GRADÓWKA

Objawy, metody leczenia, usunięcie chirurgiczne

Gradówka to niewielkich rozmiarów niebolesny guzek wypełniony galaretowatą, krwisto-ropną mazią. Może pojawić się zarówno w obrębie górnej jak i dolnej powieki. Zazwyczaj dotyczy jednego oka i towarzyszy jej widoczne zaczerwienienie spojówki oraz obrzęk powiek. Jest wynikiem przewlekłego stanu zapalnego (jęczmienia). Gradówka jest niegroźna i zdarza się, że ustępuje samoistnie. Nie należy jej jednak bagatelizować i gdy objawy chorobowe się nasilają wskazana jest konsultacja okulistyczna. Leczenie gradówki polega zazwyczaj na stosowaniu rozgrzewających okładów i masażu. Miejscowo podaje się antybiotyki w postaci maści lub kropki do oczu. Jeśli to nie pomaga, konieczny jest zabieg operacyjny.

 

CZYM JEST GRADÓWKA?

Gradówka jest kulistym zgrubieniem zlokalizowanym na górnej lub dolnej powiece oka.  Powstaje na skutek zatkania produkujących wydzielinę łojową gruczołów tarczkowych (gruczołów Meiboma). Mieszczą się one na brzegach powieki, w miejscu, gdzie wyrastają rzęsy. Wytwarzana przez gruczoły tarczkowe wydzielina natłuszcza oko, zapewniając mu ochronę przed wysuszeniem. Gdy ujścia gruczołów ulegną zatkaniu, wydzielina tłuszczowa zamiast opuszczać gruczoł, zaczyna się w nim gromadzić. Tak właśnie powstaje gradówka.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY POWSTAWANIA GRADÓWKI?

Powstawaniu gradówki sprzyja zbyt rzadkie mruganie i pocieranie oczu. Dlaczego? Gdy rzadko mrugamy, nasze oko wysycha. Wówczas mamy większą potrzebę pocierania oczu. Dotykamy je więc dłońmi, na których bytuje całe mnóstwo bakterii, np. mogący prowadzić właśnie do rozwoju gradówki gronkowiec. Ponadto gdy nie mrugamy, wydzielina łojowa zamiast wydostawać się na zewnątrz, pozostaje w gruczołach tarczkowych. One zaś pęcznieją, tworząc ten charakterystyczny guzek. Gradówka częściej występuje również u osób z niewyrównaną wadą wzroku oraz chorobami skóry, takimi jak np. łojotokowe zapalenie skóry.

LECZENIE GRADÓWKI

Skuteczne są rozgrzewające okłady (zielona herbata, rumianek) oraz masaż nawet kilka razy dziennie. W ten sposób można udrożnić przewód z zalegającej w gruczole wydzieliny. Pod żadnym pozorem nie należy przebijać gradówki samodzielnie, w warunkach domowych. Brak wyraźnej poprawy jest wskazaniem do konsultacji z okulistą. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu specjalnych maści antybiotykowo-sterydowych albo kropli do oczu. Leki można też zaaplikować bezpośrednio do guza za pomocą zastrzyku.

USUWANIE GRADÓWKI

Jeśli po ok. miesiącu lub dwóch gradówka nie zniknie, okulista może zakwalifikować pacjenta do leczenia operacyjnego. Chirurgiczne usunięcie gradówki polega przecięciu guzka, otwarciu go i wyłyżeczkowaniu, a następnie usunięciu torebki. Zabieg wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu stosuje się opatrunek i miejscowo maść z antybiotykiem. Pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.

NA POWIECE POJAWIŁO SIĘ ZGRUBIENIE I ZACZERWIENIENIE?

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.