ELASTOGRAFIA WĄTROBY
Nieinwazyjna diagnostyka uszkodzenia wątroby
Przeprowadzane w holsäMED badanie elastograficzne wątroby (potocznie elastografia wątroby) pozwala ocenić stopień uszkodzenia wątroby, skupiając się przede wszystkim na stopniu jej zwłóknienia. Ponadto służy do sprawdzenia stanu wątroby pacjentów po przeszczepie i jest stosowane u osób, u których podejrzewa się stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, przewlekłe wirusowe lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Badanie elastografii wątroby w klinice holsäMED pozwala lekarzom na monitorowanie postępów choroby oraz efektywności leczenia.
Elastografia wątroby – najważniejsze informacje
Elastografia jest badaniem nieinwazyjnym. Nie niesie ze sobą żadnego ryzyka powikłań i przypomina zwykłe USG. Co więcej, elastografia wątroby w Katowicach może być wielokrotnie powtarzana, dzięki czemu daje możliwość monitorowania postępu choroby, jak i skuteczności leczenia.
Badanie elastografii wątroby jest zalecane w szczególności pacjentom z przewlekłymi schorzeniami wątrobowymi. Metoda ta jest szczególnie użyteczna w diagnostyce wczesnych stadiów chorób wątroby, gdzie tradycyjne metody mogą nie wykazywać jeszcze znaczących zmian.
Nasza przychodnia Katowice oferuje nowoczesne podejście do diagnostyki wątroby, wykorzystując elastografię jako kluczowy element wczesnego wykrywania i zarządzania chorobami wątroby. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do szybkiej i bezpiecznej oceny stanu zdrowia, co jest istotne w odpowiednim dostosowaniu leczenia.
INFOLINIA
KATOWICE - LIBERO
CH Libero Katowice
poziom +2
ul. Kościuszki 229
KATOWICE - KOTLARZA
ul. Kotlarza 6
Zadbaj już dziś o swoją wątrobę! Zapisz się na nieinwazyjne badanie, dzięki któremu dowiesz się w jakim stanie znajduje się Twoja wątroba.
ELASTOGRAFIA WĄTROBY - WSKAZANIA
- żółtaczka
- nagła utrata masy ciała
- nudności
- wymioty
- biegunka
- gorączka
- krwawienie z nosa lub z dziąseł
- zmęczenie
- ból w prawym podżebrzu
- nieprawidłowe parametry enzymów wątrobowych (ALAT, ASPAT)
- skłonność do powstawania siniaków
- podejrzenie stłuszczenia wątroby
- podejrzenie marskości wątroby
- przewlekłe wirusowe lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby
ELASTOGRAFIA WĄTROBY - ZALETY
- przypomina zwykłe USG
- trwa ok. 10-15 minut
- jest bezbolesne i nieinwazyjne
- nie wiąże się z ryzykiem powikłań
- nie wymaga pobytu w szpitalu ani podania znieczulenia
- może być wielokrotnie powtarzane
- powala kontrolować stan wątroby / skuteczność leczenia
PRZYGOTOWANIE DO ELASTOGRAFII WĄTROBY
- na badanie należy przyjść na czczo (powstrzymać się od jedzenia pokarmów co najmniej 6 godzin przed badaniem)
- dzień przed badaniem nie należy pić kawy, alkoholu, palić papierosów, żuć gumy
- dzień przed badaniem należy stosować lekkostrawną dietę – nie należy spożywać potraw smażonych, rozdymających, pić gazowanych napojów
- 3 dni przed badaniem należy zażywać Espumisan (3x2 kapsułki)
CHOROBY WĄTROBY
Wątroba jest największym gruczołem w ciele człowieka. Znajduje się w jamie brzusznej, przy czym znaczna jej część leży po prawej stronie. O wątrobie często mówi się, że jest naturalnym filtrem. Do jej głównych zadań należy bowiem filtrowanie krwi z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Oprócz tego jest magazynem żelaza, dezaktywuje hormony i syntezuje czynniki krzepnięcia krwi. Można więc śmiało powiedzieć, że wątroba uczestniczy we wszystkich najważniejszych procesach fizjologicznych w ciele człowieka.
Wątroba może ulec zwłóknieniu z wielu powodów. Najczęściej stan ten jest następstwem zapalenia wątroby typu B lub C, spożywania dużych ilości alkoholu, stłuszczenia wątroby czy chorób autoimmunologicznych. Szybka diagnostyka jest w tym przypadku bardzo ważna, ponieważ nieleczone zwłóknienie wątroby może rozwinąć się w zagrażającą życiu marskość wątroby.
Standardowym badaniem w diagnostyce chorób wątroby jest biopsja. Warto jednak pamiętać, że biopsja jest badaniem inwazyjnym, które wiąże się z ryzykiem powikłań. Poza tym istnieje grupa pacjentów mających przeciwwskazania do biopsji wątroby, np. w postaci zmian ogniskowych w obrębie wątroby czy zaburzeń krzepnięcia krwi. Elastografia jest natomiast badaniem nieinwazyjnym pozwalającym ocenić stopnień uszkodzenia i marskości wątroby, bez konieczności wykonywania inwazyjnej biopsji i narażenia na możliwości wystąpienia powikłań.
Zacznij dbać o swoje zdrowie od dzisiaj i odwiedź dietetyk Katowice – zdrowa dieta, lepsze życie!
CENNIK
Interesuje Cię koszt świadczeń realizowanych w holsäMED?