KĘPKI ŻÓŁTE

Objawy, metody leczenia, usuwanie chirurgiczne

Kępki żółte (inaczej żółtaki lub ksantomatozy) to grudkowate, łagodne zmiany skórne tworzące się najczęściej na powiekach w pobliżu wewnętrznego kąta oka. Występują symetrycznie, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dla wielu osób stanowią problem estetyczny i z tego powodu decydują się na ich usunięcie.

Przyczyną powstawania kępek żółtych jest odkładający się w skórze cholesterol lub tłuszcz. Nie wykazują tendencji do złośliwienia i zasadniczo nie wpływają na jakość widzenia i funkcjonowanie powiek. Często towarzyszą zaburzeniom metabolicznym (hiperlipoproteinemia), dlatego nie powinno się ich lekceważyć. Ich obecność może świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu, a to z kolei może zwiastować problemy z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego, jeśli dostrzeżesz na swoich powiekach charakterystyczne żółtawe grudki, powinieneś skonsultować problem ze specjalistą.

CZYM SĄ KĘPKI ŻÓŁTE?

Kępki żółte to zmiany skórne o różnych kształtach i rozmiarach. Mogą być płaskie lub nieco wypukłe, miękkie albo lekko twardawe, o kolorze żółtym lub pomarańczowym. Występują zarówno w pojedynkę, jak i w większych grupach. Nie wymagają szczegółowej diagnostyki. Lekarz już po obejrzeniu zmian, potrafi rozpoznać kępki żółte. W razie potrzeby może też wyciąć ich fragment i przekazać do analizy histopatologicznej.

Kępki żółte są najczęściej efektem podwyższonego poziomu lipidów we krwi. Czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu jest wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz niskie HDL i/lub wysokie stężenie trójglicerydów.  Dlatego pacjent, u którego pojawiły się kępki żółte powinien skonsultować się ze specjalistą i wykonać lipidogram. Nieprawidłowy wynik może bowiem oznaczać problemy z krążeniem. Nie zawsze jednak wszystkiemu winna jest hipercholesterolemia. Kępki żółte występują również u osób z prawidłowym cholesterolem i bez zaburzeń lipidowych. Tworzą się  ponadto w przebiegu cukrzycy, miażdżycy, chorób nerek oraz wątroby (m.in. w marskości żółciowej wątroby). Kępki żółte są typowym objawem hipercholesterolemii rodzinnej, choroby lipidowej o podłożu genetycznym.

KĘPKI ŻÓŁTE – NIE TYLKO NA POWIEKACH

Kępki żółte najczęściej tworzą się w okolicach powiek. Mogą występować również na innych częściach ciała, np. dłoniach, stopach, kolanach, łokciach, ścięgnach – zwłaszcza ścięgnach Achillesa – w fałdach skórnych czy na pośladkach. Mogą pojawić się w każdym wieku, szczyt występowania kępek żółtych przypada jednak na 4.- 5. dekadę życia. Statystycznie częściej dotyczą kobiet.

USUWANIE KĘPEK ŻÓŁTYCH

Leczenie kępek żółtych polega na ich usunięciu. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa zaledwie kilka minut i praktycznie nie pozostawia blizn. Ponieważ kępki żółte lubią wracać, oprócz zabiegu chirurgicznego, równie ważne jest wdrożenie farmakoterapii i odpowiedniej diety. Jej podstawą powinny być produkty ubogie w tłuszcze. Aby przeciwdziałać powstawaniu żółtaków, niezbędne jest również leczenie współistniejących chorób metabolicznych. Zmiana nawyków żywieniowych  w połączeniu z lekami obniżającymi cholesterol i trójglicerydy, zmniejszają ryzyko nawrotu kępek żółtych, choć nie eliminują go całkowicie.

 

WOKÓŁ TWOICH OCZU TWORZĄ SIĘ ŻÓŁTE PLAMKI?

  ZAREZERWUJ TERMIN


  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja
  2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000) oraz
  otrzymywanie "informacji handlowych" w rozumieniu ustawy z dnia 18
  lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług
  drogą elektroniczną.