USG
Nowoczesne, nieinwazyjne i bezpieczne badanie obrazowe
Ultrasonografia (USG) jest badaniem obrazowym umożliwiającym oglądanie tkanek i narządów ludzkiego ciała przy użyciu fal ultradźwiękowych. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne dla Pacjenta. Ze względu na swoje zalety ultrasonografię wykorzystuje się dziś w różnych dziedzinach medycyny – nie tylko w celu wykrywania chorób, ale również do oceny stanu zdrowia dziecka w życiu płodowym.
Badanie ultrasonograficzne jest badaniem diagnostycznym, które umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie narządów wewnętrznych: wątroby, nerek, trzustki, śledziony, tarczycy czy piersi. Przy pomocy USG można ocenić wielkość, położenie, kształt i strukturę danego organu i zauważyć patologiczne zmiany. Na obrazie ultrasonograficznym jesteśmy w stanie dostrzec wszelkiego rodzaju guzy, mięśniaki, torbiele, stany zapalne oraz zmiany zanikowe. USG pozwala również ocenić stan rozwijającego się płodu.
INFOLINIA
32 506 50 85
pon. – pt. 8:00 – 20:00
info@holsaMED.pl
KATOWICE - LIBERO
LIBERO Katowice
poziom +2
ul. Kościuszki 229
KATOWICE - KOTLARZA
ul. Kotlarza 6
JAKIE BADANIA USG WYKONUJEMY?
USG TARCZYCY
Jedno z podstawowych badań wykonywanych u osób z podejrzeniem chorób tarczycy umożliwiające ocenę położenia, wielkości oraz budowy gruczołu tarczycowego, a także znaleźć występujące w nim ogniska zapalne, guzki czy torbiele.
USG JAMY BRZUSZNEJ
Podstawowe badanie diagnostyczne jamy brzusznej pozwalające sprawdzić, czy narządy wewnętrzne wyglądają prawidłowo i nie występują w nich żadne niepokojące zmiany, np. guzy, torbiele czy urazy. Może być wykonane u każdego pacjenta bez względu na wiek.
USG PIERSI
Nieinwazyjne i bardzo czułe diagnostycznie badanie, które stanowi podstawę wczesnej profilaktyki raka piersi. Regularnie wykonywane pozwala wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju, zarówno te łagodne, jak i nowotwory złośliwe.
USG BIODEREK
Jedno z podstawowych badań wykonywanych u dziecka w pierwszych tygodniach życia. Pozwala wykryć anomalie w budowie stawów biodrowych, przede wszystkim dysplazję. Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych jest badaniem szybkim, nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym dla dziecka.
USG DOPPLER
Badanie diagnostyczne chorób układu krążenia mające na celu ocenę stanu naczyń krwionośnych i przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Badanie przeprowadza się za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego tzw. efekt Dopplera i rejestrującego zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi.
USG NARZĄDU RUCHU
Badanie diagnostyczne mające na celu ocenę stanu mięśni, więzadeł i stawów. Pozwala zidentyfikować stany zapalne oraz zmiany po urazach, a także ocenić skuteczność podjętego. USG umożliwia ustalenie patologii będących przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie dłoni, nadgarstka, łokcia, barku, stopy, kolana, biodra.
USG ŚLINIANEK
Bezpieczna i nieinwazyjna metoda obrazowej diagnostyki w obrębie gruczołów ślinowych. Ma na celu ocenę ich wielkości, potwierdzenie lub wykluczenie patologicznych zmian i chorób ślinianek. Wskazaniem do badania jest długotrwały ból zlokalizowany w okolicach uszu albo poniżej. USG ślinianek może być wykonywane u Pacjentów w każdym wieku, wielokrotnie.
USG WĘZŁÓW CHŁONNYH
Podstawowe badanie, w którym ocenia się wielkość, kształt i strukturę miąższu węzłów chłonnych oraz stosunek do otaczających tkanek. Badanie pozwala na zdiagnozowanie nieprawidłowości struktur układu limfatycznego i rozróżnienie zmian nowotworowych, stanów zapalnych, zmian martwiczych oraz przestrzeni ropnych.
JAK DZIAŁA USG?
Ultrasonograf emituje i odbiera falę ultradźwiękową o określonej częstotliwości (w przedziale od 1 do 10 MHz). Fala ta odbija się od granicy badanego narządu (ośrodka), rozchodzi w nim i wraca z powrotem do urządzenia. W ten sposób powstaje obraz, który po odpowiednim przetworzeniu (na impulsy elektryczne) wyświetla się na monitorze. Fali ultradźwiękowej nie zobaczymy gołym okiem, nie możemy jej też usłyszeć. Nie jest ona jednak w żaden sposób szkodliwa dla ludzkiego organizmu.
JAK PRZEBIEGA USG?
Pacjent kładzie się na kozetce i odsłania część ciała, która ma zostać zbadana. Lekarz nakłada na skórę badanego specjalny żel ułatwiający przewodzenie. Następnie przykłada głowicę ultrasonografu, co jakiś czas delikatnie ją przesuwając. Badanie nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem dla Pacjenta.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO USG?
Co do zasady badanie USG nie wymaga szczególnego przygotowania się Pacjenta. W zależności od badanego narządu czasem wymagane jest przestrzeganie kilku warunków, umożliwiających przeprowadzenie wiarogodnego wyniku badania USG. Przykładowo, USG jamy brzusznej wykonywane jest na czczo, a na 2 dni przed terminem badania USG Pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną. Na USG pęcherza moczowego należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, po to, aby był on lepiej widoczny w badaniu. USG gruczołu sutkowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Jeśli jednak kobieta zmaga się z dużą bolesnością piersi przed miesiączką, powinna przyjść na to badanie w pierwszej połowie cyklu, najlepiej pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu.
ZASTOSOWANIE USG
- Dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej
- Choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
- Choroby wątroby
- Choroby trzustki (w tym cukrzyca)
- Choroby nerek
- Choroby naczyń krwionośnych
- Choroby jąder i dolegliwości w obrębie jąder
- Schorzenia w obrębie układu kostno-stawowego
- Patologiczne zmiany w obrębie gruczołów piersiowych
- Kamica nerkowa i kamica pęcherza moczowego
- Choroby tarczycy
- Guzy i mięśniaki w obrębie narządów rodnych kobiety
- Podejrzenie ciąży
- Stwierdzona ciąża
ZALETY USG
- Badanie jest bezbolesne
- Badanie jest bezinwazyjne
- Badanie jest bezpieczne
- Pozwala na obrazowanie wielu narządów wewnętrznych
- Pozwala wykryć wiele patologii
- Pozwala monitorować rozwój płodu
- Nie wymaga podania środka cieniującego
- Wynik dostępny jest bezpośrednio po badaniu
- Badanie może być wielokrotnie powtarzane
MASZ WSKAZANIE DO BADANIA USG?
SPECJALIŚCI PRZYJMUJĄCY W PRACOWNI USG
CENNIK
Interesuje Cię koszt badania USG?