ARTROSKOPIA STAWU KOLANOWEGO
Staw kolanowy jest wyjątkowo podatny na urazy i zmiany zwyrodnieniowe. Artroskopia kolana w Katowicach pomaga wyleczyć ten jeden z największych, a zarazem najbardziej skomplikowanych pod względem budowy stawów w ciele człowieka, Wykonujemy ją w ramach holsäSPORT. Nasza przychodnia w Katowicach diagnozuje i leczy operacyjnie schorzenia stawu kolanowego, dzięki czemu możliwy jest powrót do pełnej sprawności.
Artroskopia stawu kolanowego to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny. Kwalifikacja pacjenta do zabiegu odbywa się na podstawie badania fizykalnego oraz wyników badania USG i rezonansu magnetycznego. W zależności od przypadku może pełnić dwie funkcje – diagnostyczną oraz leczniczą. Obecnie ze względu na ulepszone metody diagnostyki obrazowej coraz rzadziej wykonuje się artroskopię w Katowicach bez zamierzonego celu terapeutycznego.
Wykonując diagnostyczną artroskopię kolana, ortopeda ocenia stan poszczególnych struktur stawu kolanowego i szuka przyczyn objawów chorobowych. Na tej podstawie może podjąć decyzję o dalszym postępowaniu terapeutycznym i przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Wówczas mówimy o artroskopii leczniczej.
NA CZYM POLEGA ARTROSKOPIA KOLANA W KATOWICACH?
Wnętrze stawu kolanowego jest oglądane za pomocą artroskopu, czyli rodzaju endoskopu wyposażonego we wziernik oraz kamerkę światłowodową. Obraz zarejestrowany przez kamerę wyświetla się na monitorze, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć staw kolanowy. Przed wprowadzeniem endoskopu do wnętrza stawu chirurg wykonuje 2-3 niewielkie nacięcia po bokach kolana (zwykle nieprzekraczające 0,5 cm). Staw wypełniany jest solą fizjologiczną w celu lepszego uwidoczniania jego poszczególnych struktur.
W trakcie zabiegu artroskopii kolana specjalista analizuje chrząstki, więzadła, łąkotkę, maź stawową i mięśnie znajdujące się w stawie. Dzięki temu diagnozuje rozległość uszkodzeń i zmian w obrębie kolana. Na tej podstawie może od razu przeprowadzić artroskopię kolana za pomocą miniaturowych narzędzi chirurgicznych. Wprowadza je poprzez uprzednio wykonane nacięcia skórne.
W zależności od przypadku artroskopię stawu kolanowego na NFZ w Katowicach wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Po zakończeniu artroskopii płyn z kolana jest usuwany, a nacięcia zszywane. Następnego dnia pacjent, przy braku przeciwwskazań medycznych, może zostać wypisany do domu.
ZALETY ARTROSKOPII
- precyzja dzięki bezpośredniej obserwacji na monitorze powiększonego pola operacyjnego
- mała inwazyjność operacji i znikome krwawienie
- ładny efekt estetyczny - niewielkie blizny w miejscu cięcia
- niewielkie dolegliwości bólowe po operacji
- minimalne ryzyko powikłań
- krótki pobyt w szpitalu
- szybka rekonwalescencja i powrót do aktywności zawodowych i sportowych
- brak konieczności długotrwałej rehabilitacji
WSKAZANIA DO ZABIEGU
- uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
- uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
- uszkodzenie łąkotki
- uszkodzenia w obrębie rzepki
- uszkodzenie chrząstki stawowej
- leczenie wspomagające w reumatoidalnym zapaleniu stawów
- niestabilność stawu kolanowego
- obecność ciał wolnych w stawie (fragmentów chrząstki)
- obecność ciał wolnych w stawie (fragmentów chrząstki)
REHABILITACJA PO ARTROSKOPII KOLANA
Bezpośrednio po artroskopii kolana w Katowicach na NFZ czy prywatnie pacjent powinien leżeć. Po kilku godzinach może wstać i chodzić samodzielnie odciążając operowany staw. Przez 2-3 tygodni po artroskopii, kolano nie powinno być obciążane. Operowaną kończynę należy układać w lekkim zgięciu oraz na podwyższeniu w celu poprawy krążenia krwi. Ponadto pacjent może okładać operowane kolano lodem, stosować ortezę lub stabilizator. Zaleca się również używanie kul w celu odciążenia kończyny.
Rehabilitacja po artroskopii kolana powinna odbywać się pod kontrolą doświadczonego fizjoterapeuty. Przygotowany przez niego zestaw ćwiczeń ma przede wszystkim na celu przywrócić ruchomość w operowanym stawie oraz zwiększyć siłę mięśni. Początkowo większość ćwiczeń odbywa się w pozycji leżącej, a zakres ruchów, jakie pacjent wykonuje, jest niewielki – ćwiczenie może polegać np. na dociskaniu pięty lub kolana do podłoża. Oczywiście z każdym kolejnym tygodniem zakres wykonywanych ruchów jest stopniowo zwiększany. Powoli przechodzi się też z pozycji leżącej do stojącej.
W przypadku artroskopowego leczenia stawu kolanowego, w tym rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, doskonale sprawdzają się ćwiczenia z użyciem systemu Red Cord. Pozwala on na wykonywanie bardzo szerokiego zakresu ćwiczeń (czynnych i biernych) w podwieszeniu. Na system Red Cord składa się zestaw linek, do których przytwierdza się różnego rodzaju podwieszki. Linki montuje się bezpośrednio do sufitu lub do specjalnej konstrukcji sufitowej. System podwieszek Red Cord umożliwia wykonywanie ćwiczeń o różnym stopniu trudności, oczywiście dostosowanych do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Powrót do sprawności sprzed urazu następuje po 6-12 tygodniach od wykonania artroskopii kolana w Katowicach. Oczywiście wszystko zależy jednak od rodzaju urazu, indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz zakresu przeprowadzonej artroskopii.
W holsäMED wykonujemy także inne zabiegi ortopedyczne! Umów wizytę u specjalisty już dziś!
DOZNAŁEŚ URAZU KOLANA?
SPECJALIŚCI
CENNIK
Interesuje Cię koszt artroskopii kolana?