PORADNIA CHORÓB PIERSI
Rak piersi to nowotwór, który występuje u kobiet w różnym wieku. Dlatego warto badać się regularnie. Nasza poradnia chorób piersi w Katowicach oferuje konsultację lekarską z USG oraz mammografię. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie pełnego procesu diagnostycznego i wykrycie niepokojących zmian w tkance.
USG piersi w Katowicach wykorzystuje fale dźwiękowe o bardzo wysokich częstotliwościach, które potrafią wykryć zarówno łagodne torbiele, jak i złośliwe zmiany. To badanie przeznaczone głównie dla młodych kobiet, w których piersiach jest więcej tkanki gruczołowej. Natomiast w przypadku osób po 40. roku życia lepiej sprawdzi się mammografia w Katowicach. Korzystając z promieniowania rentgenowskiego, uwidacznia ona wszystkie nieprawidłowości.
Diagnostyka guzów piersi w Katowicach to diagnostyka kompleksowa, dlatego w przypadku wykrycia niepokojącej zmiany przeprowadzamy biopsję gruboigłową. Dzięki niej możliwe jest zweryfikowanie, czy mamy do czynienia z nowotworem. holsäMED to także przychodnia w Katowicach, w której przeprowadzamy konsultacje przed i po zabiegu chirurgicznego powiększania i korekty kształtu piersi bez lub z USG.
Nasza poradnia chorób sutka w Katowicach umożliwia rejestrację na badanie od poniedziałku do piątku w godzinach od od 8:00 do 20:00. Wystarczy, że zadzwonisz na naszą infolinię, a my zadbamy o Twoje zdrowie.
holsäMED to poradnia specjalistyczna dla kobiet w Katowice, której warto zaufać. Sprawdź także ginekologa w Katowicach.
INFOLINIA
KATOWICE - LIBERO
LIBERO Katowice
poziom +2
ul. Kościuszki 229
KATOWICE - KOTLARZA
ul. Kotlarza 6
ZAKRES PRACY PORADNI
Wskazania
- Ból piersi
- Wyczuwalne podczas samobadania piersi guzki oraz zgrubienia
- Powiększone węzły chłonne pod pachami
- Zmiana wielkości lub kształtu piersi
- Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
- Wyciek z brodawki sutkowej
- Przebarwienia na skórze piersi
- Rak piersi w wywiadzie rodzinnym
- Mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
- Przed/po zabiegu chirurgicznego powiększania i korekty kształtu piersi
- Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
- Kwalifikacja do procedury in vitro
Schorzenia
- Zmiany o charakterze łagodnym
- Mastopatia
- Dysplazja
- Gruczolakowłókniak
- Brodawczaki
- Zmiany torbielowate
- Nowotwory złośliwe
- Choroba Pageta
- Martwica tłuszczowa
- Zapalenie gruczołu sutkowego
ZADBAJ O ZDROWIE SWOICH PIERSI!
RAK PIERSI - OBJAWY, PROFILAKTYKA, DIAGNOSTYKA
Jakie są objawy raka piersi?
Rak piersi początkowo przebiega bezobjawowo. Pierwszym objawem nowotworu piersi jest guz różniący się od otaczających go tkanek lub nieostro odgraniczone zgrubienie nieobecne w drugiej piersi. Rak piersi może powodować także zmianę kształtu lub powiększenie się brodawki sutkowej. Zaawansowanym zmianom nowotworowym mogą towarzyszyć zmiany w wyglądzie piersi. U niektórych pacjentek chorych na raka piersi stwierdza się powiększenie pachowych węzłów chłonnych. Postępująca choroba daje dodatkowe objawy, które nie od razu kojarzone są z nowotworem piersi. Należą do nich m.in. obrzęk ręki (przerzuty do w węzłach chłonnych), bóle kostne (przerzuty do kości), silne bóle i zawroty głowy (przerzuty do mózgu), brak apetytu lub ból brzucha (przerzuty do wątroby).
Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi?
Do najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi zalicza się:
- płeć i wiek
- nowotwór piersi w rodzinie
- przebyty nowotwór piersi
- niektóre łagodne zmiany rozrostowe
- wiek w momencie wystąpienia pierwszej i ostatniej miesiączki
- późne macierzyństwo i bezdzietność
- antykoncepcja i hormonalna terapia zastępcza
- brak aktywności fizycznej
- nadużywanie alkoholu
- otyłość, zwłaszcza w wieku pomenopauzalnym
- dieta bogata w tłuszcze nasycone,
- ekspozycja na czynniki rakotwórcze tj. promieniowanie jonizujące, pole magnetyczne.
Pod szczególną opieką specjalisty powinny znaleźć się kobiety zakwalifikowane do grupy wysokiego ryzyka. Nie jest to jednak jednoznaczne z zachorowaniem na raka piersi. Stanowi jednak powód do podjęcia wzmożonych działań profilaktycznych oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. Analogicznie, brak czynników ryzyka zachorowania na raka piersi nie jest gwarancją niewystąpienia tej choroby.
Czy rak piersi jest dziedziczny?
Rak piersi charakteryzuje się dziedziczną predyspozycją do zachorowania. Zespół najwyższej predyspozycji do dziedziczenia choroby wiąże się najczęściej z występowaniem mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. W przypadku wystąpienia mutacji w tych genach, prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosić może nawet 80%.
Jakie są metody diagnozowania raka piersi?
Badanie podmiotowe i przedmiotowe
W diagnostyce raka piersi duże znaczenie ma badanie fizykalne (przedmiotowe). Pozwala ono na wykrycie około 37% guzów złośliwych. Wywiad lekarski w połączeniu z badaniem przedmiotowym umożliwiają ustalenie prawdopodobieństwa wystąpienia u pacjentki nowotworu, postawienie wstępnej diagnozy oraz ukierunkowanie leczenia.
Diagnostyka obrazowa
W diagnostyce raka piersi wykorzystuje się szerokie spektrum badań obrazowych. Umożliwiają one wykrywanie patologicznych zmian, przerzutów w odległych tkankach organizmu, a także określanie ich położenia, rozmiarów oraz kształtu. Zalicza się do nich:
USG stanowi podstawę profilaktyki raka piersi u młodych kobiet i ciężarnych. Zaleca się, aby pierwsze badanie ultrasonograficzne wykonać między 20. a 30. rokiem życia. Po 30-stce na badanie należy zgłaszać się regularnie raz w roku. Kobiety z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi powinny wykonywać USG co pół roku. U kobiet po 40. roku życia USG piersi stanowi uzupełnienie badania mammograficznego.
Mammografia to podstawowe narzędzie do badań przesiewowych w kierunku raka piersi u kobiet po 40. roku życia. Czułość MMG w wykrywaniu zmian nowotworowych wynosi około 85%. Czułość ta jest mniejsza w przypadku piersi o dużej gęstości, typowych dla kobiet w młodszym wieku. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonywanie mammografii u kobiet między 45. a 50. rokiem życia co 2 lata, a u pań które ukończyły 50 lat co roku.
Rezonans magnetyczny jest obecnie najczulszym badaniem obrazowym w diagnostyce raka piersi w każdej grupie wiekowej. MR jako badanie przesiewowe zalecany jest u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi. Do tej grupy należą kobiety z mutacją genów BRCA1, BRCA2, obciążone 50-procentowym ryzykiem tych mutacji (mutacja u matki lub siostry), a także z ponad 20% ryzykiem zachorowania na raka piersi związanym z wywiadem rodzinnym. Rezonans magnetyczny jest wskazany także u kobiet , które w wieku poniżej 30. roku życia poddane były radioterapii obszaru klatki piersiowej.
Badanie patomorfologiczne
Każda nieprawidłowa masa, podejrzana w kierunku rozrostu złośliwego, stwierdzana w badaniu palpacyjnym lub obrazowym powinna zostać poddana badaniu patomorfologicznemu. Badanie patomorfologiczne jest bezwzględnym warunkiem rozpoczęcia leczenia, gdyż jako jedyne pozwala na ostateczne postawienie rozpoznania. W celu pobrania materiału do badania stosuje się biopsję gruboigłową lub mammotomiczną. W stadiach zaawansowanych także otwartą biopsję chirurgiczną. Patomorfolog podczas badania mikroskopowego pobranego materiału określa charakter zmian: typ histologiczny i stopień złośliwości. W przypadku materiału operacyjnego również wielkość guza i zaawansowanie nowotworu.
Czy rak piersi jest wyleczalny?
Rak piersi jest wyleczalny, pod warunkiem że zostanie wcześnie rozpoznany. Jeśli guzek ma poniżej 2 cm i nie ma przerzutów do węzłów chłonnych to istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie. W diagnostyce raka piersi kluczową rolę odgrywa czas. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym szybciej wdrożona zostanie odpowiednia terapia, a szanse pacjentki na pełne wyleczenie będą większe.
SPECJALIŚCI
CENNIK
Interesuje Cię koszt świadczeń w ramach poradni chorób piersi?