ARTROSKOPIA STAWU KOLANOWEGO

Staw kolanowy, jako jeden z największych, a zarazem najbardziej skomplikowanych pod względem budowy stawów w ciele człowieka, jest wyjątkowo podatny na urazy i zmiany zwyrodnieniowe. W holsaSPORT tego typu schorzenia stawu kolanowego diagnozujemy i leczymy operacyjnie za pomocą artroskopii.

Artroskopia stawu kolanowego to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny. Kwalifikacja pacjenta do zabiegu obdywa się na podstawie badania fizykalnego oraz wyników badania USG i rezonansu magnetycznego. W zależności od przypadku może pełnić dwie funkcje – diagnostyczną oraz leczniczą. Obecnie ze względu na ulepszone metody diagnostyki obrazowej coraz rzadziej wykonuje się artroskopię bez zamierzonego celu terapeutycznego.

Wykonując artroskopię diagnostyczną, ortopeda ocenia stan poszczególnych struktur stawu kolanowego i szuka przyczyn objawów chorobowych. Na tej podstawie może podjąć decyzję o dalszym postępowaniu terapeutycznym i przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Wówczas mówimy o artroskopii leczniczej.

NA CZYM POLEGA ARTROSKOPIA STAWU KOLANOWEGO?

Wnętrze stawu kolanowego jest oglądane za pomocą artroskopu, czyli rodzaju endoskopu wyposażonego we wziernik oraz kamerkę światłowodową. Obraz zarejestrowany przez kamerę wyświetla się na monitorze, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć staw kolanowy. Przed wprowadzeniem endoskopu do wnętrza stawu chirurg wykonuje 2-3 niewielkie nacięcia po bokach kolana (zwykle nie przekraczające 0,5 cm). Staw wypełniany jest solą fizjologiczną w celu lepszego uwidoczniania jego poszczególnych struktur.

W trakcie badania specjalista analizuje chrząstki, więzadła, łąkotkę, maź stawową i mięśnie znajdujące się w stawie. Dzięki temu diagnozuje rozległość uszkodzeń i zmian w obrębie kolana. Na tej postawie może od razu przeprowadzić zabieg leczniczy za pomocą miniaturowych narzędzi chirurgicznych. Wprowadza je poprzez uprzednio wykonane nacięcia skórne.

W zależności od przypadku artroskopię stawu kolanowego wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Po zakończeniu artroskopii płyn z kolana jest usuwany, a nacięcia zszywane. Następnego dnia pacjent, przy braku przeciwwskazań medycznych, może zostać wypisany do domu.

ZALETY ARTROSKOPII

 • precyzja dzięki bezpośredniej obserwacji na monitorze powiększonego pola operacyjnego
 • mała inwazyjność operacji i znikome krwawienie
 • ładny efekt estetyczny - niewielkie blizny w miejscu cięcia
 • niewielkie dolegliwości bólowe po operacji
 • minimalne ryzyko powikłań
 • krótki pobyt w szpitalu
 • szybka rekonwalescencja i powrót do aktywności zawodowych i sportowych
 • brak konieczności długotrwałej rehabilitacji

WSKAZANIA DO ZABIEGU

 • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
 • uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
 • uszkodzenie łąkotki
 • uszkodzenia w obrębie rzepki
 • uszkodzenie chrząstki stawowej
 • leczenie wspomagające w reumatoidalnym zapaleniu stawów
 • niestabilność stawu kolanowego
 • obecność ciał wolnych w stawie (fragmentów chrząstki)
 • obecność ciał wolnych w stawie (fragmentów chrząstki)

REHABILITACJA PO ARTROSKOPII

Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien leżeć. Po kilku godzinach może wstać i chodzić samodzielnie odciążając operowany staw. Przez 2-3 tygodni po artroskopii, kolano nie powinno być obciążane. Operowaną kończynę należy układać w lekkim zgięciu oraz na podwyższeniu w celu poprawy krążenia krwi. Ponadto pacjent może okładać operowane kolano lodem, stosować ortezę lub stabilizator. Zaleca się również używanie kul w celu odciążenia kończyny.

Rehabilitacja po artroskopii powinna odbywać się pod kontrolą doświadczonego fizjoterapeuty. Przygotowany przez niego zestaw ćwiczeń ma przede wszystkim na celu przywrócić ruchomość w operowanym stawie oraz zwiększyć siłę mięśni. Początkowo większość ćwiczeń odbywa się w pozycji leżącej, a zakres ruchów, jakie pacjent wykonuje jest niewielki – ćwiczenie może polegać np. na dociskaniu pięty lub kolana do podłoża. Oczywiście z każdym kolejnym tygodniem zakres wykonywanych ruchów jest stopniowo zwiększany. Powoli przechodzi się też z pozycji leżącej do stojącej.

W przypadku artroskopowego leczenia stawu kolanowego, w tym rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, doskonale sprawdzają się ćwiczenia z użyciem systemu Red Cord. Pozwala on na wykonywanie bardzo szerokiego zakresu ćwiczeń (czynnych i biernych) w podwieszeniu. Na system Red Cord składa się zestaw linek, do których przytwierdza są różnego rodzaju podwieszki. Linki montuje się bezpośrednio do sufitu lub do specjalnej konstrukcji sufitowej. System podwieszek Red Cord umożliwia wykonywanie ćwiczeń o różnym stopniu trudności, oczywiście dostosowanych do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Powrót do sprawności sprzed urazu następuje po 6-12 tygodniach od wykonania artroskopii. Oczywiście wszystko zależy jednak od rodzaju urazu, indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz zakresu przeprowadzonej artroskopii.

DOZNAŁEŚ URAZU KOLANA?

ZAREZERWUJ TERMIN
Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.