STREFA WIEDZY
Rozejście spojenia łonowego w ciąży i po porodzie
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, choć nie zawsze przyjemny i beztroski. Poranne mdłości, wymioty, ciągłe wizyty w toalecie i ta potworna zgaga. Samopoczucie przyszłej mamy dodatkowo może się pogorszyć rozejście spojenia łonowego. Co to za przypadłość? Jak się ją diagnozuje i leczy? I dlaczego rozejście spojenia łonowego dotyczy głównie kobiet w ciąży? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Otarcia i urazy intymne – jak zapobiegać, jak leczyć?
Noszenie zbyt ciasnej bielizny, niedostateczne nawilżenie pochwy przed stosunkiem czy wreszcie zmiany hormonalne mogą prowadzić do powstawania otarć i urazów okolic intymnych. Każda kobieta, która choć raz ich doświadczyła, wie, jak potrafią być nieprzyjemne i uciążliwe. Co robić, by nie narażać delikatnych miejsc intymnych na urazy i otarcia i jak sobie z nimi radzić, gdy już powstaną? Podpowiadamy!
Nieinwazyjne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to powszechna przypadłość kobiet, choć wciąż jest tematem tabu. Mimowolne popuszczanie moczu może stanowić źródło dużego dyskomfortu. Czy wiesz, że możesz wybrać kilka zupełnie nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych sposobów leczenia, by poradzić sobie z tym problemem?
Intymne problemy kobiet – nadżerka szyjki macicy
„Być kobietą, być kobietą…” – jak mówią słowa popularnej piosenki z lat 70. Zna je chyba każdy, ale, czy wiemy, co tak naprawdę znaczą? Kobiecość to nie tylko piękno, delikatność i zaradność życiowa, to też uciążliwe miesiączki, bolesne porody, trudne macierzyństwo i…choroby ginekologiczne. W natłoku obowiązków zapominamy o czyhającym niebezpieczeństwie. Zdajemy się nie dostrzegać sygnałów, jakie wysyła nam nasze własne ciało. Jednym z najczęstszych schorzeń ginekologicznych jest nadżerka szyjki macicy. Co to za choroba? Jak się ją leczy i diagnozuje?
Pierwsza pomoc: jak zatamować krwawienie z nosa?
Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się krwawienie z nosa. Choć objaw ten może budzić niepokój, najczęściej nie stanowi poważnego problemu medycznego. Chyba, że trwa długo i prowadzi do dużej utraty krwi. Wtedy stwarza już poważne zagrożenie dla zdrowia i wymaga interwencji medycznej. Co może być przyczyną krwawienia z nosa? Jak je zatamować i kiedy udać się do specjalisty? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.