STREFA WIEDZY
Gdy metabolizm zawodzi – wrodzone choroby metaboliczne u dzieci
Ludzki organizm jest niczym mała fabryka – nieustannie przetwarza różnego rodzaju substancje, takie jak aminokwasy, węglowodany czy tłuszcze, by dostarczyć sobie paliwa potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Niestety czasem pod wpływem czynników genetycznych w procesach tych dochodzi do zakłóceń. Zaczyna brakować enzymów umożliwiających przetwarzanie substancji. Mówimy wtedy o wrodzonej chorobie metabolicznej, której pierwsze objawy mogą ujawnić się już we wczesnym dzieciństwie. Co to za choroby? Jakie symptomy występujące u naszych dzieci mogą sugerować zaburzenia metabolizmu? Sprawdź!
Mamusiu, nie mogę zasnąć – o zaburzeniach snu u dzieci
Statystycznie przesypiamy 1/3 naszego życia. Od jakości snu zależy więc bardzo wiele. Po dobrze przespanej nocy dużo lepiej funkcjonujemy w ciągu dnia: szybciej myślimy, jesteśmy bardziej wydajni i mamy lepszy nastrój. Niestety zaburzenia snu są problem dość powszechnym, zwłaszcza w populacji pediatrycznej. Tymczasem niedobór snu u dzieci może mieć bardzo negatywny wpływ na ich rozwój fizyczny, behawioralny, emocjonalny czy poznawczy. Skąd u dzieci biorą się problemy z zasypianiem? Jak sobie z tym radzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Masz guzek na twarzy, szyi lub skórze głowy? To może być kaszak!
Zauważyłeś na swojej skórze mały, bezbolesny guzek o cielistym lub żółtawym zabarwieniu? To może być kaszak! Jest on rodzajem torbieli (cysty), która tworzy się na różnych częściach ciała: twarzy, szyi, karku, skórze głowy, wargach sromowych czy mosznie. Choć kaszak nie jest poważną dolegliwością i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jego obecność może powodować pewien dyskomfort. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o kaszakach – czym są, jak powstają oraz co powinieneś zrobić, gdy już zagoszczą na Twojej skórze.