USG BIODEREK DZIECKA

Obowiązkowe badanie profilaktyczne dysplazji stawu biodrowego

Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych, tzw. USG bioderek, jest jednym z podstawowych badań wykonywanych u dziecka. Zaleca się wykonanie profilaktycznego badania w 6. tygodniu życia dziecka, a następnie jednego lub dwóch badań kontrolnych, nawet jeśli wynik pierwszego był prawidłowy. USG stawów biodrowych u niemowląt pozwala wykryć różne anomalie w ich budowie, przede wszystkim dysplazję. USG bioderek Katowice jest badaniem szybkim, nieinwazyjnym i bezbolesnym dla dziecka.

Interpretacja USG stawów biodrowych

Stan bioderek dziecka oceniany jest według skali Grafa, w której wyróżnia się 4 typy stawów biodrowych.

  • Typ I – staw biodrowy prawidłowo ukształtowany
  • Typ II – staw biodrowy fizjologicznie niedojrzały i dysplastyczny bez decentracji głowy kości udowej w panewce
  • Typ III – staw biodrowy dysplastyczny z decentracją głowy kości udowej w panewce
  • Typ IV – zwichnięty staw biodrowy

CZYM JEST DYSPLAZJA STAWU BIODROWEGO?

W zdrowym biodrze głowa kości udowej osadzona jest w panewce kości biodrowej. Czasem jednak na skutek niedorozwoju panewka jest zbyt płaska, by głowa mogła swobodnie w niej spoczywać – mówimy wtedy o dysplazji stawu biodrowego. Schorzenie to może mieć różne stopnie zaawansowania. W łagodnej dysplazji obserwuje się jedynie niestabilność stawu – głowa kości udowej nieznacznie porusza się w panewce w tył i w przód. W bardziej zaawansowanych przypadkach obie struktury w ogóle się ze sobą nie stykają.

Dlaczego u noworodka dochodzi do dysplazji stawów biodrowych? Nie do końca wiadomo. Znamy natomiast czynniki, które mogą jej sprzyjać. Takim czynnikiem na pewno jest płeć. W 8 na 10 przypadków dysplazja stawów biodrowych dotyczy dziewczynek. Znaczenie ma również historia rodziny. Jeśli np. któryś z rodziców urodził się z dysplazją, to istnieje 5-krotnie wyższe ryzyko, że dziecko również będzie ją miało. Kolejnym czynnikiem będą czynniki mechaniczne, m.in. małowodzie, duża waga dziecka oraz pozycja, w jakiej przyszło na świat. Bardziej narażone na dysplazję stawów biodrowych są dzieci ułożone miednicowo. Predysponować do niej mogą także niektóre schorzenia, np. porażenie mózgowe.

Wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych tzn. wykonanie USG bioderek oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szansę na normalny rozwój dziecka i brak problemów ze stawami biodrowymi w późniejszym życiu.

KIEDY WYKONUJE SIĘ USG BIODEREK?

Zastanawiasz się, kiedy USG bioderek powinno być wykonane? Termin powinien być dostosowany do wieku i etapu rozwoju dziecka. USG bioderek wykonuje się 3-krotnie: do 6. tygodnia życia, w 3 miesiącu życia, oraz gdy dziecko zacznie chodzić. Biodra niemowlaka są bardzo plastyczne. Pod wpływem intensywnego wzrostu ich budowa na przestrzeni kolejnych tygodni czy miesięcy może ulec zmianie. Nawet jeśli lekarz nie stwierdzi dysplazji w pierwszym badaniu, nie można mieć pewności, że nie pojawi się ona w kolejnych miesiącach. Wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szansę na normalny rozwój dziecka i brak problemów ze stawami biodrowymi w późniejszym życiu.

  • Profilaktycznie w diagnostyce dysplazji stawów biodrowych (najpóźniej w 6. tygodniu życia)
  • Słyszalne lub wyczuwalne przeskakiwanie w bioderkach
  • Różna długość nóżek
  • Nietypowe ułożenie nóżek
  • Wyczuwalny opór podczas poruszania nóżkami dziecka
  • Niesymetryczne fały skórne między pośladkami a udami
  • Pogłębiające się skrzywienie kręgosłupa (u starszych dzieci)

JAK WYGLĄDA USG STAWÓW BIODROWYCH DZIECKA?

Wiesz już USG bioderek – kiedy powinno być wykonane, teraz pewnie zastanawiasz się, jak wygląda badanie. USG stawów biodrowych u dzieci przebiega tak samo, jak każde inne badanie USG. Najpierw rodzic rozbiera malucha oraz rozpina pieluszkę. Następnie kładzie go na kozetce w pozycji na boku ze zgiętymi nóżkami. Przed przystąpieniem do badania lekarz smaruje głowicę aparatu do USG specjalnym żelem, który ma ułatwić przewodzenie ultradźwięków. Następnie przykłada głowicę do biodra małego pacjenta i przesuwa nią delikatnie po badanym obszarze. W tym czasie na monitorze wyświetla się obraz struktur stawu biodrowego. Dokładnie w ten sam sposób postępuje w przypadku drugiego biodra. USG bioderek trwa kilkanaście minut i jest zupełnie bezbolesne. Zdjęcia z badania wraz z opisem rodzice otrzymują od razu.

Interesuje Cię USG bioderek w Katowicach na NFZ? Umów się na wizytę w holsäMED! Nasza przychodnia Katowice oferuje kompleksowe badania, dzięki którym zadbasz o zdrowie swojego dziecka. Zapraszamy!

SZUKASZ SPECJALISTY, KTÓRY WYKONA USG BIODEREK?

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.