Testy na koronawirusa SARS-CoV-2

Diagnostyka w kierunku wykrycia zakażenia

W czasie pandemii jednym z kluczowych narzędzi do monitorowania rozprzestrzeniania się choroby są testy wykrywające zakażenie wirusem. W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 dostępne są różne metody pozwalające na zbadanie, czy dana osoba jest zakażona wirusem SARS-CoV-2 lub czy przebyła już chorobę COVID-19.

Obecnie na rynku dostępne są testy wykrywające czynne zakażenie, należą do nich badania genetyczne metodą PCR oraz testy antygenowe. Obie te metody wykorzystują jako materiał do badania komórki pobrane podczas wymazu z jamy nosowo-gardłowej. Przebyte zakażenie można wykryć natomiast badaniem przeciwciał, które wykonuje się z próbki krwi.

RODZAJE TESTÓW NA SARS-CoV-2

TEST GENETYCZNY

Jest to badanie wykonywane metodą RT-PCR, które wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Materiał do badania jest pobierany w formie wymazu z jamy nosowo-gardłowej. Ta metoda w przypadku pozytywnego wyniku  pozwala na diagnozę COVID-19. Jednocześnie wynik ujemny nie wyklucza obecności zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Test genetyczny ma dużą czułość zarówno we wczesnej, jak i późnej fazie zakażenia.

TEST ANTYGENOWY

Wykrywanie antygenów działa podobnie do badania genetycznego, próbka również jest pobierana z nosogardzieli. Jednak w tym przypadku wykrywane są charakterystyczne dla wirusa białka. Zaletą testu antygenowego jest prostota wykonania oraz szybki wynik. Jednocześnie w stosunku do metody PCR, test antygenowy ma niższą czułość. Optymalnie, test antygenowy powinien być wykonany w trakcie pierwszych 5-7 dni występowania objawów.

TEST NA PRZECIWCIAŁA

Wykrywane w tym teście przeciwciała anty-SARS-CoV-2, powstały po kontakcie z wirusem. Materiałem do badania jest krew. Dodani wynik świadczy o przebytej w przeszłości infekcji, a wykonany po szczepieniu może potwierdzić nabytą odporność. Jest to również badanie odpowiednie dla osób, które chcą zostać dawcami osocza. Tym testem nie da się wykluczyć lub potwierdzić zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

KTÓRY TEST WYBRAĆ?

W zależności od przebiegu lub podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 należy odpowiednio dobrać test. Wybór ten zależy od wielu czynników, m.in. od tego, czy celem badania jest wykrycie aktywnej infekcji COVID-19 czy potwierdzenie przebycia choroby. Istotny jest moment, w którym będzie wykonywane badanie.

Testy genetyczne oparte na badaniu PCR wykonuje się jak najszybciej po pojawieniu się objawów infekcji górnych dróg oddechowych (wskazujących na COVID-19) lub po kontakcie z osobą zakażoną, gdyż badanie to wykrywa bieżące zakażenie wirusem.

Test antygenowy powinien być wykonywany u pacjentów z objawami COVID-19 w ciągu pierwszych 5-7 dni od ich wystąpienia.

Test w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 najlepiej wykonać ok. 2-3 tygodnie od wystąpienia pierwszych objawów.

GDZIE WYKONAĆ TEST NA KORONAWIRUSA?

Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 można wykonać w Centrum Medycznym holsäMED. Badanie wykonujemy po uprzedniej rejestracji telefonicznej. Zadzwoń i zarezerwuj termin: 32 506 50 85. UWAGA! Przyjmujemy tylko osoby zdrowe, bez objawów infekcji COVID-19.

Testy wykonywane z wymazu, czyli test genetyczny i test antygenowy można wykonać w punkcie wymazowym Gyncentrum albo tzw. wymazobusie. W celu wykonania testu antygenowego należy zgłosić się co najmniej pół godziny przed zamknięciem punktu wymazowego.

Pełna lista punktów wymazowych znajduje się pod linkiem: covid19.gyncentrum.pl/punkty-wymazowe

ZBADAJ SIĘ
BEZ WYSIADANIA Z AUTA!

Wypełnij formularz: covid19.gyncentrum.pl
Sprawdź wynik: covid19.gyncentrum.pl/wynik
Zadzwoń: 32 506 50 86

TESTY GENETYCZNE

Test genetyczny RT-PCR jest rekomendowaną przez WHO i ECDC metodą wykrywania zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W punktach pobrań Gyncentrum wykonywane są testy genetyczne dla pacjentów ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w ramach NFZ, jak i komercyjnie.

Testy genetyczne w laboratorium Gyncentrum są wykonywane przy użyciu wysokoprzepustowej automatycznej stacji do izolacji kwasów nukleinowych, która znacznie przyspiesza jego przebieg. Możemy wykonać nawet 12 tys. badań w ciągu doby. Próbki do badań genetycznych przyjmowane są przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

System zarządzania laboratorium umożliwia śledzenie zarejestrowanych próbek i monitorowanie ich na każdym etapie procesu diagnostycznego. Wyniki testów dostępne są on-line w ciągu maksymalnie 24 godzin, możliwe jest również wydanie wyniku w trybie CITO.

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia w zakresie diagnostyki molekularnej SARS-CoV-2.

TESTY ANTYGENOWE

Test antygenowy jest jakościowym testem przesiewowym przeznaczonym do wykrywania antygenu wirusa SARS-CoV-2 w wymazie. Charakteryzuje się wysoką czułością oraz dużym poziomem dokładności. Dzięki możliwości odczytania wyniku w zaledwie 15 minut wykorzystywany jest do szybkiej diagnostyki aktywnego zakażenia koronawirusem. Wynik testu jest dostępny online po ok. 1 godzinie. 

Test antygenowy, podobnie jak badanie genetyczne metodą RT-PCR, wykonywany jest z wymazu z nosogardzieli. Pobrany materiał umieszczany jest na specjalnej płytce, wizualnie przypominającej test ciążowy. Wynik testu dostępny jest po 1 godzinie. W przypadku obecności wirusa SARS-CoV-2 na płytce pojawią się dwie charakterystyczne kreski.

Dodatni wynik z wysokim prawdopodobieństwem wskazuje na aktywną infekcję wirusem SARS-CoV-2. Ujemny wynik natomiast nie wyklucza aktywnego zakażenia ze 100% pewnością. W celu potwierdzenia wyniku warto wykonać test genetyczny RT-PCR.

UMÓW SIĘ NA BADANIE PRZECIWCIAŁ

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.

    CENNIK

    Test genetyczny RT-PCR (w cenie zaświadczenie w języku obcym)  350 zł
    Test antygenowy (w cenie zaświadczenie w języku obcym)  149 zł
    Test na przeciwciała   80 zł

    Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.