BADANIA PRENATALNE

W skład badań prenatalnych wchodzi pełen zakres diagnostyki prenatalnej, począwszy od badań ultrasonograficznych w I, II i III trymestrze ciąży oraz echokardiografii, poprzez specjalistyczne testy laboratoryjne, tj. test PAPPA, test Panorama, NIFTY, SANCO, HARMONY, po badania inwazyjne takie jak: amniopunkcja czy biopsja kosmówki.

Badania prenatalne to niezwykle ważny moment dla nowych rodziców, gdyż pozwala wykryć wszelkie anomalie i wady płodu, a co za tym idzie rozpocząć leczenie już w życiu płodowym, lub przygotować się do rozpoczęcia terapii od momentu narodzin. Świadomość stanu zdrowia dziecka jeszcze przed jego urodzeniem daje możliwość zaplanowania porodu w odpowiednio wyposażonej i przygotowanej placówce. Dodatkowo USG prenatalne może być niesamowitym przeżyciem dla rodziców i pamiątką na całe życie.

Naszym pacjentom zapewniamy także profesjonalne poradnictwo genetyczne oraz bezpośredni dostęp do genetycznych badań płodu. Wykonujemy badania prenatalne w Katowice na NFZ oraz prywatnie. Realizatorem badań prenatalnych w ramach NFZ jest Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Zadbaj o zdrowie swojego dziecka od pierwszych dni!

Jeśli posiadasz odpowiedni pakiet medyczny w ramach prywatnej opieki zdrowotnej w jednym z poniższych centrów medycznych, czekają na Ciebie darmowe badania prenatalne na Śląsku w 2023 roku. Pamiętaj, na badanie prenatalne w 1 trymestrze umówisz za pośrednictwem:

ZAKRES BADAŃ PRENATALNYCH

Badania prenatalne, kiedy są przeprowadzane, pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych płodu. Należy jednak pamiętać, że każde badanie prenatalne ma inną specyfikę, która zależy od momentu, w jakim jest wykonywane. Inny jest też jego cel w I trymestrze ciąży, a inny w II i III. Badania prenatalne powinno się wykonywać w ściśle wyznaczonych okresach ciąży.

Pierwsze i drugie badanie prenatalne może być zlecone w ramach NFZ, USG w 3 trymestrze nie jest refundowane, ale jest tak samo ważne jak pierwsze i drugie. Co więcej, badanie USG między 28. a 32. tygodniem ciąży, przeprowadzone zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii i Perinatologii, jest obowiązkowym elementem prowadzenia ciąży.

Film z badania prenatalnego to pamiątka na całe życie. Badania prenatalne w Katowicach to doskonała okazja, by uchwycić życie płodowe swojego Maluszka na pamiątkowym filmie. Jeżeli czas pozwoli, istnieje możliwość nagrania krótkiego fragmentu badania ultrasonograficznego na pendrive. Ponieważ badanie prenatalne jest badaniem lekarskim, nigdy całość oceny ultrasonograficznej nie jest nagrywana dla Pacjentów. Ponadto badanie trójwymiarowe oraz nagranie są dodatkowo płatne. Wynika to z konieczności zastosowania dodatkowych głowic ultrasonograficznych oraz dłuższego czasu badania.

Chęć nagrania filmu na pendrive należy zawsze zgłosić lekarzowi przed rozpoczęciem badania.

PIERWSZE BADANIE PRENATALNE

Między 11. tygodniem a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży.

Badania prenatalne wykonywane w I trymestrze ciąży polegają na statystycznym szacowaniu ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Odbywa się to na podstawie oceny anatomii płodu w badaniu USG, w tym pomiaru przezierności karkowej oraz wyniku tzw. testu podwójnego, czyli stężenia białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta-hCG.

DRUGIE BADANIE PRENATALNE

Między 18 a 23 tygodniem i 6 dniem ciąży.

Badania w II trymestrze ciąży to dokładna ocena anatomii płodu. Lekarz może wykluczyć lub stwierdzić wady strukturalne płodu (m.in. wady serca, rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia). Istotnym elementem drugich badań prenatalnych jest echokardiografia serca płodu. W trakcie badania można zdiagnozować nieprawidłowości budowy i funkcji serca oraz arytmię. Informacje, których dostarcza to badanie mogą zadecydować o dalszym przebiegu ciąży i porodu.

TRZECIE BADANIE PRENATALNE

Między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Badanie w III trymestrze ciąży, polega przede wszystkim na szczegółowej ocenie anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Ponadto sprawdza się, czy wzrost i waga płodu odpowiada wiekowi ciąży. Możliwe jest także wychwycenie patologii ciąży, które mogą mieć istotny wpływ na dalszy przebieg ciąży oraz porodu.

BEZPIECZNA CIĄŻA I LEPSZY START DLA DZIECKA

Badania prenatalne to badania płodu przeprowadzane podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. Ich celem jest wczesne rozpoznanie wad rozwojowych u płodu. Dzięki badaniom prenatalnym można wykryć m.in. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa czy wady serca itp.

W 95% przypadków wyniki badań prenatalnych nie dają powodów do niepokoju. W pozostałych 5%, gdy istnieje jakiekolwiek podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju płodu, można podjąć właściwe działania dużo wcześniej.

Diagnostyka prenatalna pozwala na lepsze przygotowanie się do porodu oraz opracowanie schematu postępowania, gdy dziecko już przyjdzie na świat. Współczesna medycyna dysponuje wiedzą i środkami, które umożliwiają leczenie dziecka jeszcze w życiu płodowym lub zaraz po urodzeniu.

DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ

Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami w zakresie ginekologii i położnictwa, perinatologii i genetyki. Nasi lekarze posiadają certyfikaty londyńskiej Fundacji Medycyny Płodu (FMF) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, uprawniające do wykonywania badań prenatalnych.

Posiadamy nowoczesną pracownię badań prenatalnych oraz USG 3D/4D HD Live. Korzystamy z najlepszego i najnowocześniejszego sprzętu m.in. Voluson E10 z funkcjonalnością Silouetthe, pozwalającą na dokonanie oceny struktur anatomicznych już w pierwszym trymestrze ciąży.

Bezpłatne badania prenatalne na NFZ

Realizujemy program bezpłatnych badań prenatalnych sprawdzających echo serca płodu na NFZ na Śląsk. Warunkiem udziału w programie jest posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę. Skierowanie mogą otrzymać pacjentki, które spełniają co najmniej jedno z podstawowych kryteriów kwalifikacji, (m.in. wiek matki powyżej 35, wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej, nieprawidłowy wynik badania USG).

Jakie są wskazania do badań prenatalnych?

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki nad kobietą w ciąży zalecają badania prenatalne dla wszystkich ciężarnych niezależnie od wskazań medycznych. Tak więc wbrew obiegowej opinii, badania prenatalne powinny wykonać nie tylko ciężarne z tzw. grupy wysokiego ryzyka, ale każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek czy obciążenie wywiadem genetycznym.

ZADBAJ O ZDROWIE SWOJEGO DZIECKA JUŻ DZIŚ!

  ZAREZERWUJ TERMIN:

  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.

  SPECJALIŚCI

  DR N. MED. WIOLETTA
  ROZMUS-WARCHOLIŃSKA

  ginekolog położnik, perinatolog

  DR N. MED.
  ALEKSANDER ILSKI

  ginekolog położnik

  DR N. MED.
  ANETA WALASZEK-GRUSZKA

  ginekolog położnik, perinatolog

  DR N. MED.
  ŁUKASZ SZWACZKA

  ginekolog położnik

  LEK. MED.
  RADOSŁAW ZUBIK

  ginekolog położnik

  LEK. MED.
  ZOFIA AUGUSTYNIAK

  ginekolog położnik

  LEK.
  EWELINA STAWICKA

  ginekolog, położnik

  LEK.
  KAROL RAK

  ginekolog położnik

  CENNIK

  Interesuje Cię koszt badań prenatalnych?