butów na wysokim obcasie i z wąskimi przodami, deformacje palca drugiego, wiotkość więzadeł, stopa płaska, nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, otyłość, praca stojąca. Niektóre z nich można wyeliminować, a na niektóre niestety nie mamy wpływu.

Kiedy zgłosić się do lekarza ortopedy?

Diagnostykę i leczenie haluksów należy rozpocząć wraz z pojawieniem się pierwszych objawów. Chorobom pierwszego promienia stopy towarzyszy zazwyczaj ból, zaczerwienienie, deformacja. Ograniczona zostaje także funkcja stopy w zakresie sprawnego i prawidłowego poruszania oraz dochodzi do zaburzeń w obrębie innych stawów.

Jakie są metody leczenia halluxów?

Stosuje się zachowawcze i operacyjne metody leczenia halluksów. Do nieoperacyjnych metod zaliczyć można: dobór właściwego obuwia, wkładek ortopedycznych, czy aparatu korygującego, fizjoterapię i farmakologię. Jednak wkładki i odpowiednie obuwie mogą jedynie odsunąć w czasie leczenie operacyjne, które jako jedyne pozwala skorygować deformację. Czym większa deformacja tym przywrócenie prawidłowego balansu w obrębie stopy staje się trudniejsze, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Obecnie znanych i opisanych jest ponad 150 metod leczenia operacyjnego. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie dwóch i więcej metod w zależności od rozległości deformacji oraz zniekształceń okolicznych palców (zniekształcenie młoteczkowate bądź szponiaste II, III, IV i V palca).

Czy po operacji konieczna jest rehabilitacja?

Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia operacyjnego palucha koślawego. Ma ona na celu przede wszystkim poprawę ruchomości stawu, wzmocnienie mięśni stopy, oraz poprawę czucia głębokiego stopy. Rehabilitacja powinna być prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. Wskazane są zajęcia 2-3 razy w tygodniu.