USG DOPPLER
Diagnostyka chorób naczyniowych
USG Doppler to badanie diagnostyczne w kierunku chorób układu krążenia. Ma ono na celu ocenę stanu naczyń krwionośnych oraz przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Badanie przeprowadza się za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego tzw. efekt Dopplera i rejestrującego zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi.
Badanie to pozwala stwierdzić, w których naczyniach krew płynie szybciej, a w których wolniej. Wyniki dają pojęcie o przekroju i wydolności naczyń krwionośnych. USG Doppler wykonuje się głównie u pacjentów ze zmianami miażdżycowymi i chorobami zatorowymi oraz przy podejrzeniu tętniaków.
NA CZYM POLEGA USG DOPPLER?
USG Doppler to bezbolesne i nieinwazyjne badanie podczas którego lekarz obserwuje przepływ krwi w danym narządzie. Badanie jest przeprowadzane za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego dodatkowo efekt Dopplera. Efekt ten sprawia, że fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu USG przenika tkanki, po czym odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy. Aparat rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi. Zmiany te są widoczne na monitorze w postaci obrazu.
Dzięki takiej obserwacji na żywo lekarz przeprowadzający badanie USG Doppler widzi, w których miejscach przepływ krwi jest nieprawidłowy. Widoczne są miejsca gdzie krew płynie wolniej, a także gdzie się cofa lub gdzie przepływ jest zablokowany.
Różne modyfikacje tej metody pozwalają na wykorzystanie pełnego spektrum możliwości diagnostycznych w zależności od celu badania.
W JAKICH PRZYPADKACH WYKONUJE SIĘ USG DOPPLER?
Wskazania do przeprowadzenia USG Doppler to przede wszystkim przewlekła niewydolność żył. Wykonuje się je u osób z miażdżycą oraz chorobą zakrzepową żył. Badanie to pozwala w porę wykryć zmiany patologiczne w naczyniach krwionośnych, takie jak niedrożność tętnic, zatory żylne i tętniaki.
USG Doppler pozwala zbadać przepływ krwi i zaobserwować ewentualne zmiany w tętnicach szyjnych, tętnicach podobojczykowych, sercu oraz w jamie brzusznej. Metoda ta jest podstawowym badaniem w diagnostyce nieprawidłowości krążeniowych kończyn dolnych i górnych.
USG Doppler wykonuje się również przy zmianach o charakterze nowotworowym. Podczas badania można dokładnie prześledzić przepływ krwi w węzłach chłonnych. Pomaga to ocenić rodzaj guzów wątroby i określić stopień ich złośliwości.
JAK PRZEBIEGA BADANIE?
Badanie USG Doppler nie wymaga w większości przypadków specjalnego przygotowania. Wyjątkiem jest badanie przez powłoki brzuszne, tutaj należy przygotować się jak do USG jamy brzusznej.
Badanie to jest bezbolesne. Pacjent siada bądź kładzie się na kozetce i odsłania obszar badania. Lekarz przykłada do badanego miejsca głowicę aparatu posmarowaną specjalnym żelem. Obraz przepływu krwi widoczny jest na bieżąco na monitorze.
Podczas badania dopplerowskiego słychać charakterystyczny dźwięk przepływu krwi. Szum ten pomaga lekarzowi w ocenie przepływu krwi.
Czas trwania badania USG Doppler to ok. 30 minut.
UMÓW SIĘ NA USG DOPPLER
CENNIK
Interesuje Cię koszt wykonania badania USG?